Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przepisy prawa pracy: podstawy, główne zasady

Przepisy prawa pracy: podstawy, główne zasady

 
Przepisy prawa pracy: podstawy, główne zasady

Pracownika chronią przepisy prawa, gwarantujące prawo do nieprzerwanego tygodniowego i dobowego wypoczynku, urlopów, wynagrodzenia za nadgodziny czy dodatków za pracę w nocy. Pracodawca jest bezwzględnie zobowiązany do przestrzegania tych przepisów pod groźbą kary, którą może nałożyć na przykład Państwowa Inspekcja Pracy lub wyznaczyć sąd pracy.

 

Główne źródła prawa pracy w Polsce

 

Przepisy prawa pracy wynikają przede wszystkim z Konstytucji RP oraz Kodeksu pracy, czyli Ustawy z dn. 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141).

 

Ustawa zasadnicza gwarantuje przede wszystkim wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy (z zastrzeżeniem, że wyjątki określa ustawa). Formułuje również zasadę równości płci w miejscu zatrudnienia, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy czy zrzeszania się w związkach zawodowych. Ujęta w konstytucji ochrona pracy zapewnia również prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i płatnych urlopów.

 

Ogólne zasady dotyczące polskiego prawa pracy są doprecyzowane w Kodeksie pracy. Art. 9. określa główne źródła prawa pracy w Polsce. Warto przytoczyć go w całości:

§ 1. Ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
§ 2. Postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.
§ 3. Postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych.
§ 4. Postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują.

 

Oznacza to między innymi, że umowa, regulamin zakładu pracy czy inne akty obowiązujące w firmie nie mogą określać mniej korzystnych zasad dotyczących warunków zatrudnienia niż Kodeks pracy oraz inne ustawy.

 

Prawo pracy – działy

 

Kodeks pracy składa się z 15 działów:

I. Przepisy ogólne
II. Stosunek pracy
III. Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia
IV. Obowiązki pracodawcy i pracownika
V. Odpowiedzialność materialna pracowników
VI. Czas pracy
VII. Urlopy pracownicze
VIII. Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem
IX. Zatrudnianie młodocianych
X. Bezpieczeństwo i higiena pracy
XI. Układy zbiorowe pracy
XII. Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy
XIII. Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika
XIV. Przedawnienie roszczeń
XV. Przepisy końcowe

 

Podstawowe zasady prawa pracy

 

Zgodnie z art. 1. ustawy: „Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców”, przy czym:
• pracownik to osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2.),
• pracodawca to jednostka organizacyjna (również nieposiadająca osobowości prawnej), a także osoba fizyczna, która zatrudnia pracowników (art. 3.).

 

Warto zauważyć zatem, że przepisy Kodeksu pracy nie chronią osób wykonujących obowiązki na przykład na podstawie umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. Tutaj zastosowanie mają zapisy Kodeksu cywilnego.

 

W dziale I rozdz. 2. określono podstawowe zasady prawa pracy. Są to ujęte w art. 10.18.:
• prawo wyboru pracy,
• swoboda nawiązania stosunku pracy,
• poszanowanie dóbr osobistych pracownika,
• równe traktowanie pracowników,
• zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu,
• godziwe wynagrodzenie za pracę,
• prawo do wypoczynku,
• bezpieczne warunki pracy,
• zaspokajanie bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników,
• ułatwienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
• zgodność postanowień umów o pracę z przepisami ustawy,
• organizacje zawodowe pracowników i pracodawców,
• udział pracowników w zarządzaniu zakładem,
• tworzenie warunków korzystania z niektórych uprawnień pracowniczych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.