Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Patent - definicja, ochrona, rodzaje

Patent - definicja, ochrona, rodzaje

 
Patent - definicja, ochrona, rodzaje

Patent - definicja

 

Instytucją, która prawnie chroni przedmioty własności przemysłowej jest Urząd Patentowy. Według informacji zawartej na stronie urzędu: „Patent jest to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw, przyznane przez kompetentny organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy”. Definicję warto poszerzyć jeszcze o drugie pojęcie: „Prawo ochronne jest to prawo do wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw, przyznane przez kompetentny organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy”.

 

Ochrona patentowa

 

Powyższa definicja patentu i prawa ochronnego rozróżnia rodzaje ochrony - patent dotyczy wynalazków, a prawo ochronne wzorów użytkowych.

 

Jakie warunki musi spełnić przedmiot, by objęła go ochrona patentowa? Ustala to Prawo Własności Przemysłowej (ustawa z dn. 30 czerwca 2000 r., ze zmianami). Wg artykułu 24. nie chodzi o konkretną dziedzinę techniki. Kryterium klasyfikacji wynalazków, warunkujące ubieganie się o patent, jest określone takimi wymogami jak: nowość, poziom wynalazczości oraz możliwość przemysłowego stosowania.

 

Rodzaje patentów

 

Rodzaje patentów są uzależnione od zasięgu terytorialnego. Ochrona krajowa jest wydawana przez urząd patentowy danego państwa. Europejski Urząd Patentowy przyznaje prawo ochrony na terenie regionalnym (europejskim) w krajach wyznaczonych przez osobę zgłaszającą patent. Istnieje również możliwość uzyskania patentu międzynarodowego (PCT). Odpowiedni wniosek składa się w krajowych urzędach patentowych lub organizacjach o charakterze międzynarodowym.

 

Występuje również rozróżnienie na patent zależny i wcześniejszy, które są zdefiniowane między innymi przez Portal Innowacji. Patent zależny to „patent, z którego korzystanie wkraczałoby w zakres przedmiotowy patentu wcześniejszego. Uznanie patentu za zależny upoważnia jego właściciela do żądania licencji przymusowej na korzystanie z patentu wcześniejszego”.

 

Istnieje również coś takiego jak patent dodatkowy - to patent na ulepszenie albo uzupełnienie danego wynalazku, które nie może być samoistnie stosowane (art. 30. ustawy o Prawie własności przemysłowej).

 

Zgłoszenie patentowe a patent

 

Zgłoszenie patentowe stosuje się w celu uzyskania patentu. Jest to zbiór dokumentów, zawierających m.in. podanie, opis patentowy, zastrzeżenie patentowe, skrót opisu, odpowiednie rysunki wynalazku oraz szereg oświadczeń, których szczegółowy opis możemy znaleźć na stronie urzędu. Aby rozpoczął się proces patentowy, mający doprowadzić do uzyskania ochrony, konieczne jest także uiszczenie odpowiednich opłat. Zgłoszenie patentu kończy się wydaniem decyzji o udzieleniu (bądź nie) ochrony patentowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.