Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Promocja zdrowia w miejscu pracy – na czym polega, efekty

Promocja zdrowia w miejscu pracy – na czym polega, efekty

 
Promocja zdrowia w miejscu pracy – na czym polega, efekty

Prowadzenie działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. W przypadku stacjonarnej firmy zasady i procedury są jasne. A w jaki sposób firma może wywiązywać się z obowiązku promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, kiedy podwładni pracują zdalnie?

 

Promocja zdrowia: co obejmuje?

 

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników biurowych wykonujących pracę w korporacji, czy jego kadrę tworzą głównie zespoły pracowników fizycznych wykonujących roboty budowlane, ma obowiązek zadbać o promocję zdrowia zatrudnionych. Obejmuje ona między innymi:

  • informowanie o zagrożeniach na stanowisku pracy,
  • szkolenia pracowników z zakresu bhp,
  • stosowanie środków i procedur minimalizujących ryzyko chorób zawodowych,
  • wysyłanie podwładnych na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie,
  • zapewnienie higienicznych i bezpiecznych warunków pracy oraz ergonomicznego stanowiska.

Wielu pracodawców idzie o krok dalej w promocji zdrowia i motywowania pracowników do aktywności fizycznej. Oferuje się na przykład dodatki za dojazd do pracy rowerem, a karnety na siłownię i na ćwiczenia fitness stały się jednymi z najpopularniejszych benefitów dla pracowników. Niektóre firmy wynajmują trenerów jogi, inne zachęcają do gimnastyki w pracy biurowej. Organizowane są owocowe dni, a w stołówkach stawia się na catering oferujący zdrowe żywienie.

Powstaje pytanie – dlaczego firmy nie szczędzą środków, również finansowych, na zachęcanie podwładnych do zdrowego trybu życia?

 

Zdrowy tryb życia – korzyści dla pracownika i pracodawcy

 

Główny powód jest prosty – dobre zdrowie pracownika przekłada się bezpośrednio na wydajność pracy, jego kreatywność i zaangażowanie. Kiedy podwładny znajduje się w dobrej kondycji, firma nie tylko zarabia na jego pracy, ale dodatkowo oszczędza:

  • pracownik rzadziej korzysta z L4,
  • firma nie musi zatrudniać nowych osób na zastępstwo w przypadku przewlekłych chorób podwładnych,
  • przedsiębiorstwo nie ma również potrzeby przesuwania podwładnych na inne stanowiska np. w wyniku chorób zawodowych,
  • z kolei zatrudniony korzystający z prozdrowotnych benefitów jest bardziej lojalny – ma poczucie, że firma o niego dba, jest mniej skłonny do rzucenia posady czy narażony na wypalenie zawodowe.

Korzyści są obopólne – pracownik jest zdrowszy i bardziej zadowolony z pracy, a firma może w pełni wykorzystywać jego potencjał.

 

Edukacja zdrowotna w pracy: sposoby na “home office”

 

Zajęcia sportowe, dofinansowanie karnetów, spotkania edukacyjne – to wszystko łatwo przeprowadzić, kiedy podwładni wykonują obowiązki na terenie przedsiębiorstwa. A jak zachęcać do zdrowego trybu życia zatrudnionych zdalnie?

 

W tym wypadku pracodawca również ma szereg obowiązków z zakresu bhp, o czym informuje art. 67.17. Kodeksu pracy: Bezpieczeństwo i higiena pracy telepracownika.


W szczególnych okolicznościach – takich jak pandemia – powinien na bieżąco śledzić procedury dotyczące ochrony zatrudnionych, umieszczane na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Sama promocja zdrowia z powodzeniem może być przeprowadzana przez internet. Można rozsyłać materiały informacyjne, zachęcać do zajęć online (np. za pośrednictwem kanałów streamingowych). Warto przypominać pracownikom w specjalnych komunikatach i mailach o formach wsparcia – prozdrowotnego, w tym również psychologicznego, ze strony coachów – jakie oferuje firma.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?