CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

Pracownicy 50+ 2017-04-10

Generacja pracowników 50+ stanowi coraz liczniejszą grupę zawodową w Polsce. Czy przekroczenie magicznego progu 50. roku życia to także schyłek życia zawodowego, czy początek nowych możliwości? Zatrudnianie osób 50+ może przynieść realne korzyści zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Jakie są realia?

 

Aktywizacja

 

Do momentu wejścia Polski do UE osoby 50+ stanowiły część społeczeństwa zawodowo nieaktywnego. Od kilku lat mamy rzeczywiście do czynienia ze zwiększającą się ilością osób zatrudnionych w tym przedziale wiekowym. Dużym plusem były i są programy aktywizacyjne wspierające osoby po 50. roku życia dotowane przez Unię Europejską, państwo i urzędy pracy. Dzięki nim osoby dojrzałe mogą uzupełnić i poszerzyć swoją wiedzę zawodową, poszerzyć umiejętności, a także nabyć zupełnie nowe kompetencje. Takie inicjatywy ukazują wartość dojrzałych pracowników i pokazują korzyść płynącą z ich zatrudniania.

 

Starzejące się społeczeństwo

 

Populacja kobiet i mężczyzn powyżej 50. roku życia w Polsce nieustannie się powiększa. Mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Niski przyrost naturalny sprawia, że przybywa osób w wieku dojrzałym. Według szacunku GUS, do 2050 roku odsetek osób w wieku 65+ wyniesie około 33% populacji. Zwiększone zapotrzebowanie na doświadczonego pracownika już teraz sprzyja zatrudnianiu osób 50+, aczkolwiek wskaźnik zatrudnienia w tej grupie pozostaje nadal niski. 

 

 

 

Uzupełnienie

 

Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji pracownika ze względu na jego wiek. Osoby generacji 50+ mają trudniejszą sytuację na rynku pracy niż ich młodsi koledzy, jednak z drugiej strony pracodawcy zdają sobie sprawę, że grupa ta to cenny kapitał. Umiejętności, kompetencje i doświadczenie osób starszych i młodszych uzupełniają się na wielu polach. Przykładowo młodzi pracownicy skoncentrowani są na technologiach, starsi wolą kontakt bezpośredni, co przekłada się na łatwe nawiązywanie kontaktów, a to z kolei duży plus np. dla handlowca.

 

Stereotypy kontra realia

 

Stereotypy bywają krzywdzące, a te odnoszące się do osób starszych nie mają korzystnego  wpływu na postrzeganie ich na rynku pracy. Umiejętności generacji 50+ w tym kontekście uważane są niejednokrotnie jako niższe niż u osób młodszych. Dojrzali pracownicy oceniani są jako mniej wydajni, słabsi, czy pozbawieni umiejętności kreatywnych. Często, pomimo formalnie słabszego wykształcenia, osoby 50+ mają te kompetencje, których brakuje obecnym absolwentom i specjalistom młodego pokolenia. Generacja 50+ to ludzie doświadczeni zawodowo i życiowo, którzy łatwiej radzą sobie z przeciwnościami losu i potrafią znaleźć odpowiednie rozwiązanie bez zbędnej paniki, charakterystycznej dla dzisiejszego młodego pokolenia. Mają autorytet, wiedzę i cierpliwość, której brakuje millenialsom.


Warto zwrócić uwagę, że starszy pracownik to często gwarancja lojalności, ogromnej wiedzy i bogatego doświadczenia. W obliczu niskiego bezrobocia i coraz większych trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych specjalistów, pracodawcy zostaną w pewnym momencie zmuszeni do rozważenia kandydatury osób starszych – podkreśla Aleksandra Wesołowska – ekspert rynku pracy Praca.pl. Jeśli pracodawcy będą w stanie także zainwestować w dojrzałego pracownika, on chętnie się przekwalifikuje i dostosuje do wymogów firmy i rynku.

 

 

Korzyści wynikające z zatrudnienia pracownika 50+

 

W Polsce od kilku lat panuje kult wyższego wykształcenia, więc brakuje specjalistów zawodowych w wielu dziedzinach jak choćby lakiernik, tynkarz czy kierowca. Generacja 50+ dysponuje także takim kapitałem, więc po co szukać daleko tego, co mamy we własnych zasobach kapitału ludzkiego. Pracodawcy zatrudniający pracowników 50+ mogą uzyskać dodatkowe korzyści jak dofinansowanie do kursów, zwolnienie z opłacania niektórych składek, dofinansowanie miejsc pracy, czy darmowe porady zawodowe. Dodatkowo zatrudniając kobietę po 50. roku życia i mężczyznę po 60. roku życia, pracodawca zwolniony jest z niektórych składek bezterminowo.

 

Wydłużanie wieku emerytalnego i na powrót zmniejszanie go powoduje zaburzenia na rynku pracy zwłaszcza wśród generacji starszej. Dodatkowo gloryfikacja i wszechobecny obraz młodej osoby dominuje aktualnie każdą strefę życia. Najważniejsze to, aby znaleźć złoty środek i nie dać się porwać bezsensownym trendom. Pamiętajmy jaki jest główny cel. Aby wilk był syty i owca cała, najistotniejsze jest uzyskanie obopólnych korzyści tj. doświadczony pracownik i sprawnie rozwijający się biznes z szerokim wachlarzem różnorodnych pracowników.

 

 

 

 

 

Przeczytaj także:

Skomentuj