Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, terapia

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, terapia

 
Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, terapia

Prokrastynacja – co to jest


Prokrastynacja oznacza odkładanie rzeczy na później. Najczęściej dotyczy to zadań, które nie sprawiają nam przyjemności, ale musimy je wykonać. Często takie zachowanie można zauważyć w pracy. Nałogowe przekładanie wypełnienia zleconych nam obowiązków może być związane z poczuciem lęku przed porażką, małą wiarą w swoje siły i możliwości.

 

Prokrastynacja – po czym ją poznać


Prokrastynacja często nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Niektórzy cały czas cały czas traktują ją jak wymówkę leniwych osób, jednak obecnie jest ona traktowana jak zaburzenie psychiczne, które powinno być leczone.

Jak zatem rozpoznać u siebie taką przypadłość? Odkładanie rzeczy na później nie musi być spowodowane zwykłym „nie chce mi się”. Najczęściej dana osoba decyduje się na zrobienie czegoś, jednak z pewnych przyczyn (ale nie jest to lenistwo) odkłada na tak zwane jutro. Następnego dnia sytuacja się powtarza i trwa to w nieskończoność. Oczywiście pracownik cały czas znajduje usprawiedliwienie dla swojego postępowania, ale w końcu pod wpływem presji zostaje zmuszony do wykonania polecenia. Często prokrastynacja może skutkować upomnieniem, naganą lub nawet dyscyplinarnym zwolnieniem, ponieważ pracownik nie wywiązał się ze swoich obowiązków.

 

Prokrastynacja – przyczyny


Jakie są zatem przyczyny takiego zachowania? Najczęściej jest to zbyt mała wiara w siebie. Można bowiem uznać, że ma się zbyt małe kompetencje, umiejętności czy wiedzę, aby sprostać stawianym  wymaganiom. W związku z tym podwładny nie będzie widział sensu w podejmowaniu jakichkolwiek działań, ponieważ nie zakończą się one sukcesem. Takie działanie dotyczy zwłaszcza osób, które cechuje perfekcjonizm.

Innymi powodami prokrastynacji mogą być brak natychmiastowych rezultatów lub mało atrakcyjne zadanie. W takim momencie cała uwaga skupia się na bardziej lubianych obowiązkach. Osoby, które najczęściej coś odkładają coś na później, mają też problemy z koncentracją i łatwo się rozpraszają.

 

Prokrastynacja – terapia


Jeżeli zdajemy sobie sprawę z problemu, to już połowa sukcesu. W takiej sytuacji można przedsięwziąć pewne kroki, które pomogą nam zapanować nad tą dolegliwością. Przede wszystkim warto zapanować nad swoim perfekcjonizmem. Każde zadanie należy wykonać sumiennie, jednak musimy pamiętać, że nie będziemy idealni we wszystkim, co robimy. Tym samym dajemy sobie prawo do porażek, ale też wyciągamy z nich wnioski. Nie traktujemy ich jak życiowej katastrofy, w końcu błądzić jest rzeczą ludzką. Jeżeli jednak przezwyciężymy swój lęk przed wykonaniem zadania, warto pochwalić samego siebie. W ten sposób sami zmotywujemy się do dalszej pracy.

W przypadku, gdy nasz problem jest dużo bardziej złożony i nie potrafimy sami sobie z nim poradzić, warto skorzystać z pomocy terapeuty. W takiej sytuacji specjalista dobierze odpowiednie leczenie do naszego stanu psychicznego i podpowie, co zrobić, aby nie bać się podejmowania działań. Pamiętajmy bowiem, że przyczyny odkładania zadań na później mogą być bardziej złożone niż zwykłe lenistwo. Jeżeli zatem jest to choroba, warto skorzystać z pomocy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.