Własna firma po studiach

 
Własna firma po studiach

Kończysz studia i już wiesz, że nie do końca odnajdziesz się na etacie? Lubisz wyzwania, nie boisz się odpowiedzialności i marzy ci się opłacalny biznes? Sprawdź, z czym się wiąże prowadzenie własnej firmy.

 

Własny biznes po studiach – zbadaj rynek

 

Wydaje ci się, że masz świetny, nowatorski pomysł na własny biznes? Upewnij się, czy masz rację. Przed przystąpieniem do procedury prawnej warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, czy ktoś nie przetarł już twoich szlaków. Być może istnieją lub istniały firmy o podobnym profilu, które mają za sobą trudne początki oraz mają wiedzę na temat wyzwań, jakie cię czekają. Gdzie szukać informacji? Jednym z rozwiązań jest śledzenie forów internetowych np. na branżowych portalach społecznościowych. Innym sposobem może być wzięcie udziału w panelu dyskusyjnym czy konferencji dotyczącej interesującego cię biznesowego obszaru. Zetknięcie się ze specjalistami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, może stać się bodźcem do działania oraz okazją do pozbycia się lęków i wątpliwości.

 

Własna firma – a może franczyza?


Nie masz określonego pomysłu na firmę? Być może rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczeń dużych organizacji, które już osiągnęły rynkowy sukces i w celu poszerzania zasięgu oddziaływania są chętne do podpisywania umów na prowadzenie działalności pod ich szyldem. Często wśród wymagań stawianych przez franczyzodawców jest posiadanie lokalu czy wkład finansowy, jednak poniesione koszty zwracają się w trakcie prowadzenia firmy. Decydując się na tę formę działalności gospodarczej, musisz pamiętać, że nie daje ona dużego pola do kreatywności, ale bez wątpienia jest szkołą biznesu i ułatwi poruszanie się w branżowym świecie.

 

Koszt założenia firmy – skąd wziąć pieniądze?


Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy? Postaraj się o dotację. Obecnie istnieje wiele źródeł finansowania w początkowym etapie działalności. Jednym z nich jest wystąpienie o środki unijne. Pomoc absolwentom w formie bezzwrotnych dotacji oferuje np. Program Kapitał Ludzki. Szansę na rozwijanie samodzielności osobom po studiach  dają również urzędy pracy, które oferują środki na założenie własnej działalności. Warunkiem jest zarejestrowanie się jako bezrobotny i wypełnienie wniosku. Warto też zapoznać się z ofertą inkubatorów przedsiębiorczości, w ramach których można realizować swój biznesowy pomysł, bez rejestracji firmy i innych formalności.

 

Własna działalność wymaga wiedzy


Założenie własnej działalności  jest samo w sobie dość proste. O wiele trudniej pozostać na rynku i rozbudować firmę. Trzymanie ręki na pulsie oraz aktualizowanie posiadanych danych to element niezbędny do rozwijania biznesu. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę i inwestować w szkolenia dla absolwentów, które być może staną się źródłem nowych pomysłów. Tego typu inicjatywy organizują np. uczelniane biura karier.

 

Czy warto założyć firmę zaraz po studiach?


1. Tak. Swoja działalność zaraz po studiach pozwoli ci w pełni wykorzystać twój potencjał.
2. Nie. Swoja firma po studiach to ryzykowny pomysł, najpierw popracuj na etacie i zdobądź branżowe doświadczenie.

Obie rady są na równi trafne i tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie możesz jedynie ty. Powodzenie w biznesie zależy od tego, czy wiesz, co chcesz osiągnąć, czy masz dobry pomysł i potrafisz wdrożyć go w życie. Jeśli myślisz, że własna działalność jest dla ciebie, postaraj się dopracować plan działań oraz zadbać o źródła dofinansowania. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na przetrwanie firmy oraz na odniesienie sukcesu w branży.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

 • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży CFS

  BNP PARIBAS LEASE GROUP SP. Z O.O.   Niepruszewo   praca zdalna
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  5 dni
  Jako Specjalista-/ka ds. Wsparcia Sprzedaży będziesz odpowiedzialny/a za: wsparcie w działaniach o charakterze handlowym i administracyjnym pracujących w terenie Regionalnych Kierowników Sprzedaży CFS, nawiązywanie i utrzymywanie profesjonalnej, długotrwałej relacji z handlowcami Dealerów...
 • Asystent / Asystentka w Zespole Księgowości

  BNP PARIBAS LEASE GROUP SP. Z O.O.   Warszawa   praca zdalna
  asystent  aplikuj szybko
  5 dni
  Jako Asystent/ka w Zespole Księgowości będziesz odpowiedzialny/a za: księgowanie wyciągów, wystawianie faktur i faktur korygujących, weryfikacje rozrachunków klienta, procesowanie zwrotów nadpłat, monitoring płatności wychodzących, obsługa systemu homebankingu, wprowadzanie przelewów...
 • Staż w Dziale Planowania

  Reckitt   Nowy Dwór Mazowiecki  
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  rekrutacja online  aplikuj szybko
  12 godz.
  Opis Stanowiska: Planista produkcji: kreowanie kodów w systemach planistycznych; tworzenie planu produkcji, monitorowanie jego realizacji; analizowanie stanów magazynowych, poprawności parametrów planistycznych; udział we wprowadzeniu nowych projektów, zaplanowanie, uzgadnianie startu...
 • Płatny Staż w Dziale Wsparcia Aplikacji Logistycznych

  Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno  
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
  17 godz.
  W Zespole Wsparcia Aplikacji Logistycznych odpowiadamy za prawidłową pracę naszych systemów logistycznych – głownie WMS (warehouse management system). Współpracujemy z ich użytkownikami oraz naszymi klientami. Rozwiązujemy bieżące zgłoszenia, wyjaśniamy niezgodności danych,...
 • Staż w zespole jakości oprogramowania i koordynacji wdrożeń

  PKO Bank Polski   Warszawa  
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie
  20 godz.
  U nas w banku masz na dzień dobry: umowę zlecenie na co najmniej 3 miesiące - bo od czegoś trzeba zacząć, elastyczny czas pracy - bo rozumiemy, że nauka jest dla Ciebie ważna, mentora - bo ktoś musi Ci pomóc stawiać pierwsze kroki w pracy. W naszym zespole na co dzień: wspierasz...
 • Staż w zespole wsparcia analityki big data ryzyka kredytowego

  PKO Bank Polski   Warszawa  
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie
  20 godz.
  Biuro Informacji Ryzyka Kredytowego

Najnowsze artykuły

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie na temat sztucznej inteligencji. Masz pomysł na to, jak pod wpływem technologii zmieni się Twoje życie i praca? Opowiedz nam o swoich przewidywaniach!

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Czy reklamowanie produktów i usług medycznych jest w Polsce dozwolone? Co może powiedzieć lekarz o ofercie placówki, w której pracuje? Sprawdź, jakie są legalne działania w marketingu medycznym.

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w IT. Firmy konkurują o specjalistów, a najlepsi mogą liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tys. złotych miesięcznie. Sprawdź, co musisz umieć, by zaczać karierę w DevOps.

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wywysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie. Sprawdź, jakie są objawy CFS.

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Górzysty archipelag na Oceanie Atlantyckim jest otwarty na pracowników z Polski. Żeby wyjechać do pracy, nie musisz załatwiać wielu formalności, jednak przeszkodę może stanowić wymagany język obcy. Zobacz, czy masz szansę na pracę.

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

W teorii producentem muzycznym może zostać każdy – nie musisz mieć ani kierunkowego wykształcenia, ani nawet umieć grać na jakimkolwiek instrumencie. W praktyce zacząć karierę w tym zawodzie nie jest tak łatwo. Sprawdź, od czego zacząć.