Własna firma po studiach

 
Własna firma po studiach

Kończysz studia i już wiesz, że nie do końca odnajdziesz się na etacie? Lubisz wyzwania, nie boisz się odpowiedzialności i marzy ci się opłacalny biznes? Sprawdź, z czym się wiąże prowadzenie własnej firmy.

 

Własny biznes po studiach – zbadaj rynek

 

Wydaje ci się, że masz świetny, nowatorski pomysł na własny biznes? Upewnij się, czy masz rację. Przed przystąpieniem do procedury prawnej warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, czy ktoś nie przetarł już twoich szlaków. Być może istnieją lub istniały firmy o podobnym profilu, które mają za sobą trudne początki oraz mają wiedzę na temat wyzwań, jakie cię czekają. Gdzie szukać informacji? Jednym z rozwiązań jest śledzenie forów internetowych np. na branżowych portalach społecznościowych. Innym sposobem może być wzięcie udziału w panelu dyskusyjnym czy konferencji dotyczącej interesującego cię biznesowego obszaru. Zetknięcie się ze specjalistami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, może stać się bodźcem do działania oraz okazją do pozbycia się lęków i wątpliwości.

 

Własna firma – a może franczyza?


Nie masz określonego pomysłu na firmę? Być może rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczeń dużych organizacji, które już osiągnęły rynkowy sukces i w celu poszerzania zasięgu oddziaływania są chętne do podpisywania umów na prowadzenie działalności pod ich szyldem. Często wśród wymagań stawianych przez franczyzodawców jest posiadanie lokalu czy wkład finansowy, jednak poniesione koszty zwracają się w trakcie prowadzenia firmy. Decydując się na tę formę działalności gospodarczej, musisz pamiętać, że nie daje ona dużego pola do kreatywności, ale bez wątpienia jest szkołą biznesu i ułatwi poruszanie się w branżowym świecie.

 

Koszt założenia firmy – skąd wziąć pieniądze?


Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy? Postaraj się o dotację. Obecnie istnieje wiele źródeł finansowania w początkowym etapie działalności. Jednym z nich jest wystąpienie o środki unijne. Pomoc absolwentom w formie bezzwrotnych dotacji oferuje np. Program Kapitał Ludzki. Szansę na rozwijanie samodzielności osobom po studiach  dają również urzędy pracy, które oferują środki na założenie własnej działalności. Warunkiem jest zarejestrowanie się jako bezrobotny i wypełnienie wniosku. Warto też zapoznać się z ofertą inkubatorów przedsiębiorczości, w ramach których można realizować swój biznesowy pomysł, bez rejestracji firmy i innych formalności.

 

Własna działalność wymaga wiedzy


Założenie własnej działalności  jest samo w sobie dość proste. O wiele trudniej pozostać na rynku i rozbudować firmę. Trzymanie ręki na pulsie oraz aktualizowanie posiadanych danych to element niezbędny do rozwijania biznesu. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę i inwestować w szkolenia dla absolwentów, które być może staną się źródłem nowych pomysłów. Tego typu inicjatywy organizują np. uczelniane biura karier.

 

Czy warto założyć firmę zaraz po studiach?


1. Tak. Swoja działalność zaraz po studiach pozwoli ci w pełni wykorzystać twój potencjał.
2. Nie. Swoja firma po studiach to ryzykowny pomysł, najpierw popracuj na etacie i zdobądź branżowe doświadczenie.

Obie rady są na równi trafne i tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie możesz jedynie ty. Powodzenie w biznesie zależy od tego, czy wiesz, co chcesz osiągnąć, czy masz dobry pomysł i potrafisz wdrożyć go w życie. Jeśli myślisz, że własna działalność jest dla ciebie, postaraj się dopracować plan działań oraz zadbać o źródła dofinansowania. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na przetrwanie firmy oraz na odniesienie sukcesu w branży.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty