Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca po historii: gdzie ją znajdziesz?

Praca po historii: gdzie ją znajdziesz?

 
Praca po historii: gdzie ją znajdziesz?

Kierunki historyczne – perspektywy zatrudnienia

 

Kierunki historyczne nie obejmują wyłącznie historii w sensie ogólnym. Można doprecyzować wybór i studiować takie przedmioty jak historia sztuki, etnologia, archeologia, ochrona dóbr kultury i podobne. Choć w powszechnej opinii mówi się, iż są to studia bardziej dla pasjonatów, niż dające konkretny zawód, to jednak absolwenci znajdą dla siebie miejsce na rynku pracy.

 

Zacznijmy od tego, czego się uczą. Zdobywają oczywiście wiedzę o faktach historycznych, znają ich chronologię, konteksty, skutki oraz przyczyny. Jednak to nie tylko sama teoria. Studia historyczne doskonalą wiele innych, cennych umiejętności. Przede wszystkim pamięć, pozwalającą przywoływać wiele przydatnych informacji. To też pewna poręczność w kojarzeniu faktów, łączeniu ich ze sobą, analiza różnych wydarzeń i poszukiwanie klucza do rozwiązywania pozornie niezwiązanych problemów – dlaczego dany władca postąpił tak, a nie inaczej, co spowodowało wędrówkę ludności z jednego obszaru na inny, pod wpływem jakich wydarzeń powstał ten obraz i jaki przekaz może być ukryty w inskrypcji nad wejściem do średniowiecznego budynku.

 

Mimo iż wydaje się to najbardziej powszechną drogą kariery, to praca po historii wiąże się nie tylko z przekazywaniem wiedzy uczniom i studentom. Absolwenci mogą także podjąć się pełnienia obowiązków w instytucjach kultury, muzeach i archiwach – zajmując się organizacją wystaw, opisywaniem eksponatów, poszukiwaniem ich i pozyskiwaniem dla reprezentowanej instytucji. Warto także zainteresować się możliwością wstąpienia w struktury np. samorządu lokalnego.

 

Praca nauczyciela historii

 

Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie jako nauczyciel historii, musimy liczyć się z tym, że wysokość wynagrodzenia regulowana jest przez państwo, a liczba godzin lekcyjnych jest ograniczona.

 

Jednak jeżeli czujemy powołanie do wykonywania właśnie tego zawodu, z pewnością odnajdziemy się w szkolnym środowisku. Tłumaczenie tego, jak kształtowała się historia Polski, Europy czy świata, nie musi być jedynym zadaniem. Prowadzenie kół naukowych – np. w terenie, przygotowywanie uczniów do konkursów i olimpiad może dawać bardzo dużo satysfakcji.

 

Inne zawody po historii

 

Oczywiście praca w placówkach oświaty nie jest jedyną opcją po ukończeniu studiów. W zależności od specjalizacji można znaleźć pracę na różnych stanowiskach. Na przykład profesor czy doktor historii często pracują jako redaktorzy naukowi czasopism, portali i innych wydawnictw.

 

Co po studiach historycznych mogą robić osoby, które nie chcą siedzieć za biurkiem? Archeolog ma możliwość wyjazdu na różnego typu ekspedycje, historyk sztuki  w ramach prac badawczych musi często podróżować do innych muzeów, archiwów czy bibliotek – w kraju i na świecie.

 

Warto dodać, że same studia przygotowują absolwenta do podejmowania wielu zawodów niezwiązanych ściśle z samą historią. Osoby, które ukończyły studia humanistyczne, mogą pracować w redakcjach, na stanowiskach managerskich, jako doradcy, kierownicy, konsultanci itd.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką...
  • Operator maszyn i urządzeń produkcyjnych - wsparcie techniczne

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za wsparcie techniczne w obszarze montażu tak, aby zrealizować zakładowe cele dot. produkcji i jakości. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Ustawianie parametrów maszyn , wymianę materiałów eksploatacyjnych,...
  • Junior Accounts Receivable Accountant

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Area of responsibility: Responsible for basic tasks in credit management, incoming payments processing, manual invoices, collection, Accounts Receivable month-end close, reconciliations, reporting, and query resolution; Delivers a high quality and cost-effective service by performing basic Accounts...
  • HR Process Lead

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Area of responsibility As HR Process Lead, you will be part of Danish Crown People & Culture, responsible for driving process improvement initiatives and projects in close collaboration with the various HR Functions and the business. You will represent People & Culture as Process Specialist in...
  • Młodszy Inżynier Sprzedaży Maszyn CNC

    DEMATEC POLSKA Sp. z o.o.   łódzkie    praca mobilna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska sprzedaż obrabiarek CNC na powierzonym terenie: łódzkie; prowadzenie rozmów handlowo-technicznych; rozwój rynku centralnego pod katem sprzedaży obrabiarek CNC; udział w negocjacjach końcowych; nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami; współtworzenie strategii...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?