Wybrana kategoria

Utrata pracy i co dalej?

2019-10-04

Szef właśnie cię zwolnił? W zakładzie redukują etaty? Twój pracodawca zamyka działalność? Czujesz, że grozi ci utraty pracy. I co dalej?

 

Zredukuj stres i opanuj emocje

 

U większości osób utrata pracy wywołuje emocje takie jak smutek, gniew, strach czy żal. To normalne, w końcu w życiu następuje nieoczekiwana zmiana. Nie można jednak pozwolić, aby te negatywne emocje całkowicie nas pochłonęły. Należy pamiętać, że każda praca ma swój początek i koniec. Utrata zatrudnienia nie musi oznaczać, że nie ktoś nie nadaje się do pracy w danej firmie. Negatywne emocje nie są mobilizujące, a przecież znalezienie nowej pracy będzie wymagało sporo wysiłku, dlatego też warto skupić całą swoją energię na pozytywnym myśleniu, które będzie napędzać do osiągnięcia sukcesu w najbliższej przyszłości.


Jak pogodzić się ze stratą pracy?

 

Nie obwiniaj się. Niezależnie od tego czy utrata pracy związana była z redukcją etatów, jakością twojej pracy czy zamknięciem firmy, nie pozwól sobie, aby dopadły cię negatywne emocje. Zamiast tego pomyśl sobie, że nie cofniesz tej sytuacji więc należy ruszyć do przodu. Przeanalizuj błędy i sukcesy z byłego miejsca pracy i wykorzystaj tę wiedzę w rekrutacji i nowej firmie.
 
Spójrz na utratę pracy, jako na dobrą okazję do zmiany. Postrzeganie sytuacji jako życiowej porażki z pewnością nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Dlatego dobrze jest  zmienić sposób myślenia na pozytywny i spojrzeć na utratę pracy jako na okazję do obrania nowej ścieżki kariery. Która z aktywnych zawodowo osób ma na to czas i okazję do zmiany?
 
Pomyśl o utracie pracy w ten sposób: dotychczas zastanawiałeś się nad tym, co jeszcze możesz robić w życiu i jak by wyglądała twoja kariera w innym miejscu? Teraz możesz to sprawdzić i znaleźć taką pracę, która da ci więcej satysfakcji.
 
Zwolnienie z pracy – i co dalej

 

Jak poradzić sobie ze stratą pracy? Pamiętaj, żeby zachować klasę. Umiejętność odpowiedniej reakcji w sytuacjach takich jak zwolnienie z pracy, jest jednym z ważniejszych elementów, które wpływają na postrzeganie kandydata na rynku. Dojrzałe zachowanie, jakim wykażesz się w trakcie opuszczania firmy, pozwoli ci uzgodnić wszystkie czynniki związane z odejściem, a także pozostawi po tobie dobre wrażenie. Pamiętaj, że w każdej branży ludzie wymieniają się doświadczeniami.

 

Niewykluczone, że w przyszłości spotkasz jeszcze kogoś z byłej firmy na swojej drodze zawodowej. Pamiętaj też, że zachowanie dobrych kontaktów ze współpracownikami może okazać się przydatne, na przykład w poszukiwaniach kolejnej pracy. Zdarza się też, że potencjalni pracodawcy, u których odbyłeś rozmowę o pracę kontaktują się z twoimi byłymi szefami, aby uzyskać od nich informację na twój temat.
 
Wykorzystaj networking. Masz sporo znajomych? Nawiązywanie nowych kontaktów nie sprawia ci problemu? Odezwij się do znajomych i odśwież stare kontakty. Być może wśród osób, które znasz, jest ktoś, kto szuka do pracy osoby z twoimi kompetencjami bądź zna dobrego pracodawcę, który właśnie rozpoczęła proces rekrutacji. Dlaczego by z tego nie skorzystać?
 
Rozpocznij poszukiwania Niezbędnym krokiem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy jest CV. Zadbaj o to, aby było odpowiednio zaktualizowane i przyciągało uwagę. Zatroszcz się też o profile zawodowe w mediach społecznościowych – one stanowią twoją wizytówkę.
 
Kolejnym krokiem poszukiwań powinien być research portali, które publikują ogłoszenia pracodawcow. Zapisz się do newslettera, aby codziennie otrzymywać nowe oferty pracy. Zastanów się też nad tym, w jakich firmach chcesz pracować. Stwórz listę wymarzonych miejsc i napisz do nich – nawet jeśli akurat nikogo nie szukają. Być może okaże się, że jednak będą zainteresowani spotkaniem z tobą.
 
Bardzo ważnym elementem poszukiwań pracy jest także odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj o właściwym stroju i przygotowaniu merytorycznym. Równie istotne jest też pozytywne nastawienie i uśmiechu – to zawsze przyciąga innych ludzi. Nawet jeśli bardzo źle czujesz się z tym, że nie masz obecnie pracy, to nie pokazuj tego podczas rekrutacji.
 
Jak pogodzić się ze stratą pracy

 

Dla niektórych osób utrata pracy jest paradoksalnie najlepszą rzeczą, jaka mogła się im przytrafić w ciągu ostatnich paru lat. To przecież szansa na stworzenie nowych perspektyw zawodowych, których w byłej firmie nie było już od dawna. Postaraj się więc spojrzeć na utratę zatrudnienia z innej, bardziej pozytywnej perspektywy i działaj jak najaktywniej się tylko da.

 

Przeczytaj także: