Wybrana kategoria

Sklep ze świecami: biznes na początek

2021-06-16

Jaśminowe, różane, jabłkowo-cynamonowe, o zapachu wanilii czy drzewa sandałowego… Świece to twoja pasja, którą chcesz przekuć w dochodowy biznes? Oto kilka istotnych kwestii, jakie trzeba wziąć pod uwagę, zamierzając otworzyć sklep ze świecami.

 

Prowadzenie działalności gospodarczej: od czego zacząć?

 

Sklep ze świecami: zapachowymi, relaksującymi, stołowymi, z produktów ekologicznych, tanimi, luksusowymi, okolicznościowymi, zabawnymi, ze świecami z wosku pszczelego, świecami olejowymi, świecami z wosku sojowego, świecami do masażu… możliwości jest naprawdę sporo, dlatego na początek trzeba zastanowić się, jakiego typu działalność chcesz prowadzić. Kwestią kluczową jest zapoznanie się z rynkiem, zapotrzebowaniem, prześledzenie najnowszych trendów, ale także określenie własnych oczekiwań. W jednym przypadku sprawdzą się produkty limitowane, skierowane do węższej grupy konsumentów (np. świece dla wegan), w innym lepiej postawić na różnorodny asortyment.

 

Jeśli myślisz o prowadzeniu sklepu, musisz spełnić wymagania prawne. O ile spodziewasz się przychodów przekraczających limit ustalony w Prawie przedsiębiorców dla działalności nierejestrowanej (czyli większych w każdym miesiącu niż połowa kwoty minimalnego wynagrodzenia) – musisz zarejestrować działalność. Należy podać odpowiedni kod PKD, w zależności od tego, czy chcesz pozyskiwać produkty od producenta / dystrybutora / z hurtowni i jedynie prowadzić sprzedaż, czy też masz zamiar samodzielnie wytwarzać świece.


Właściwymi PKD mogą być na przykład:

  1. PKD 47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,
  2. PKD 32.99.Z – Produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana.

W przypadku produkcji świec na sprzedaż, należy zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa, jakimi podlega ta dziedzina działalności – dotyczącymi w szczególności oznakowania, składu, informacji o ewentualnych alergenach (należy zapoznać się z europejskimi rozporządzeniem CLP, REACH, normami dotyczącymi opakowania i etykiet bezpieczeństwa).

 

Sklep internetowy ze świecami czy stacjonarny: co wybrać?

 

Zastanów się, jaki sklep chcesz prowadzić. Przytulne, pełne uroku miejsce ze świecami może przyciągnąć klientów, ale sukces stacjonarnego sklepu ze świecami w znacznym stopniu jest zależny od jego lokalizacji. W dobrze widocznym, najlepiej turystycznym miejscu czy w galerii handlowej może bardzo dobrze prosperować. Wynajem lokalu w modnej i uczęszczanej okolicy zwykle wiąże się jednak z wysokimi kosztami.

 

Ponadto, nawet jeśli stawiasz na sklep stacjonarny, połączenie go ze sklepem internetowym może być dobrym pomysłem. Poszerzysz rynek zbytu, a dzięki sprawnemu marketingowi internetowemu dotrzesz do klientów z różnych zakątków kraju.

 

Sklep ze świecami: marketing firmy


Jak reklamować swój sklep ze świecami? Przede wszystkim korzystając z kilku różnych kanałów. Absolutnym minimum jest estetyczna, zachęcająca strona internetowa prezentująca produkty – lub spełniający tę samą funkcję fanpage w mediach społecznościowych. Ciekawym pomysłem może być też prowadzenie firmowego bloga, publikowanie artykułów sponsorowanych dotyczących świec czy nawet wywiadów z ekspertami.

 

Strategia reklamowa powinna być spójna i uwzględniać preferencje konkretnych grup docelowych. Buduj sieć klientów i zatrzymuj ich przy sobie, oferując np. rabaty. Pamiętaj, że świece dla wszystkich mogą nie być atrakcyjne – często skuteczniejsza jest personalizacja oferty. Zastanów się także nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy marketingowej, która pomoże przygotować strategię, zadba o pozycjonowanie strony, social media marketing i inne kwestie.

 

Czy sklep ze świecami to opłacalny biznes?

 

Popularność świec nie mija – wręcz przeciwnie, na rynku pojawiają się wciąż nowe rodzaje, nie tylko jeśli chodzi o zapach i skład, ale też ich przeznaczenie. Konkurencja jest niemała, dlatego warto poszukać swojej niszy. Sklep po prostu ze świecami dekoracyjnymi na każdą okazję może ginąć w tłumie innych i pozostać niezauważony przez konsumentów. Jeśli biznes ma być opłacalny, powinien się w jakiś sposób wyróżniać.

 

Dowiedz się, jak pozyskać pieniądze na własny biznes

Przeczytaj także: