Wybrana kategoria

Portier – jak zostać, obowiązki, zarobki

2019-11-07

Praca na portierni – na czym polega?


W Klasyfikacji zawodów i specjalności Departamentu Rynku Pracy MRPiPS portierowi przypisano kod 541306. Zgodnie z syntezą zawartą w zestawieniu: „Portier kontroluje ruch przemieszczających się osób do i z budynku, pojazdów wyjeżdżających i wjeżdżających na teren oraz ochrania budynek i mienie”. W praktyce oznacza to m.in.:
- wydawanie kluczy do pomieszczeń,
- otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej,
- rejestr osób, które wchodzą i wychodzą z budynku,
- wydawanie i ewidencja przepustek,
- monitorowanie obiektu,
- udzielanie informacji pracownikom i innym osobom,
- raportowanie nieprawidłowości i kontakt z przełożonym,
- dbanie o porządek na portierni.

Jak zostać portierem

 

Gdzie potrzebny jest portier? Praca czeka w hotelach, budynkach wielomieszkaniowych, uczelniach, biurowcach, szpitalach, urzędach… Jak ją dostać i czego wymagają pracodawcy?

Jeśli chodzi o wykształcenie, jakie powinien posiadać portier, zakres obowiązków nie jest zbytnio rozbudowany, a ich wykonywanie nie wymaga szczególnie wysokich kwalifikacji. Pracę na tym stanowisku znajdą już więc chętni z wykształceniem gimnazjalnym czy podstawowym. Przed rozpoczęciem wykonywania zadań przez nową osobę, przełożony wdraża ją w obowiązki i zapoznaje z procedurami obowiązującymi w firmie. W ogłoszeniach o pracę wśród oczekiwań wobec kandydatów znajdują się najczęściej uczciwość, komunikatywność, umiejętność zorganizowania własnego czasu pracy i dyspozycyjność.

 

Portier hotelowy – obowiązki

 

Praca portiera w hotelu wymaga dużych zdolności komunikacyjnych. Jego obowiązki to nie tylko ochrona obiektu i kontrolowanie ruchu, ale także pomoc innym pracownikom w obsłudze gości, opieka nad przechowalnią bagażu i lobby. W zakresie obowiązków portiera może też leżeć przygotowywanie sal konferencyjnych do różnych wydarzeń, prace porządkowe i drobne naprawy.

Portier w hotelu powinien wykazywać gotowość do pracy w godzinach wieczornych i w nocy w systemie zmianowym. Pracodawcy cenią osoby, które znają język angielski w stopniu umożliwiającym komunikację z obcojęzycznymi gośćmi obiektu. Wśród wymagań zazwyczaj znajduje się także wysoka kultura osobista.

 

Portier – zarobki

 

Portierzy nie należą do grupy dobrze opłacanych zawodów. Ich zarobki oscylują w okolicach minimalnej pensji krajowej. Mediana wynagrodzeń brutto wg badania firmy Sedlak & Sedlak wynosi 2350 PLN brutto, czyli 1703 zł netto. 25% najlepiej opłacanych pracowników otrzymuje ponad 2710 zł brutto (dane z lutego 2019). W ogłoszeniach o pracę można znaleźć także stawki godzinowe, najczęściej około 15 -16 zł brutto.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj