Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Własna kwiaciarnia - abc biznesu

Własna kwiaciarnia - abc biznesu

 
Własna kwiaciarnia - abc biznesu

Własna kwiaciarnia - od czego zacząć?

 

Od czego zacząć, planując biznes florystyczny? Należy zastanowić się nad wyposażeniem kwiaciarni. Większości kojarzy się ona z bukietami, wiązankami lub ciętymi pojedynczymi sztukami kwiatów. Jednak warto zaznaczyć, że w takich punktach sprzedaje się również rośliny doniczkowe - nie tylko kwiaty, ale np. drzewka cytrusowe, a także nasiona, nawozy itp. Często w ofercie kwiaciarni znajdują się także drobne upominki oraz kartki okolicznościowe.

 

Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie kwiaciarni, musimy zadbać o jej odpowiednią lokalizację. Kiedy i dlaczego kupuje się kwiaty? Cięte wiązanki są często wykorzystywane przy ceremoniach kościelnych jak śluby, komunie, pogrzeby. Rośliny doniczkowe wybiera się najczęściej do dekoracji balkonów i tarasów, a nasion szuka na początku sezonu działkowego. W związku z powyższym można wyróżnić najczęstsze lokalizacje kwiaciarni: w pobliżu obiektów sakralnych (kościołów, cmentarzy), osiedli mieszkalnych. Dobrym miejscem mogą okazać się również dworce - pewnie wielu zdarzyło się przejeżdżać długie trasy do mamy lub babci z okazji ich święta. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest zakupić bukiet po zakończonej podróży, niż wieźć kwiaty w ciepłym przedziale przez kilka godzin, bez wody.

 

W dużych miastach dobrym punktem sprzedaży kwiatów może okazać się także galeria handlowa. Ładny bukiet będzie idealnym dopełnieniem prezentu kupionego w innym sklepie (np. jako dodatek do książki, biżuterii, elementów garderoby).

 

Biznesplan - kwiaciarnia

 

Wybierając lokalizację, można już też określić docelowych klientów i zdecydować się na dobór odpowiedniego towaru. To już są początki dobrego biznesplanu kwiaciarni. Wiedząc, co chcemy mieć w wyposażeniu, musimy poszukać odpowiednich dostawców.

 

Koszty, na jakie musimy zwrócić uwagę to właśnie cały towar do kwiaciarni: kwiaty, donice, wstążki i siatki do układania bukietów, suche dekoracje. Oczywiście istotnym elementem planu finansowego będą też wynajem oraz media.

 

Ważną decyzją będzie również wybór personelu. Nie ma specjalnych regulacji prawnych odnośnie wykształcenia. Jednak osoba sprzedająca kwiaty powinna posiadać pewne umiejętności. Praca kwiaciarki wymaga zmysłu estetycznego do układania bukietów, wyrozumiałości i cierpliwości dla klientów szukających najlepszych roślin, znajomości gatunków, a także tradycji – nie na każdą okazję pasują tulipany czy lilie, co innego znaczą czerwone, a co innego białe róże.

 

Własna kwiaciarnia wymaga od właściciela założenia działalności. Jej forma może być dowolna, z wyjątkiem spółki partnerskiej. PKD (numer Polskiej Klasyfikacji Działalności), które obejmuje omawianą tematykę to: 47.76.Z - sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

 

Własna kwiaciarnia - czy się opłaca

 

Jeśli wybierzemy dobrą lokalizację, ciekawy asortyment i wykwalifikowaną obsługę, możemy liczyć na rozkręcenie biznesu.

 

Decydując się na otworzenie kwiaciarni i zastanawiając się nad pozyskiwaniem klientów, warto rozważyć sprzedaż przez internet oraz „pocztę kwiatową”. W dużych miastach to coraz bardziej popularna forma obdarowywania najbliższych. Jeśli wokół nas jest duża konkurencja, warto zastanowić się nad nietypowymi, egzotycznymi roślinami lub wzbogacić ofertę o dodatkowe usługi - np. dekorację sal weselnych.

 

Ludzie od lat lubią otaczać się pięknymi rzeczami, jeśli o to zadbamy, z pewnością zwiększą się szanse na dochodowy biznes.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.