Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca dla kobiet w branży automotive

Praca dla kobiet w branży automotive

 
Praca dla kobiet w branży automotive

Mimo walki ze stereotypami i dyskryminacją podejmowanej na różnych frontach nadal istnieje wiele zawodów, o których mówi się, że są domeną dla mężczyzn. Kobietom trudno jest dostać się na stanowiska, a jeśli już je obejmą, spotykają się z nie zawsze przyjemnymi reakcjami klientów i współpracowników. Jak jest w branży automotive, w mechanice samochodowej? Czy znajdzie się tam praca dla kobiet?

 

Branża motoryzacyjna – nie tylko dla mężczyzn

 

Mechanik raczej nie będzie stał na początku listy prezentującej zawody dla kobiet. W warsztacie w większości takich punktów spotkamy wyłącznie mężczyzn. Dlaczego tak jest? Co prawda od samego początku przypisuje nam się pewne role – dziewczynkom maluje się pokój na różowo i daje w prezencie lalki w sukienkach, dla chłopców przypisany jest kolor niebieski, a pod choinkę czy na urodziny dostają resoraki i modele do składania. Warto pamiętać, że to tylko stereotypy.

 

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by pracę w branży motoryzacyjnej podejmowały kobiety. Rozkręcanie, składanie, czyszczenie, wymienianie części nie wymaga nadludzkiej siły i z powodzeniem takie zajęcia mogą być wykonywane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Wystarczy wiedza i umiejętności – a te może zdobyć każdy, kto podejmie naukę. Technikum samochodowe czy kierunki inżynieryjne coraz częściej przyjmują w swoje szeregi młode dziewczyny i dorosłe kobiety. Działają takie akcje jak np. „Dziewczyny na politechniki”, zachęcające do wybrania niestandardowej ścieżki edukacji i drogi zawodowej.

 

Kobieta mechanik, czyli stereotypy kontra rzeczywistość

 

Mimo wielu inicjatyw kobiety wciąż muszą mierzyć się z krzywdzącymi stereotypami. Już sam wybór szkoły czasem wywołuje sprzeciw rodziców czy opiekunów. Kolejne problemy mogą pojawić się podczas poszukiwania pracy – mimo iż zakaz dyskryminacji występuje i w Konstytucji i w Kodeksie pracy, to właściciele warsztatu obawiają się, iż kobieta mechanik odstraszy klientów, którzy będą chcieli powierzyć swoje pojazdy wyłącznie mężczyznom, „bo oni się znają”.

 

Jak się jednak okazuje, problem ten można obrócić na korzyść pań. Niejednokrotnie kobieta-kierowca, użytkownik samochodu spotkała się z nieuczciwymi praktykami mechaników. Fachowcy lubią pouczać, pokazywać swoją wyższość, traktując panie jako niekompetentne, i nie kwapią się do udzielania informacji na temat usługi. Wiele kobiet, jadąc do mechanika, prosi o towarzystwo partnera, brata lub taty. Niestety znane są też historie pań, które zostały oszukane przez mechaników – skradziono im części do samochodu, pobrano opłaty za drogie usługi. W serwisach dokonywano tylko drobnych napraw lub w ogóle nie podejmowano żadnych czynności. Wynikało to często z niewiedzy klientek, które nie wiedziały o co zapytać i jak sprawdzić przebieg naprawy.

 

Brak zaufania do mechaników może przyczynić się do celowych poszukiwań kobiet pracujących w motoryzacji. Panie wykonujące „męskie zawody” mogą więc przyciągnąć znacznie więcej klientów.

 

Jeśli myśli się o branży automotive w Polsce, to kobiety coraz częściej stanowią ważne ogniwa w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Nadal jednak muszą walczyć – z tzw. szklanym sufitem, z uprzedzeniami klientów i współpracowników, czy codziennymi docinkami ze strony kolegów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.