Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe: od 2022 roku?

Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe: od 2022 roku?

 
Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe: od 2022 roku?

Czy brak energii do pracy, obniżona efektywność, cyniczne podejście do wykonywania obowiązków to choroba? A jeśli tak, to czy można otrzymać na nią zwolnienie lekarskie?

 

Wypalenie zawodowe jako choroba?

 

W maju 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaprezentowała dokument o nazwie ICD-11. To znowelizowana międzynarodowa klasyfikacja chorób służąca między innymi do identyfikacji różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Obecnie jest w procesie adaptacji dla państw członkowskich, wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

 

Wypalenie zawodowe otrzymało tam oznaczenie alfanumeryczne QD85, pod grupą problemów związanych z zatrudnieniem i bezrobociem, w rozdziale o czynnikach wpływających na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia. Opisano je jako syndrom będący rezultatem przewlekłego stresu w pracy, z którym nie radzono sobie skutecznie. Charakterystykę oparto na trzech wymiarach:
- poczuciu wyczerpania i braku energii,
- zwiększeniu dystansu mentalnego do pracy albo poczuciu negatywizmu lub cynizmu związanego z zatrudnieniem,
- zmniejszenie skuteczności zawodowej.


Wypalenie zawodowe odnosi się ściśle do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinno być stosowane, by opisywać doświadczenia z innych dziedzin życia.

 

Jednocześnie, jak czytamy na oficjalnym portalu Światowej Organizacji Zdrowia „It is not classified as a medical condition”. Wypalenie zawodowe nie jest więc opisywane jako choroba.

 

L4 na wypalenie zawodowe?

 

Nawet jeżeli lekarz stwierdzi, że dopadł nas syndrom wypalenia zawodowego, nie oznacza to otrzymania zwolnienia lekarskiego. Chociaż według wielu opinii wprowadzenie wypalenia na listę WHO w takiej formie jest pierwszym poważnym krokiem, by taką możliwość wprowadzić.

 

Plusy dokładniejszego skodyfikowania wypalenia są takie, iż zwrócono uwagę na istnienie tego poważnego problemu. Objawy wypalenia zawodowego mogą być na tyle silne, że utrudnią osobie cierpiącej normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Dodatkowo brak jakichkolwiek działań i reakcji na pojawiające się wypalenie zawodowe wśród personelu może doprowadzić do tego, iż pracownik zacznie popełniać ważne błędy zawodowe, skutkujące dotkliwymi konsekwencjami dla firmy. Przerwa w wykonywaniu obowiązków, czas na odpoczynek i poszukiwanie innych pasji, czas na walkę z dolegliwościami to dla wielu osób szansa na powrót do formy.

 

Z drugiej strony istnieje zagrożenie, iż zwolnienia brane teoretycznie na leczenie wypalenia zawodowego spowodują liczne nadużycia. Pracodawcy boją się symulowania choroby.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.