Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wniosek o urlop tacierzyński, ojcowski, rodzicielski - na co może liczyć świeżo upieczony tata?

Wniosek o urlop tacierzyński, ojcowski, rodzicielski - na co może liczyć świeżo upieczony tata?

 
Wniosek o urlop tacierzyński, ojcowski, rodzicielski - na co może liczyć świeżo upieczony tata?

Urlop ojcowski, tacierzyński, rodzicielski - tata też może wziąć urlop

 

Po urodzeniu dziecka nie tylko matce przysługują specjalne urlopy. Zgodnie z prawem o urlop z okazji narodzin dziecka, może postarać się także ojciec. Ma on możliwość skorzystania z trzech typów urlopu, do których należą:

Wszystkie trzy z wymienionych urlopów, ojciec może wykorzystać w dowolnym momencie życia dziecka oraz na określonych zasadach. Tego rodzaju „urlop tatusiowy” nie zmniejsza wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdyż jest od niego niezależny. 

 

Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka staje się coraz bardziej popularny wśród panów. Daje to możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu dziecka obojga rodziców. Jeżeli ojciec dziecka nie chce korzystać, z któregoś z urlopów np. ojcowskiego, ma obowiązek złożenia np. oświadczenia o niekorzystaniu z urlopu ojcowskiego. 

 

Jak podaje Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej z urlopu ojcowskiego w 2016 roku skorzystało 43,4 tysięcy ojców. W 2017 było ich już ponad 50 tysięcy. Po ilości złożonych wniosków widać także, że coraz więcej ojców korzysta z tacierzyńskiego. Komisja Europejska ma w planach wprowadzenie czteromiesięcznego płatnego urlopu dla ojców. Jeżeli się to uda, w praktyce panowie będą mogli skorzystać z tego urlopu do 12. roku życia dziecka. Nie będzie możliwości odstąpienia go matce dziecka. 

 

Wniosek o urlop ojcowski

 

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? Związane z urlopem ojcowskim formalności nie są skomplikowane, tak samo, jak z tacierzyńskim. Wystarczy najprostszy wniosek o urlop tacierzyński, ojcowski itd., w którym podane są dane osobowe oraz prośba o udzielenie urlopu z konkretnego tytułu.

Urlop ojcowski może zostać przyznany mężczyznom, którzy zatrudnieni są tylko i wyłącznie na umowę o pracę. Nie wpływa on na długość urlopu wychowawczego, nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego. Czas trwania urlopu ojcowskiego to 14 dni, w tym niedziele i święta. W trakcie jego trwania ojcu przysługuje 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Z prawa do urlopu ojcowskiego mogą skorzystać tatusiowie, w tym samym czasie, w którym korzystają z niego mamy lub w dowolnym czasie do 24 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. 

 

Czy urlop ojcowski można dzielić? Tak, jednak nie inaczej niż na dwie równe części, czyli po dwa równe tygodnie. Urlop ojcowski w częściach dla niektórych jest bardziej atrakcyjny niż dwa tygodnie z rzędu. Co ważne, w trakcie tego urlopu, ojciec jest chroniony przed wypowiedzeniem. Z prawa do urlopu ojcowskiego może skorzystać także rozwiedziony rodzic oraz mężczyzna, który jest ojcem dziecka, ale nie jest w związku małżeńskim z matką dziecka. Na długość ojcowskiego, nie ma wpływu ilość dzieci. Podanie o urlop ojcowski należy złożyć najpóźniej na 7 dni przed datą planowanego urlopu. 

 

Urlop tacierzyński to nie to samo, co urlop ojcowski?

 

Urlop tacierzyński z kolei zależny jest od urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu tacierzyńskiego może maksymalnie wynosić 6 tygodni. W przypadku, gdy matka nie wykorzysta w całości urlopu macierzyńskiego, może jego część przejąć ojciec dziecka. Nie może to jednak nastąpić w trakcie pierwszych 14 tygodni od porodu. Ojciec może skorzystać z możliwości urlopowych, dopiero wtedy, kiedy matka dziecka nie zdecyduje się, wykorzystać w pełnym wymiarze swojego urlopu. Za okres urlopu tacierzyńskiego przysługuje 100% wynagrodzenia. Urlop tacierzyński przewidziany jest wyłącznie dla mężczyzn zatrudnionych na umowę o pracę i może zostać wykorzystany, po uprzednim złożeniu wniosku o tacierzyński na minimum 14 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Równocześnie z ojcem, wniosek musi złożyć także matka. Taka procedura jest konieczna, ponieważ tego rodzaju urlop udzielany jest bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego matki. 

 

Urlop rodzicielski przysługuje także ojcom

 

„Młodzi” ojcowie mogą liczyć także na urlop rodzicielski. W naszym kraju w dalszym ciągu automatycznie jest on przypisywany matce. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł z niego skorzystać także ojciec. Jednocześnie na urlopie rodzicielskim może przebywać zarówno ojciec, jak i matka. Ustawowo długość okresu urlopu rodzicielskiego to 32 tygodnie w przypadku jednego dziecka, a w przypadku dwójki, trójki i więcej, urodzonych przy jednym porodzie to 34 tygodnie. Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Z urlopu mogą skorzystać rodzice w całości lub podzielić go na maksymalnie cztery części. Mogą to zrobić do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Zastrzeżenie jest takie, że żadna z części urlopowych nie może być krótsza niż 8 tygodni. Wniosek o urlop rodzicielski należy złożyć nie później niż 21 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. 

 

Wzór wniosku dla ojców

 

Wzór wniosku o urlop ojcowski*

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  
(oznaczenie pracownika)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(miejscowość i data)

 

   

 

 

 

 

 

  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

(oznaczenie pracodawcy)

 

 

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego

 

 

Proszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego na . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,

(stopień pokrewieństwa, imię i nazwisko dziecka(i))

 

ur.   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . , w wymiarze . . . . .  tygodni(a), w okresie od  . . . . . . . . . . . . . . . . . 

    (data urodzenia dziecka(i))(liczba)  (data)

 

do . . . . . . . . . . . . . . . .  .

(data)

 

 

 

 

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(podpis pracownika) 

 

 

 

*Źródło: druki.gofin.pl/wniosek-o-udzielenie-urlopu-ojcowskiego,wzor,428,137.html

 

 

Decyzja o udzieleniu urlopu ojcowskiego, tacierzyńskiego, czy rodzicielskiego to w zasadzie formalność. Każdy mężczyzna zatrudniony na umowę o pracę może z nich skorzystać, a pracodawca ma obowiązek, aby ich udzielić.

 

Urlop ojcowski - ile dni przysługuje? 

 

Podsumujmy jeszcze raz, ile urlopu za urodzenie dziecka przysługuje z tytułu określonego urlopu dla ojców oraz jakie wynagrodzenie im przysługuje w czasie korzystania z tychże urlopów?

 

Urlop ojcowski - ile dni? 

2 tygodnie = 14 dni

Urlop tacierzyński - ile dni?

6 tygodni = 42 dni

Urlop rodzicielski - ile dni?

32 lub 34 tygodnie = 224 lub 238 dni

 

Urlop ojcowski - ile płatny? 

100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy

Urlop tacierzyński - ile płatny? 

100% wynagrodzenia

Urlop rodzicielski - ile płatny?

Wysokość zasiłku rodzicielskiego ustalana jest dla osoby korzystającej z urlopu rodzicielskiego na podstawie wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę. 

 

Urlop ojcowski - dokumenty do ZUS 

 

Aby otrzymać „zasiłek ojcowski”, czyli tzw. „macierzyńskie”, ojciec musi złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następujące dokumenty:

  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (ewentualnie postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka) wraz z oświadczeniem, że wcześniej zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany uprzednio z innego tytułu,
  • zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu ojcowskiego (musi ono zawierać także termin urlopu),
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

 

Kto płaci za urlop ojcowski ZUS, czy pracodawca?

 

Podczas korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje prawo do pobierania zasiłku „macierzyńskiego”. Z racji opłacanych składek wynagrodzenie z tytułu urlopu ojcowskiego wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, podczas trwania tego rodzaju urlopu pracownik jest chroniony przed zwolnieniem, tak samo, jak kobieta będąca w ciąży. 

 

 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Lekarz weterynarii – dział hematologii

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie badań laboratoryjnych, przygotowanie i ewidencjonowanie preparatów, ocena preparatów hematologicznych, telefoniczna konsultacja wyników, pomoc w ustalaniu kierunku dalszej diagnostyki dla lekarzy zlecających badania.
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    4 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Pracownik produkcji - obsługa automatów krawieckich

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa automatów krawieckich przy drobnych naprawach odzieży roboczej i ochronnej np. doszywanie kieszeni, szelek, skracanie i wydłużanie spodni, zaszywanie rozpruć.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.