Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Zlecenia budowlane: skąd brać?

2020-05-27

Jesteś początkującym budowlańcem, dopiero rozpocząłeś działalność i zastanawiasz się, skąd brać zlecenia na prace budowlane? Zanim twoja firma zyska renomę i będzie polecana przez zadowolonych klientów, musisz samodzielnie zadbać o to, by zlecenia napływały do ciebie za pośrednictwem kilku sprawdzonych kanałów.

 

Jak znaleźć zlecenia budowlane?

 

Im więcej ścieżek dotarcia do klienta wybierzesz, tym większa jest twoja szansa na powodzenie. Opcji jest wiele, oto, na które warto zwrócić uwagę:


- poczta pantoflowa


Od samego początku informuj znajomych, rodzinę, znajomych znajomych o prowadzonej przez siebie firmie. System poleceń w tej branży jest wyjątkowo cenny. Wielu indywidualnych klientów nie zaufa bowiem anonimowemu wykonawcy, ale jedynie takiemu, o którym dobre słowo powiedział zięć, brat czy sąsiadka. Na początku działalności, kiedy nie masz jeszcze za sobą sukcesów, znalezienie zleceń pocztą pantoflową może być trudne, mimo to nigdy nie jest zbyt wcześnie, by reklamować w ten sposób własne usługi budowlane.

 

- przetargi budowlane


Wygranie przetargu np. z urzędu miasta może wiązać się z bardzo poważnymi zyskami. Konkurencja jest spora, a cała procedura trwać dość długo, ale warto próbować. Informacje o przetargach można znaleźć np. na stronach urzędów miasta i innych instytucji.

 

- serwisy ogłoszeniowe


W sieci funkcjonują portale z ogłoszeniami, na których rejestrują się budowlańcy oraz podmioty szukające wykonawców. To ogromna szansa na znalezienie ciekawych ofert, niemniej korzystanie z giełd zleceń budowlanych jest odpłatne.

 

- firmy deweloperskie


Długotrwały kontrakt z firmą czy firmami deweloperskimi to gwarancja regularnego zarobku i stabilizacji. Dlatego warto rozejrzeć się po branży budowlanej nie tylko pod kątem konkurencji, ale i możliwości współpracy. Również tutaj pomoże sieć kontaktów, ale warto też postawić na profesjonalną reklamę w internecie. Ładna strona z prezentacją wykonywanych usług, aktualne dane kontaktowe, kilka słów o firmie. Duże przedsiębiorstwo deweloperskie zastanowi się dwa razy, zanim podpisze kontrakt z anonimowym wykonawcą, liczą się zatem szczegóły i umiejętność wykreowania profesjonalnego wizerunku własnej firmy.

 

- tablice ogłoszeniowe


Chodzi o internetowe portale, na których każdy – w wersji podstawowej za darmo, a w wersji premium odpłatnie – może umieścić ogłoszenie. Tablice ogłoszeniowe działają dwukierunkowo, tzn. reklamują się na nich zarówno podmioty wykonujące remonty czy inne prace, jak i osoby szukające fachowców. Często swoje usługi przedstawiają tam też pracownicy fizyczni rozglądający się za pracodawcą. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego każdy początkujący budowlaniec powinien zaprzyjaźnić się z takimi miejscami w sieci.

 

Ile zarabiają budowlańcy?

 

Od lat notuje się ogromne zapotrzebowanie na pracowników budowy. Panuje również opinia, że sama branża ma się nieźle, a dobre zarobki dotyczą nie tylko zleceń zagranicznych, ale również krajowych. Należy jednak pamiętać, że stawki są bardzo zróżnicowane, a to, ile może zarobić cała firma, zależy od jej pozycji na rynku, opinii, wielkości zlecenia i wielu innych czynników.

 

Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak mediana miesięcznych wypłat brutto dla poszczególnych budowlańców wynosi:

  • pracownik budowlany (ogólnie) – 3270 zł,
  • murarz – 3510 zł,
  • operator maszyn budowlanych – 4280 zł,
  • inżynier budownictwa – 5080 zł,
  • projektant konstrukcji budowlanych – 5810 zł,
  • kierownik budowy – 7900 zł.

 

Prowadzenie własnej firmy budowlanej wymaga profesjonalizmu, przezorności, umiejętności sprawnego zarządzania zespołem i smykałki marketingowca.

 

Warto też pamiętać, że budownictwo to trudna branża – praca wiąże się tutaj z ryzykiem wypadków, dlatego każdy zatrudniony bezwzględnie powinien przestrzegać BHP na budowie.

 

Przeczytaj także: