Tarnów rynek pracy – bieżąca sytuacja

 
Tarnów rynek pracy – bieżąca sytuacja

Tarnów to jeden z największych ośrodków gospodarczych południowo-wschodniej części Polski. Miasto jest atrakcyjne pod względem inwestycyjnym, stwarza także różnorodne możliwości rozwoju ścieżki zawodowej. Jeśli ciekawi Cię, do kogo najczęściej kierowane są oferty praca –Tarnów, bierzesz pod uwagę to miasto w swoich planach zawodowych, czytaj dalej i zapoznaj się z warunkami na tarnowskiego rynku zatrudnienia oraz sytuacją ekonomiczną miasta.

 

Tarnów leży w województwie małopolskim, przy jego granicy z województwem podkarpackim. Miasto znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Krakowem a Rzeszowem – by dostać się do nich z Tarnowa, należy pokonać mniej więcej 90-kilometrowe trasy.

 

Tarnów jest miastem o długich tradycjach przemysłowych – rozwijają się tu między innymi branże chemiczna, maszynowa, energetyczno-paliwowa czy spożywcza. W krajobrazie gospodarczym miasta silnie zaznacza się też turystyka. Tarnów to bowiem miasto o licznych atrakcjach i zabytkach, w tym wielu średniowiecznych (jak ruiny zamku na Górze św. Marcina, Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, mury obronne miasta itp.). Przyjezdnych przyciągają także wydarzenia kulturalne, związane między innymi z działalnością tutejszych teatrów.

 

Miasto jest atrakcyjne dla inwestorów, na których czekają liczne udogodnienia, np. gwarantowane przez Strefę Aktywności Gospodarczej Tarnowskiego Klastra Przemysłowego, tutejszy Inkubator Przedsiębiorczości. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON w końcu lipca 2021 r. w Tarnowie działało 12499 podmiotów gospodarki narodowej, w tym aż 3 zatrudniające co najmniej 1000 pracowników i 16 o kadrze rzędu 250-999 pracowników. Warto przy tym zauważyć, że na tarnowskim rynku pracy spore znaczenie ma sektor publiczny. Do budżetówki należą bowiem wspomniane 3 największe podmioty, a także 9 z 16 dużych jednostek.

 

Zawody deficytowe i nadwyżkowe w Tarnowie

 

Na kogo zatem czeka w Tarnowie praca? Cenną wskazówką w tym zakresie może być ogólnopolskie badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku z polecenia resortu pracy. Jest to prognoza zapotrzebowania na przedstawicieli określonych zawodów. Brane są w niej pod uwagę dane z GUS oraz urzędów pracy.

 

Prognoza dzieli profesje na:

 • deficytowe (zbyt mało kandydatów wykonujących dany zawód w stosunku do liczby ofert pracy),
 • w równowadze chętnych do pracy i propozycji zatrudnienia,
 • nadwyżkowe (zbyt dużo szukających pracy przedstawicieli danych zawodów w porównaniu z liczbą aktualnych ogłoszeń o pracę).

 

W 2021 r. wskazano w Tarnowie kilkadziesiąt grup zawodów deficytowych. Można się spodziewać, że problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieć na przykład pracownicy budowlani o różnym stopniu wykształcenia i kwalifikacjach. Na liście zawodów deficytowych figurują bowiem zarówno inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy i technicy budownictwa, jak i posiadający określone umiejętności betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, murarze i tynkarze. Na placach budowy zbyt mało jest też kandydatów na monterów instalacji budowlanych i konstrukcji metalowych, a także operatorów różnego rodzaju maszyn – dźwigowo-transportowych, sprzętu do robót ziemnych.

 

Zgodnie z badaniem luki kadrowe zauważalne są także w motoryzacji – pracodawcy szukają mechaników, diagnostów, blacharzy i lakierników samochodowych. W pokrewnej branży elektromaszynowej oraz energetycznej brakuje także inżynierów elektryków i energetyków, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, monterów elektroników, spawaczy i operatorów obrabiarek skrawających.

 

O zatrudnienie nie powinno być trudno także w innych gałęziach przemysłu. Na liście profesji deficytowych znajdują się też krawcy i pracownicy produkcji odzieży oraz robotnicy obróbki drewna i stolarze.

 

Z kolei branża technologiczna czeka na projektantów baz danych, programistów i grafików komputerowych.

Miejsca pracy w Tarnowie i okolicy generuje także branża transportowo-magazynowa. Propozycje czekają na chętnych do zatrudnienia się w charakterze kierowcy autobusu, kierowcy ciężarówki, magazyniera, pracownika ochrony.

Z kolei w handlu i gastronomii brakuje sprzedawców i kasjerów, szefów kuchni i piekarzy.

 

Na brak propozycji etatu w 2021 r. nie powinni narzekać także pracownicy usług medyczno-opiekuńczych. Tak samo jak w wielu innych częściach Polski, także w Tarnowie notuje się zbyt mało lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych. W deficycie są również psycholodzy i psychoterapeuci, pracownicy ds. techniki dentystycznej, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, logopedzi i audiofonolodzy. Jeśli chodzi o sferę budżetową, brakuje również nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

 

Również zgodnie z tendencją ogólnopolską w Tarnowie zbyt mało jest chętnych do zatrudnienia się w księgowości – jako samodzielny księgowy, pracownik ds. rachunkowości i księgowości, specjalista ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych.

 

Na liście zawodów deficytowych w Tarnowie znaleźli się też fryzjerzy.

 

Profesji nadwyżkowych w mieście zanotowano zdecydowanie mniej. Z prognozy można wnioskować, że pewne trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć:

 • ekonomiści (jest to jedyny zawód nadwyżkowy wskazany w skali ogólnopolskiej),
 • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
 • specjaliści administracji publicznej,
 • specjaliści technologii żywności i żywienia.

 

Twórcy badania wskazują, że we wszystkich powyższych przypadkach problemem jest zbyt duża liczba absolwentów szkół – branżowych, wyższych – szukających aktualnie pracy.


Barometr zawodów warto traktować jako wskazówkę pozwalającą ogólnie rozeznać się w warunkach rynku pracy na danym obszarze. Niemniej nawet jeśli wykonujesz zawód nadwyżkowy, nie przekreśla to Twoich szans na zatrudnienie. Pamiętaj, że badanie jest wykonywane w oparciu o dane z urzędów pracy, a nie wszyscy pracodawcy korzystają z ich pośrednictwa.

 

Ponadto, nie każda osoba poszukująca zatrudnienia zwraca się do urzędu pracy. Wreszcie, część firm jest skłonna zatrudnić dobrych specjalistów nawet wówczas, gdy aktualnie nie prowadzi naboru. To, czy masz szansę na pracę, zależy od wielu złożonych okoliczności. Ze swojej strony możesz zadbać o kilka najważniejszych kwestii – przygotować profesjonalne CV i inne materiały rekrutacyjne, rzetelnie przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych i oczywiście korzystać z rzetelnych narzędzi do pozyskiwania ofert, najlepiej sprawdzonego portalu pracy.

 

Bezrobocie: Tarnów – ile wynosi?

 

Bezrobocie w Polsce jest silnie zróżnicowane pod względem terytorialnym. Zgodnie z danymi GUS w końcu lipca 2021 r. stopa bezrobocia w kraju wynosi 5,9%. W województwie małopolskim wskaźnik utrzymuje się na niższym poziomie – 5,0%. Warto jednak pamiętać, że na tak niską średnią składają się małe wartości wskaźnika notowane w dużych miastach, jak i wysokie w poszczególnych powiatach (głównie o charakterze wiejskim). Jak na tle województwa wypadają miasto Tarnów i powiat tarnowski?

 

Stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych wg GUS (lipiec 2021 r.) w wybranych częściach woj. małopolskiego:

 • Tarnów – 4,8%; 2,6 tys. bezrobotnych;
 • powiat tarnowski – 6,1%; 4,4 tys. bezrobotnych;
 • Kraków – 3,2%; 16,3 tys. bezrobotnych;
 • powiat krakowski – 5,2%; 5,7 tys. bezrobotnych;
 • Nowy Sącz – 3,5%; 1,6 tys. bezrobotnych;
 • powiat nowosądecki – 8,1%; 6,2 tys. bezrobotnych;
 • powiat myślenicki – 3,4%; 1,7 tys. bezrobotnych;
 • powiat dąbrowski – 10,3%; 2,4 tys. bezrobotnych.

 

Główną instytucją rynku pracy w Tarnowie jest tutejszy PUP:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie
Adres: Bema 3, 33-100 Tarnów
Telefon: 14 688 23 00
E-mail: krta@praca.gov.pl, up@up.tarnow.pl

 

Urząd ma filie w Tuchowie i Żabnie, a także punkty informacyjno-konsultacyjne w Ryglicach, Wojniczu i Zakliczynie. W urzędzie można między innymi skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego, znaleźć oferty pracy, stażu czy praktyk. Pamiętaj jednak, że w PUP Tarnów prawdopodobnie nie znajdziesz wszystkich aktualnych ofert zatrudnienia w tym mieście, gdyż, jak wyżej wspomniano, wielu pracodawców woli prowadzić rekrutacje bez pośrednictwa urzędów.

 

Dlatego ogłoszeń szukaj też samodzielnie w internecie. Na praca.pl oferty pracy – Tarnów znajdziesz po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tej miejscowości. Wyniki możesz oczywiście dalej filtrować, np. wskazując obszar zawodowy, nazwę stanowiska, opcję praca zdalna lub inne parametry.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty