Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pracownik biurowy – zakres obowiązków, kwalifikacje, umiejętności zawodowe

Pracownik biurowy – zakres obowiązków, kwalifikacje, umiejętności zawodowe

 
Pracownik biurowy – zakres obowiązków, kwalifikacje, umiejętności zawodowe

Pracownik biurowy – opis stanowiska


Praktycznie w każdej firmie zatrudniony jest przynajmniej jeden pracownik biurowy, który najprościej rzecz ujmując zajmuje się prowadzeniem firmy od strony organizacyjnej. Rodzaj wykonywanych obowiązków zależy w takim przypadku od charakteru przedsiębiorstwa, chociaż część zadań prawdopodobnie będzie się powtarzała. Osoba na takim stanowisku spędza większość czasu przed komputerem i sporadycznie opuszcza miejsce zatrudnienia (najczęściej na polecenie przełożonego np. w celu wysłania poczty lub załatwienia spraw urzędowych).

 

Zakres obowiązków pracownika biurowego


Do głównych obowiązków pracownika biurowego należy między innymi gromadzenie, porządkowanie oraz archiwizowanie ważnej dokumentacji. Czuwa on nad prawidłowym przebiegiem korespondencji, często także odpowiada za kontakt z klientami. Dlatego musi to być osoba kontaktowa, a przede wszystkim poukładana i dobrze zorganizowana.
Pracownicy biurowi powinni także dbać o czystość. Do ich obowiązków może należeć zaopatrywanie firmy w najpotrzebniejsze środki chemiczne oraz produkty kuchenne.
Bardzo ważna jest też umiejętność zachowania tajemnicy. Jest to związane z dostępem do danych osób zatrudnionych w danej miejscu, których rozpowszechnianie jest niezgodne z prawem.

 

Wykonywanie pracy biurowej – czy wymaga specjalnych umiejętności i kompetencji


Wydawać by się mogło, że praca biurowa jest łatwa i przyjemna. Czasem jednak zwykły dzień w biurze może kojarzyć się gaszeniem pożarów. Zadań jest bardzo wiele, dlatego wykonując obowiązki, trzeba być dobrze zorganizowanym i spokojnym. W większości przypadków przełożony będzie wymagał wielozadaniowości i terminowości. Istotna jest także kultura osobista.


Umiejętności zawodowe pracownika biurowego


Pracownik biurowy przede wszystkim powinien posiadać umiejętności z zakresu zaawansowanej obsługi komputera (głównie pakiet MS Office) oraz innych urządzeń biurowych, takich jak: drukarka, faks, niszczarka do dokumentów czy kserokopiarka.
Przydatna jest również znajomość języków obcych (przynajmniej na poziomie podstawowym), zwłaszcza w przypadku kontaktów z zagranicznymi kontrahentami. W niektórych sytuacjach wymagana jest także znajomość branży, w jakiej specjalizuje się dana firma (np. znajomość słownictwa fachowego).
Zakres obowiązków jest bardzo szeroki, od codziennej organizacji pracy biura, po przygotowanie sal konferencyjnych na spotkania czy archiwizację dokumentów. Dlatego osoba na tym stanowisku powinna być skrupulatna oraz musi umieć ustalać sobie priorytety.
Warto także wspomnieć, że podwładny powinien przestrzegać zasad pracy przed monitorem. Siedzący tryb może bowiem źle wpłynąć na stan zdrowia. Częstym zjawiskiem są bóle kręgosłupa, głowy, zmęczenie i zaczerwienie oczu.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.