Wybrana kategoria

Toksykolog: zakres kompetencji, pracy i przeciętne wynagrodzenie

2021-03-15

Jeśli interesują Cię zagadki związane z różnego rodzaju truciznami i toksycznymi substancjami, chciałbyś pracować w laboratorium i dodatkowo masz smykałkę detektywa, zawód toksykologa może być dla Ciebie doskonałym wyborem. Jaki jest zakres kompetencji takiego specjalisty i jak nim zostać? Oto kilka kluczowych informacji o zawodzie toksykologa.

 

Toksykolog: wykształcenie

 

Toksykolog musi mieć wykształcenie wyższe – ukończyć studia na kierunku chemia i toksykologia sądowa (jest to kierunek studiów przygotowujący do zawodu toksykologa) bądź: chemia, analityka chemiczna, technologia chemiczna, farmacja, biologia, biotechnologia, dietetyka, inżynieria środowiskowa, technologia żywności i żywienia lub pokrewnym i wybrać specjalizację: toksykologia.

 

W trakcie nauki zdecydujesz, czym będziesz zajmować się w pracy zawodowej. Możliwości jest sporo – toksykologia sądowa, żywności, medyczna, kliniczna, środowiska, środowisk wodnych czy toksykologiczna diagnostyka laboratoryjna.

Kandydat na toksykologa odbywa w trakcie nauki staż w ramach wybranej specjalizacji.

 

Obowiązki zawodowe toksykologa

 

Zakres czynności pracownika na stanowisku toksykolog różni się w zależności od miejsca pracy, specjalizacji. Podstawowym zadaniem toksykologa jest – ogólnie rzecz biorąc – wykrywanie toksyn, rozpoznawanie zagrożeń związanych z niebezpiecznymi substancjami, określanie przyczyn zatruć. Toksykolog może też przeprowadzać badania epidemiologiczne (w kierunku wskazywania przyczyn toksykologicznych), opisuje jakościowo i ilościowo trucizny wykryte w organizmie czy środowisku, stawia diagnozę związaną z zatruciem toksykologicznym czy we współpracy z lekarzem klinicystą ustala przebieg leczenia pacjenta. Toksykolog może również rozpoznać czynniki wpływające na wydajność praconików - powodujące choroby zawodowe, niebezpieczne dla zdrowia. 

 

Ścieżka kariery zawodowej toksykologa

 

Toksykolog może znaleźć zatrudnienie w placówkach opieki zdrowotnej, służbach mundurowych (np. policji, ośrodkach kryminalistycznych), sądach, różnego rodzaju laboratoriach. Często prowadzi własną działalność gospodarczą i przyjmuje zlecenia na wykonywanie określonych czynności.

 

Specjalista może poszerzać swoje kompetencje – doszkalać się np. na studiach podyplomowych, założyć własne laboratorium toksykologiczne. Jest to zawód, w którym nie sposób się nudzić, a jednocześnie wymagający ogromnej wiedzy, doskonałej pamięci, odporności na stres i pracy pod presją czasu.

 

Toksykolog: zarobki

 

Wynagrodzenie toksykologów różni się w zależności od doświadczenia pracownika, a także miejsca pracy czy specjalizacji. Pracownik może liczyć średnio na zarobki rzędu 3-6 tys. zł brutto.

 

Przeczytaj także: