Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Założenie firmy ochroniarskiej - o czym warto wiedzieć

Założenie firmy ochroniarskiej - o czym warto wiedzieć

 
Założenie firmy ochroniarskiej - o czym warto wiedzieć

Co możemy chronić? To, na czym najbardziej nam zależy. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować wszystkiego sami, nie możemy być w dwóch miejscach naraz, kontrolować każdego obiektu czy osoby tak samo skutecznie. Dlatego właśnie powstają firmy ochroniarskie.

 

Otwarcie firmy ochroniarskiej - wymagania

 

Przede wszystkim należy skupić się na tym, czym tak naprawdę zajmują się dobre firmy ochroniarskie. Wyróżnia się dwa główne segmenty: ochronę fizyczną i zabezpieczenie techniczne. W zależności od tego, w jakim obszarze dana firma chce działać, będą obowiązywały trochę inne wymagania.

 

Podstawą w zakresie ochrony osób i mienia jest posiadanie koncesji, którą wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Określa ona zakres oraz formę prowadzenia usług.

 

Koncesja nie jest wymagana, jeżeli działalność gospodarcza skupia się jedynie na zabezpieczeniu technicznym, nieobejmującym obiektów (także obszarów i urządzeń) będących ważnymi dla państwa – jego obronności, interesu gospodarczego, a także istotnymi dla bezpieczeństwa publicznego oraz innych ważnych interesów (utajniony wykaz takich obiektów prowadzą wojewodowie).

 

Możliwe formy prowadzenia działalności to spółka cywilna, jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki prawa handlowego (np. jawna, komandytowa).

 

Koncesja - ochrona osób i mienia

 

Decydując się na założenie firmy ochroniarskiej trzeba więc przeanalizować konieczność posiadania koncesji ochrony osób i mienia. Istnieją pewne wytyczne do otrzymania takiego dokumentu:
- Osoba fizyczna (firma wpisana do CEIDG) powinna posiadać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej albo kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego.
- Przedsiębiorcy niebędący osobami fizycznymi (np. w spółce z o.o.) otrzymają koncesję, gdy co najmniej jedna osoba – wspólnik spółki jawnej lub komandytowej, członek organu zarządzającego, prokurent, pełnomocnik wyznaczony do kierowania działalnością określoną w koncesji – posiada wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej albo kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Dodatkowo, pozostali reprezentanci przedsiębiorcy nie powinni być karani za przestępstwo umyślne lub przestępstwo umyślne skarbowe.

 

Biznesplan agencji ochrony

 

Budując biznesplan przed otwarciem firmy ochroniarskiej, należy przestrzegać podstawowych reguł tworzenia tego typu dokumentu. Część merytoryczna powinna zawierać charakterystykę firmy, analizę otoczenia, analizę SWOT, strukturę zatrudnienia, plan finansowy, strategię marketingową i harmonogram działań.

 

A o jakie konkretnie elementy może chodzić? Należy zdecydować się na to, w którym segmencie prowadzona będzie działalność - zabezpieczenie techniczne, ochrona osób i mienia czy oba równolegle? Co za tym idzie - czy działalność będzie jednoosobowa czy zatrudnieni zostaną pracownicy i jakie kwalifikacje będą posiadali. Należy też określić skalę działalności. Jeśli ma być to mała lokalna firma, najlepiej rozeznać się w potrzebach najbliższej społeczności. Może jednak celem przedsiębiorstwa będzie działalność ogólnokrajowa i ochrona większych obszarów lub ważnych osobistości? Wtedy trzeba zastanowić się między innymi nad tym, jak wyróżnić się spośród konkurencji i zdobyć zaufanie klientów.

 

Wszystkie elementy należy zawrzeć w strukturze biznesplanu, by móc odpowiednio przygotować się do prowadzenia działalności.

 

Agencja ochrony - zarobki

 

W związku z tym, że zakres działalności firmy ochroniarskiej jest bardzo szeroki, nie można jednoznacznie określić dochodów. Wiele zależy od tego, czy firma przyjmuje duże, ale doraźne zlecenia, czy np. decyduje się na długotrwałą współpracę w zakresie zabezpieczania jakiegoś obiektu. Zarobki agencji ochrony są również uzależnione od liczby pracowników, których zatrudnia, od tego, jakich klientów obsługuje – indywidualnych czy biznesowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.