Wybrana kategoria

Zatrudnienie stażysty – jak przygotować firmę?

2020-01-16

O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na zatrudnienie stażysty? Co zrobić, by obie strony na tym skorzystały?


Poinformowanie zespołu o przyjęciu stażysty

 

Staże dla studentów to szansa na odciążenie pracowników w gorących okresach, ale też okazja do znalezienia zdolnych, młodych ludzi, którzy przyuczeni do pracy w firmie zostaną w niej na stałe. Jeśli jednak stażysta w dziale marketingu będzie zajmował się jedynie archiwizowaniem umów i kopiowaniem informacji do bazy danych, szansa, że zaangażuje się w obowiązki, jest znikoma. Podobnie jak stażystka w księgowości, która zamiast poznawać realia pracy księgowej, pełni obowiązki sekretarki.

Aby uniknąć takich sytuacji, warto zatrudnienie na staż skonsultować z zespołem i jasno  poinformować pracowników o roli, jaką ma pełnić nowy członek zespołu.


Wyznaczenie opiekuna stażu


Musi to być osoba cierpliwa i empatyczna. Wymagająca, ale też gotowa wytłumaczyć nawet najbardziej oczywiste kwestie zagubionemu początkowo stażyście.


Przygotowanie miejsca pracy

 

Stażysta musi mieć swoje miejsce – a jeśli ma poznać kilka działów firmy – miejsca pracy. Powinien czuć się potrzebny, a byłoby to trudne, gdyby każdego dnia na nowo szukano mu miejsca i zajęcia. Przygotowanie stanowiska, różnorodnych zadań do wykonania to bardzo istotne obowiązki pracodawcy.

 

Gadżety firmowe na powitanie


Gadżety reklamowe z nadrukiem, firmowe długopisy, kubki, pendrive’y itd. ofiarowane na powitanie pokazują, że pracodawca dobrze zorganizował staż i ma wiele do zaoferowania. Poza tym buduje się wizerunek firmy jako solidnego pracodawcy.


Wdrożenie stażysty


Warto pamiętać, że stażysta, praktykant to ktoś, kto nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy, by samodzielnie realizować obowiązki na takim poziomie, jak doświadczony pracownik, nie zna branżowych zwrotów ani procedur. Wszystkiego będzie musiał się nauczyć, a zadaniem pracodawcy jest zapewnienie ku temu sprzyjających warunków. Za wdrożenie odpowiada opiekun stażu, jednak stosunek pozostałych pracowników i ich gotowość do pomocy znacznie ułatwiają ten proces.


Opinia po zakończeniu stażu


Opinia o stażyście to coś, co wielu pracodawców traktuje jako mało istotną formalność. Bywa też tak, że sam stażysta ma wystawić sobie opinię, pod którą pracodawca jedynie złoży podpis. Warto jednak poświęcić czas, skrupulatnie przygotować dokument i przeprowadzić rozmowę podsumowującą. Praktyki czy staż absolwencki to dla młodego człowieka moment pierwszego zetknięcia się z rynkiem pracy. Dlatego informacja o jego mocnych stronach i tych umiejętnościach, które w branży trzeba jeszcze rozwinąć, są bardzo cenne.

Takie spotkanie podsumowujące może też przynieść korzyść pracodawcy. Warto poznać opinię, czy staż studencki był atrakcyjny, czy w zespole panuje dobra atmosfera oraz czy zakres zadań był adekwatny do wiedzy i kompetencji młodej osoby. To pozwoli pracodawcy w przyszłości działać lepiej i proponować atrakcyjniejsze warunki stażu.

Przeczytaj także: