Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w Australii – jak wyjechać, oferty pracy, zawody poszukiwane, zarobki

Praca w Australii – jak wyjechać, oferty pracy, zawody poszukiwane, zarobki

 
Praca w Australii – jak wyjechać, oferty pracy, zawody poszukiwane, zarobki

Dzięki podpisanemu porozumieniu między Polską a Australią młodzi Polacy, którzy chcieliby wyjechać do tego kraju, będą mogli łatwiej łączyć wypoczynek i edukację z pracą zarobkową.


Jak wyjechać do Australii do pracy?

 

Polska ma podpisane dwustronne porozumienie dotyczące programu „Zwiedzaj i pracuj” z siedmioma państwami. Są to Argentyna, Chile, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Tajwan i właśnie Australia. Program skierowana jest do młodych ludzi (w wieku od 18 do maksymalnie 30 lat), którzy chcieliby podczas pobytu poznać kulturę i styl życia mieszkańców Australii. Jednak turystyka i możliwość szlifowania języka to nie jedyne cele tego projektu. Dzięki niemu młodzi Polacy mają szansę zarobić na swój pobyt – podpisane porozumienie zakłada bowiem łączenie wypoczynku z legalną pracą zarobkową.


Konieczne jest jednak spełnienie konkretnych warunków przez kandydatów:
- głównym celem ich pobytu powinien być wypoczynek,
- spełniają kryterium wieku (18-30 lat),
- nie mają dzieci, które utrzymują,
- ich paszport ma minimum dwie puste strony, a dokument wydany jest nie wcześniej niż 10 lat przed złożeniem wniosku o wizę, dodatkowo paszport musi zachować ważność przez okres minimum 90 dni po zakończeniu zaplanowanego pobytu,
- są w posiadaniu biletu powrotnego, biletu na dalszą podróż, mają wystarczające fundusze, by taki bilet wykupić,
- mają środki, dzięki którym będą w stanie utrzymać się samodzielnie w Australii, w razie gdyby nie udało im się podjąć pracy,
- spełniają warunki dotyczące zdrowia, które określone są w prawie Australii, wykupili ubezpieczenie zdrowotne zawierające opiekę szpitalną,
- wcześniej nie brali udziału w programie w Australii,
- mają wyższe wykształcenie albo skończone minimum dwa lata studiów licencjackich,
- legitymują się umiejętnościami językowymi (angielski) na poziomie komunikatywnym,
- przedstawią zaświadczenie, które wydaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (informacje, jak zdobyć taki wniosek znajdują się na stronie Ministerstwa).


Udział w programie „Zwiedzaj i pracuj” to szansa na pracę, pobyt turystyczny i edukację maksymalnie przez rok. Porozumienie ma charakter dwustronny, co oznacza, że będą mogli korzystać z niego nie tylko Polacy, ale też chcący poznać nasz kraj Australijczycy.

 

Zawody poszukiwane w Australii

 

W opublikowanym przez australijski departament, badającym sytuację na rynku pracy, raporcie za lipiec 2019 wskazuje się, że w ciągu roku wzrosła liczba ogłoszeń na stanowiska związane z: kształceniem zawodowym, diagnostyką, profesjonalną terapią, opieką i pomocą, medycyną: lekarze i pielęgniarki, opieką zdrowotną pracowników.


Przy rozważaniu emigracji do Australii, zawsze należy pamiętać, że wyjazd wymaga specjalistycznej wizy (jest kilka różnych typów). W ich zdobyciu najczęściej pomagają agencje migracyjne.


Oferty pracy – Australia

 

We wspomnianym wyżej raporcie wymieniono również zestawienie kompetencji najczęściej wymaganych przez pracodawców. Są to m.in.:
- komunikatywność,
- umiejętność budowania relacji,
- planowanie,
- rozwiązywanie problemów,
- zarządzanie projektami,
- planowanie wydatków,
- obsługa pakietu Office,
- zarządzanie czasem,
- kreatywność.


Jeśli ktoś planuje wyjazd zarobkowy, na stałe, musi wiedzieć, że praca w Australii wymaga bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Im sprawniej posługuje się nim kandydat, tym łatwiej będzie mu znaleźć zatrudnienie. Podobne znaczenie ma rodzaj posiadanej wizy. Chętniej bowiem firmy zainwestują w osobę, której nie grozi przymusowy powrót do kraju w związku z wygaśnięciem ważności dokumentów.

 

Australia – zarobki

 

Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju średnia roczna pensja w 2018 roku wyniosła 53 349,4 dolarów. To daje Australii siódme miejsce w zestawieniu badanych przez OECD państw. Na pierwszym miejscu jest Islandia (66 504 dolarów). W Polsce ta średnia wynosi 29 109 dolarów.


Na stronie https://www.fairwork.gov.au/ znajdują się zestawienia poszczególnych stanowisk i obowiązujących za nie minimalnych wynagrodzeń – z podziałem na rodzaj etatu, zmiany itd.

 

Czy warto emigrować do Australii

 

Co ciągnie Polaków do tego, by zamieszkań w tym odległym państwie? Jak wygląda życie w Australii? Z pewnością egzotyka orac malowniczość flory i fauny może zachęcać do przyjazdów. Jednak należy mieć również na uwadze występujące niebezpieczeństwa. Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy znaleźć informację o tym, że w Australii panuje 3. stopień zagrożenia terrorystycznego i państwo leży w strefie narażonej na występowanie cyklonów tropikalnych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.