Wybrana kategoria

Staż w Unii Europejskiej – spróbuj szans w instytucji UE

2019-10-18

Staż w Unii Europejskiej

 

Jesteś studentem, absolwentem i marzysz o pracy w instytucji międzynarodowej? Może warto pomyśleć o praktykach lub stażu w jednej z instytucji europejskich? Będziesz miał okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania poszczególnych organów Unii, zdobędziesz niezwykle cenne doświadczenie, które z pewnością będzie miało znaczenie dla przyszłego pracodawcy.


Staże trwają zwykle od 3 do 5 miesięcy, ale są też instytucje, w których można kształcić się nawet przez rok.

 

Rekrutacją stażystów zajmują się bezpośrednio poszczególne instytucje unijne. Absolwentów i studentów może zainteresować:
staż w Parlamencie Europejskim,
staż w Radzie Unii Europejskiej,
staż w Trybunale sprawiedliwości UE.

Stażystów przyjmują także: Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Komitet Regionów, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Trybunał Obrachunkowy, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich i Europejska Służba Działań Zewnętrznych.


Lokalizacje poszczególnych instytucji to m.in. Bruksela, Dublin, Lublana, Frankfurt, Praga, Sewilla, Alicante i wiele innych europejskich miast.

 

Wymagania wobec kandydatów

 

By mieć szansę na staż w jednej z powyższych instytucji, trzeba spełnić kilka podstawowych wymogów. Od kandydatów na stażystów w instytucjach europejskich oczekuje się najczęściej: dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia, bardzo dobrej znajomości jednego z urzędowych języków Unii Europejskiej.


Wymogi instytucji mogą różnić się od siebie, dlatego warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronach dedykowanych poszczególnym naborom.


Terminy i płatności

 

W instytucjach unijnych oferowane są staże płatne i bezpłatne. W zależności od jednostki można liczyć na wynagrodzenie o zmiennej wysokości, od ok 900 do 1500 EUR.


W niektórych instytucjach osoby otrzymujące stypendium stażowe mogą także liczyć np. na zwrot kosztów podróży, pomoc w znalezieniu zakwaterowania czy specjalny dodatek.  


Absolwenci zainteresowani płatnymi stażami w instytucjach UE przyjmowani są zwykle w dwóch turach – jesienią i wiosną. W przypadku np. Komisji Europejskiej i Parlamentu staże rozpoczynają się w październiku i w marcu, w Radzie Unii Europejskiej w lutym i wrześniu. Rekrutacja rozpoczyna się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
 
Szczegółowe informacje dotyczące staży, wymaganych dokumentów i terminów znajdują się na oficjalnym portalu Unii Europejskiej.

Przeczytaj także:

Skomentuj