Planista produkcji - gdzie szukać pracy, opis stanowiska, obowiązki, zarobki

2019-02-20

Planista produkcji - gdzie szukać pracy


Poszukując pracy, planista produkcji natrafi na ogłoszenia z bardzo różnych branż. Jego zadania będą mogły dotyczyć współpracy z firmami zajmującymi się wytwarzaniem popularnych części (np. do instalacji grzewczych, kabli, elementów urządzeń), ale też zupełnie specyficznych i nietypowych zamówień.

Należy być przygotowanym na to, że miejsce pracy może być oddalone od centrum. Najczęściej są to budynki usytuowane albo na obrzeżach wielkich miast, albo poza ich granicami. Osoby chcące pracować jako planiści będą więc musieli nastawić się na trochę dłuższe dojazdy.

 

Planista produkcji - obowiązki


Planista na tym stanowisku łączy elementy techniczne i ekonomiczne danej produkcji. Planuje cały proces i kontroluje jego przebieg. Trzyma się wyznaczonego harmonogramu, sporządza analizy - dotyczące wydajności, ewentualnych braków czy przestojów.

Sprawuje również pieczę nad materiałami - sprawdza, czy wszystko jest dostępne, nadzoruje transport i zaopatrzenie stanowisk. Zakres obowiązków planisty produkcji jest więc bardzo szeroki.

Przeglądając ogłoszenia, warto przeanalizować również indywidualne wymagania pracodawcy, ponieważ dużo zależy od samego przedsiębiorstwa.  
Od planistów produkcji oczekuje się umiejętności usprawniających pracę. Jest to obsługa arkuszy kalkulacyjnych, a także specjalnego programu do planowania produkcji. Liczy się  także znajomość języków obcych (przeważnie języka angielskiego).

 

Planista produkcji - opis stanowiska


Planista to osoba, która łączy ze sobą różne działy. Współpracuje zarówno z sektorem linii produkcyjnych, jak i z działem sprzedaży.

W związku z tym planista produkcji powinien być komunikatywny, by móc porozumieć się z przedstawicielami każdego etapu produkcji. Jednak powinna cechować go również asertywność i umiejętność negocjacji, ponieważ musi wysłuchać racji każdego działu, a jednocześnie połączyć je w procesie, który ma przynieść korzyści przedsiębiorstwu.

Do pracy na stanowisku planisty przyda się umiejętność logicznego myślenia, sumienność i dokładność.

Planista musi rozważać procesy długo- i krótkoterminowe. Powinien więc potrafić dobrze organizować czas i umieć zamknąć się w narzuconych terminach. Będzie to wiązało się ze stresem i presją, dobrze więc, by osoba na opisywanym stanowisku umiała poradzić sobie z tego typu emocjami.

 

Planista produkcji - zarobki


Firmy poszukujące pracowników, oferują wiele dodatków. Jak jednak wyglądają podstawowe zarobki planisty produkcji? Według raportu opublikowanego przez firmę Sedlak & Sedlak mediana z lutego 2018 roku wyniosła 4552 zł brutto. W celu koordynacji poszczególnych etapów produkcji pracownicy tego sektora mogą liczyć na pozyskanie telefonu komórkowego oraz służbowego laptopa.

Przeczytaj także:

Skomentuj