Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samotność w pracy

Samotność w pracy

 
Samotność w pracy

Wyobcowanie w pracy

 

Z reguły człowiek idzie do pracy, żeby zdobyć środki na utrzymanie, jednocześnie robiąc to, co lubi i co sprawia mu satysfakcję. Jego motywacja do pracy wiąże się z potrzebami natury materialnej oraz dotyczącymi jego osobowości. Jednak równie ważne jak wypłata i rodzaj obowiązków jest to, z jakimi ludźmi się pracuje. To zła atmosfera w pracy często zmusza wielu do zmiany miejsca zatrudnienia. Ktoś nam utrudnia pracę, ktoś donosi szefowi, blokuje projekty – są to problemy trudne, ale podejmując odpowiednie kroki można je zminimalizować.

 

Do trochę innej kategorii zalicza się samotność w pracy. Tutaj komplikacją nie jest to, że ktoś wpływa w jakiś sposób na nasze działania, ale fakt, że w różnych inicjatywach daną osobę się pomija. Nie ma ona żadnego bliskiego pracownika, do którego mógłby zwrócić się po pomoc lub poradę, jest wyalienowana.

 

Samotność doskwiera bardzo często nowym pracownikom. Wchodzą w nowy zespół, muszą dostosować się do odmiennych zasad, relacji itd. Pozostali już się znają, mają swoje grupy, przyzwyczajenia. Wyobcowanie będzie tym silniejsze, im bardziej zespół był zżyty z poprzednikiem. Jakie konsekwencje dla pracownika niesie taka sytuacja? Przede wszystkim jest mniej pewny siebie, wycofany. Może mieć trudność z podnoszeniem efektywności własnej pracy – nie utrzymując kontaktów, czasem traci ważne informacje na temat działania firmy, a brak tej wiedzy może wpływać na jakość wykonywanych obowiązków.

 

Jednak warto pamiętać, że z reguły to tylko stan przejściowy. Nawet jeśli będziemy czuli się samotni, to z czasem więzi z innymi powinny się zacieśnić. Skromność, rzetelność, sumienność, dobrze wykonane obowiązki, budujące wspólny sukces zespołu powinny pomóc przełamać opór i początkową nieufność współpracowników.

 

Czy introwertyk także odczuwa samotność w pracy jako aspekty negatywny? Może wydawać się, że dla takiego typu człowieka jest ona stanem wręcz wymarzonym. Jednak nie należy mylić potrzeby skupienia się na własnych przeżyciach z całkowitą izolacją introwertycznego pracownika. Ten, tak samo jak ekstrawertyk (tylko w mniejszym stopniu i po dłuższym okresie adaptacyjnym), ma potrzebę rozmowy, dyskusji czy wsparcia. Jeżeli widzimy introwertyka  w naszym otoczeniu, pomóżmy mu zaadaptować się w nowym środowisku. Jeśli z kolei sami prezentujemy postawę introwertyczną, to przede wszystkim dajmy sobie czas, nie zmuszajmy się do budowania sztucznych relacji. Z czasem z pewnością nadarzy się okazja, by nawiązać bliższe kontakty.

 

Jak sobie radzić z osamotnieniem w miejscu pracy?

 

Co zrobić, jeśli samotność w pracy, będzie dla nas zbyt uciążliwa i mimo dłuższego zatrudnienia nie nawiążemy bliższych relacji?

 

Jest kilka zachowań, które możemy wypróbować. Jeżeli pracujemy w dużej korporacji sami spróbujmy wyjść z inicjatywą – być może w natłoku pracy oraz ludzi mijanych każdego dnia na korytarzu nikt nie był w stanie zauważyć, że czujemy się samotni. Zaproponujmy wspólny lunch, spróbujmy zorientować się, czy ktoś nie ma podobnych do nas zainteresowań i o nich porozmawiać. Często intuicyjnie potrafimy ocenić, z kim łatwo byłoby się dogadać i na czyjej przyjaźni nam najbardziej zależy.

 

Czasem niestety dzieje się tak, że to toksyczna atmosfera w pracy wpływa na wyobcowanie niektórych ludzi. Nie jest to wywołane niepewnością związaną z pojawieniem się nowej osoby, ale celowym działaniem na niekorzyść wybranego pracownika. Powody są różne – dyskryminacja płciowa, religijna, ze względu na sytuację materialną; ale także zazdrość o osiągnięcia czy strach przed utratą własnej pozycji. Tutaj jeżeli nie uda się w zwyczajnej rozmowie oczyścić atmosfery, warto rozważyć przedyskutowanie sytuacji z managerem.

 

Napięta atmosfera w pracy, stres po zmianie zatrudnienia, nieśmiałość, nieufność – jest wiele przyczyn, które powodują, że czujemy się samotni. Jednak należy pamiętać, iż obserwacja, cierpliwość i dobre chęci mogą z czasem pomóc zmniejszyć dzielący nas dystans.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!