Jak odbudować poczucie własnej wartości – po utracie pracy?

2019-08-29

 

Otrzymanie wypowiedzenia to moment nie tylko bardzo stresujący, ale również mający duży wpływ na poczucie własnej wartości. W jaki sposób ustrzec się przed wpadnięciem w kompleks, że „innym się udało, a nam nie”? Jak nie pozwolić, by niskie mniemanie o sobie przeszkodziło w znalezieniu nowego zajęcia?

 

Załamanie po utracie pracy

 

Jeśli od razu uda ci się znaleźć nowe zajęcie, to nie będzie większego problemu z tym, jak odbudować poczucie własnej wartości. Po prostu poprzednia praca nie była tą właściwą. W trudniejszej sytuacji są ci, którzy pomimo usilnych starań po dłuższym okresie nadal zostają bez zatrudnienia. Spada produktywność, a wzrasta poczucie znużenia i zniechęcenia. Osoba bezrobotna zaczyna winić się za zaistniałą sytuację, poszukiwać luk w swoich kwalifikacjach, przez które mogła zostać zwolniona. To właśnie w takim momencie bardzo ważne jest zachowanie właściwych proporcji i praca nad utrzymaniem prawidłowego poczucia własnej wartości.

 

Poczucie własnej wartości

 

Wydaje ci się, że nic nie osiągnąłeś albo w efekcie ciągłego porównywania się do innych, twoje dokonania jawią się jako zupełnie nieistotne? Wydaje ci się, że stoisz w miejscu, podczas gdy inni wspinają się na kolejne szczeble kariery? To bardzo złudne wrażenie!


Aby mieć świadomość swoich umiejętności i sukcesów, stwórz listę dotychczasowych zawodowych osiągnięć. Mogą to być zrealizowane ważne projekty, najwięksi pozyskani klienci, awans itd. Lista ta będzie bardzo pomocna w chwilach zwątpienia i przypomni, jak wiele już udało ci się dokonać. Będzie też istotną pomocą podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych. Rekruterzy zawsze wypytują o konkretne przykłady – które z powodu stresu czasem ciężko przywołać z pamięci. Kiedy zapiszesz je wcześniej na kartce, bez trudu przypomnisz je sobie w trakcie rozmowy.

 

Budowanie poczucia własnej wartości

 

Bardzo ważnym aspektem dla wzmacniania poczucia własnej wartości jest konstruktywne pogodzenie się z zaistniałą sytuacją (o ile zwolnienie zostało przeprowadzone zgodnie z prawem) oraz zbudowanie w sobie gotowości na rozpoczęcie nowego etapu w zawodowym życiu. Oderwanie się od dotychczasowego środowiska, brak ciągłego zabiegania mogą spowodować zyskanie cennego dystansu do uprzednio zajmowanego stanowiska oraz pozwolą poszukać nowych dróg spełnienia zawodowego, jak również zdobycia cenionych na rynku pracy kwalifikacji.

 

Jak podnieść poczucie własnej wartości

 

W dzisiejszych czasach skorzystanie z pomocy psychologa czy coacha nie jest wstydem ani powodem do śmiechu. Coraz więcej zarówno pracowników, jak i pracodawców wybiera tę formę wsparcia, jako bardzo pomocną w samorozwoju oraz budowaniu ścieżki kariery. Niektóre firmy oferują rozmowę z coachem jako element „pakietu pożegnalnego” dla odchodzącego pracownika. Nikt nie gwarantuje, że takie spotkanie czy cykl spotkań zmienią radykalnie twój sposób patrzenia na własne osiągnięcia, ale mogą one okazać się bardzo pomocne w stopniowym zwalczaniu negatywnego myślenia. Poza tym zarówno psycholog, jak i coach, jako osoby bezstronne oraz „uzbrojone” w specjalistyczną wiedzę, wskażą ci realne obszary do poprawy własnego wizerunku, dzięki czemu staniesz się bardziej atrakcyjnym kandydatem na pracownika.

 

Utrata pracy, co naturalne, łączy się z napięciem i brakiem stabilności. Warto jednak zadbać, by w tej trudnej sytuacji nie ucierpiało nasze poczucie własnej wartości.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj