Wybrana kategoria

Sklep internetowy a sanepid

2021-06-08

Zakupy online z roku na rok zyskują na popularności. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej wirtualnych sklepów. W przypadku produktów spożywczych sprzedaż przez internet wymaga dopełnienia formalności w sanepidzie. Czy jednak takie sklepy także mogą zostać skontrolowane? Kiedy trzeba poinformować Państwową Inspekcję Sanitarną o założeniu działalności gospodarczej?

 

Sklepy internetowe: jakie podlegają kontroli sanepidu?

 

W przypadku stacjonarnych punktów, gdzie sprzedaje się żywność, nie mamy wątpliwości, że muszą one być zgłoszone do sanepidu, spełniać określone wymogi. Liczne pytania pojawiają się natomiast w kwestii: sklep internetowy a sanepid. Wyjaśnijmy zatem najważniejsze zagadnienia.

 

W przypadku jakich sklepów składa się wnioski do sanepidu? Każdy rodzaj działalności na rynku spożywczym wymaga wpisu firmy do rejestru zakładów podlegających kontroli sanitarnej, a każdy pracownik sklepu internetowego, np. magazynu, mający kontakt z żywnością, powinien posiadać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Do sanepidu zgłaszać się powinni też przedsiębiorcy oferujący jedynie paczkowane produkty, które nie są w sklepie w żaden sposób przepakowywane.

 

Co ważne, wniosek składa się również, gdy produkty spożywcze nie stanowią głównego obszaru działalności sklepu internetowego, np. kiedy sklep z ceramiką chce poszerzyć ofertę o zestawy filiżanek z kawą lub herbatą. Podobnie e-sklep oparty na dropshippingu podlega kontroli sanepidu. Przypomnijmy, że dropshipping oznacza, że sklep zbiera zamówienia, a towar wysyłany jest do klienta bezpośrednio z magazynu producenta. Mimo że prowadzący taki sklep nie ma bezpośredniego kontaktu z żywnością, nie zajmuje się magazynowaniem i transportem towarów, to podlega wymaganiom sanepidu – musi dbać o jakość produktów, skrupulatnie dobierać pośredników.

 

Wniosek do sanepidu o rozpoczęciu działalności

 

W przypadku firm, które korzystają z magazynu (do celów sprzedaży internetowej – pod pewnymi warunkami – może on być zorganizowany także w domu), konieczne jest złożenie wniosku o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów państwowej inspekcji sanitarnej.

 

Jeśli sklep będzie jedynie pośredniczył w zamówieniach, należy wnioskować o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zatwierdzenie nie jest wymagane w odniesieniu do zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży żywności „na odległość” (sprzedaży wysyłkowej), w tym sprzedaży przez internet (źródło: art. 63.1. pkt 10. Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia). Prowadząc zatem taki sklep, wniosek złożyć należy, ale sanepid nie przeprowadzi inspekcji na miejscu przed zaakceptowaniem wniosku. Takie działalności podlegają jednak późniejszym kontrolom, jak każde inne.

 

Przeczytaj także: