Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Włocławek: rynek pracy – zawody deficytowe, nadwyżkowe, stopa bezrobocia

Włocławek: rynek pracy – zawody deficytowe, nadwyżkowe, stopa bezrobocia

 
Włocławek: rynek pracy – zawody deficytowe, nadwyżkowe, stopa bezrobocia

Włocławek to nadwiślańskie miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim. Na mapie Polski należy szukać go w połowie drogi między Płockiem a Toruniem, a większej skali – między Warszawą a Bydgoszczą. Okolice Włocławka są wyjątkowo malownicze. Miejscowość leży na skraju Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, otoczona jest lasami, niewielkimi jeziorami. Samo miasto także jest atrakcyjne, pełne zabytków i interesujących miejsc. Włocławek słynie z porcelany i tradycji ceramicznych sięgających XIX w., ale też z tutejszej zapory. Tama na Wiśle zabezpiecza mieszkańców przed powodziami, ma znaczenie dla elektrowni wodnej i zarazem stanowi wielką gratkę turystyczną.

Włocławek to miasto o unikatowym charakterze, przyjazne do życia, otoczone bogactwem natury. Jeśli interesuje Cię temat praca – Włocławek, czytaj dalej i dowiedz się:

  • kto ma największe szanse na znalezienie zatrudnienia w tym mieście,
  • jak szukać pracy we Włocławku,
  • czy miejscowość zmaga się z wysokim bezrobociem,
  • jakie branże dominują w tutejszym krajobrazie gospodarczym.

Włocławek – firmy, rozwinięte branże

 

Włocławek to jeden z większych ośrodków gospodarczych województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto ma długie tradycje przemysłowe – niegdyś działały tu wielkie fabryki fajansu, maszyn rolniczych i papieru. Obecnie spore znaczenie ma przemysł energetyczny – wspomniana wyżej elektrownia wodna jest największą tego typu elektrownią przepływową w Polsce. We Włocławku działają też zakłady z branży metalowej, chemicznej, materiałów budowlanych, spożywczej, papierniczej i innych. Można znaleźć tu zarówno firmy z polskim, jak i zagranicznym kapitałem.

 

Kolejną dziedziną wyróżniającą się w profilu gospodarczym miasta jest handel. We Włocławku działa kilka centrów handlowych – Wzorcownia, Park Kujawia, Newbridge, a także liczne supermarkety, sklepy i targowiska. Część zlokalizowana jest w halach byłych zakładów przemysłowych.

 

Włocławek nie jest typowym miastem turystycznym, jednak działalność związana z obsługą urlopowiczów – handel, gastronomia, zakwaterowanie, rozrywka, różnego rodzaju usługi – także mają spore znaczenie dla gospodarki miasta.

Spośród około 11 tys. włocławskich podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON (źródło: GUS, lipiec 2021):

  • 27,3 % to sklepy, hurtownie, punkty naprawy samochodów lub motocykli,
  • 12% to firmy budowlane,
  • 8,7% to jednostki zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową bądź techniczną,
  • 8,1% to punkty usługowe różnego rodzaju (np. prowadzące naprawę komputerów, sprzętu domowego),
  • 7,1% to zakłady przetwórstwa przemysłowego.

We Włocławku praca dostępna jest zarówno w małych, jak i dużych zakładach o rozbudowanej strukturze organizacyjnej. Trzy największe firmy deklarują zatrudnienie co najmniej 1000 pracowników, a kolejne 15 podmiotów dysponuje kadrą rzędu 250-999 pracowników.

 

Włocławek – poziom bezrobocia

 

Województwo kujawsko-pomorskie cechuje dość wysokie bezrobocie na tle kraju. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła w województwie 8,2%. W tym samym czasie wskaźnik dla Polski był na poziomie 5,8%.

 

We Włocławku stopa bezrobocia jest wyższa od wskaźnika wojewódzkiego – w badanym okresie wyniosła 9,7%. Walka z bezrobociem, w szczególności z bezrobociem długotrwałym, przekraczającym 12 miesięcy, stanowi jedno z istotnych zadań władz samorządowych i instytucji rynku pracy.

 

Pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia oferuje Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku:

 

PUP Włocławek
Adres: Kapitulna 24, 87-800 Włocławek
Telefon: 54 234 00 89

 

W lipcu 2021 r. w urzędzie zarejestrowanych było 4,4 tys. osób bezrobotnych, z czego około 3 tys. to długotrwale bezrobotni.

 

W urzędzie można znaleźć oferty pracy, staży, praktyk, uzyskać dofinansowanie do szkoleń czy własnej działalności gospodarczej. Na chętnych czekają doradcy zawodowi. W PUP można zarejestrować się na miejscu lub online. Urząd stanowi wsparcie w okresie bezrobocia, niemniej nie powinien być jedynym źródłem, z jakiego pozyskujemy oferty pracy.

W czasie szukania posady warto wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie przeglądać ogłoszenia dostępne w sieci, umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne, wysyłać CV. Warto korzystać z nowoczesnych narzędzi – zarejestrować się na portalu pracy (założenie konta na praca.pl jest bezpłatne!), zapisać się do newslettera, ustawić job alert, który wyśle Ci powiadomienie, gdy pojawi się oferta na interesujące Cię stanowisko. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Oczywiście o odpowiednich dokumentach aplikacyjnych! Życiorys zawodowy stworzysz szybko i łatwo w Kreatorze CV na praca.pl. Po garść porad dotyczących tworzenia listu motywacyjnego zajrzyj do zakładki Kariera i rozwój.

 

Włocławek – Barometr zawodów

 

Szukanie pracy we Włocławku nie musi być trudne i czasochłonne. Czasami warto wziąć pod uwagę podniesienie kwalifikacji, zrobienie dodatkowego kursu, który doda Ci kilka punktów podczas kolejnych rekrutacji. Dobrze też zastanowić się nad realnymi szansami na zatrudnienie w danej okolicy. Zapotrzebowanie na przedstawicieli danych zawodów jest różne w poszczególnych częściach kraju czy województwa. Być może szukasz pracy tam, gdzie Twoje szanse na jej znalezienie są wyjątkowo małe? Warto zastanowić się nad opcją pracy zdalnej, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ewentualna przeprowadzka za pracą wchodzi w grę.

 

W ocenie indywidualnych szans na znalezienie ofert pracy na danym obszarze pomoże Barometr zawodów. Jest to prognoza wykonywana co roku z polecenia resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach, a także w skali kraju. Barometr ukazuje listy:

  • deficytowych, czyli poszukiwanych zawodów – osoby, które je wykonują, mają największą szansę na szybkie znalezienie pracy,
  • profesji znajdujących się w równowadze – co oznacza, że liczba ofert na dane stanowiska mniej więcej odpowiada liczbie chętnych do pracy,
  • zawodów nadwyżkowych – osoby, które je wykonują, muszą liczyć się z brakiem ofert lub dużą konkurencją, gdyż chętnych do pracy w danym charakterze jest więcej od dostępnych posad.

Jeśli chodzi zatem o Włocławek, rynek pracy w 2021 r. cechuje największy deficyt lekarzy, pielęgniarek i położnych. Taka sytuacja nie dziwi – są to zawody wskazywane jako deficytowe w wielu innych miastach i powiatach, a braki kadrowe w zawodach medycznych stały się szczególnie dotkliwe w dobie pandemii. Kogo jeszcze szukają włocławscy pracodawcy?

 

W badaniu wymieniono kolejnych 66 grup profesji deficytowych dla tego miasta. Na liście znajdują się między innymi:

  • z branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy,
  • z branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • z motoryzacji, branży elektromaszynowej i energetycznej – inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, blacharze i lakiernicy samochodowi, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
  • monterzy maszyn i urządzeń, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających,
  • z branży drzewno-meblowej – robotnicy leśni, robotnicy obróbki drewna i stolarze,
  • z różnego rodzaju produkcji przemysłowej, usług specjalistycznych i technicznych – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, specjaliści ds. organizacji produkcji, biolodzy, biotechnolodzy i diagności laboratoryjni,
  • z branży transportowo-magazynowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy ds. logistyki, magazynierzy.

We Włocławku w deficycie są także nauczyciele różnej specjalności, księgowi, pracownicy gastronomii, sprzedaży internetowej.

 

Z drugiej strony w mieście wymieniono także kilkanaście profesji nadwyżkowych. Należą do nich między innymi ceramicy przemysłowi, ekonomiści, pedagodzy, fotografowie, ogrodnicy i sadownicy, specjaliści administracji publicznej, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych. Warto zapoznać się z pełnymi listami profesji deficytowych i nadwyżkowych, znajdującymi się na stronie Barometru zawodów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.