Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Sklep mydlarski: jak rozkręcić firmę?

2020-06-01

Od dawna eksperymentujesz z wyrabianiem domowego mydła i zastanawiasz się, jak przekuć tę pasję we własny biznes w domu? Oto kilka wskazówek jak otworzyć mydlarnię.

 

Mydlarnia: założenie działalności gospodarczej

 

Na początek musisz się zastanowić, czy chcesz otworzyć wyłącznie sklep mydlarski i po prostu pozyskiwać wyroby od dostawców, czy zamierzasz zostać również producentem mydła. Z produkcją mydła wiążą się bardziej skomplikowane procedury. Przede wszystkim należy spełnić wymogi prawne dotyczące legalnej produkcji kosmetyków, ujęte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych.

 

Zaletą firm rodzinnych jest to, że można zacząć je rozwijać we własnym domu. Niemniej producent mydła (i innych kosmetyków) powinien zadbać o odpowiednie warunki lokalowe, spełniające wymogi higieniczno-sanitarne. W przypadku tego typu pomysłu na własny biznes warto zatem od razu zgłosić się do najbliższej stacji sanepidu po wskazówki. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej – prócz rejestracji firmy w wybranej formie – należy spodziewać się zatem kontroli sanepidu.

 

Wytwarzasz mydło siarkowe, mydło potasowe czy inne kosmetyki naturalne – ale czy są one bezpieczne dla zdrowia? Przed rozpoczęciem sprzedaży musisz poddać je tzw. ocenie bezpieczeństwa kosmetyków. Dokonuje jej odpłatnie wybrane laboratorium, które wystawia certyfikat upoważniający do legalnej sprzedaży.

 

Nie masz pełnej dowolności, jeśli chodzi o wybór surowców, jakie wykorzystasz w mydłach. Warto zapoznać się ze szczegółową informacją podaną przez Główny Inspektorat Sanitarny pt. Podstawowe informacje dotyczące wprowadzania produktów kosmetycznych.

 

Każdy producent kosmetyków, w tym również mydła, musi się zarejestrować w CPNP (Cosmetic product notification portal). Rejestracja jest bezpłatna.

 

Sklep mydlarski: lokalizacja

 

Wybór właściwego lokalu jest bardzo ważny, szczególnie, jeśli część pomieszczeń przeznaczysz nie tylko na miejsce, w którym będziesz wytwarzać i składować mydła, ale również na sklep. W takim wypadku oczywiście liczy się to, by znajdował się on w pobliżu często uczęszczanego miejsca, np. w turystycznej okolicy, niedaleko centrów handlowych, węzłów komunikacyjnych itp. Warto zwrócić również uwagę na konkurencję.

 

Czasami dobrym pomysłem jest rezygnacja z najczęściej kosztownego prowadzenia sklepu stacjonarnego i postawienie na sklep internetowy.

 

Mydlarnia: reklama działalności gospodarczej

 

Niezależnie od tego, czy będzie to sklep tradycyjny, czy tylko online, jednym z kluczowych elementów strategii marketingowej dla twojego biznesu powinna być reklama w internecie. Ładne zdjęcia produktów, bazowanie na pozytywnych skojarzeniach, wpisy w mediach społecznościowych, a może cały blog na temat twojej pasji? W promocję mydlarni warto włożyć tyle samo serca i wysiłku, co w wyrób mydła. Oznacza to również naukę podstaw marketingu internetowego lub skorzystanie z usług profesjonalnego marketingowca oraz osoby obsługującej sklep.

 

Warto pamiętać, że działalność sprzedażowa musi przestrzegać przepisów RODO dotyczących ochrony danych osobowych, a także praw konsumenta.

 

Własna firma: czy się opłaca?

 

Wiele małych mydlarni z powodzeniem utrzymuje się na rynku, nawet pomimo dużej konkurencji. Kluczem do sukcesu, prócz wysokiej jakości wyrobów, jest dobra promocja. Działalności sprzyja moda na wyroby organiczne, ekologiczne i rzemieślnicze.

 

Warto się również zastanowić nad grupą docelową. Mydła uniwersalne nie sprzedają się tak dobrze jak te skierowane do poszczególnych grup klientów. Ponadto nie każdy klient też jest w stanie zapłacić kilkadziesiąt złotych za kostkę luksusowego mydła. Z drugiej strony masowa produkcja tańszych mydeł z popularnych składników wiąże się z ogromną konkurencją na rynku. Zastanów się zatem, jaki model biznesowy najbardziej ci odpowiada, a następnie dostosuj do niego reklamę w sieci, ewentualny wystrój lokalu, obsługę.

 

 

Przeczytaj także: