Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Błędy pracodawcy przyczyną nieskuteczności poszukiwań

2020-06-03

Nasz życiorys jest perfekcyjny, wiemy doskonale, jak zacząć list motywacyjny i co w nim zawrzeć, opanowaliśmy techniki autoprezentacji i rozmowy kwalifikacyjne nie stanowią bariery, ale telefon z propozycją zatrudnienia w dalszym ciągu milczy... Czy zawsze oznacza to, że nasza kandydatura nie spełnia oczekiwań? Odpowiedź brzmi: nie. Wina równie dobrze może leżeć po stronie pracodawcy. Niejasności w ogłoszeniu, a później błędy podczas wyboru narzędzi selekcyjnych, mogą powodować, że wielu dobrych kandydatów odpadnie w procesie rekrutacji, a ten, kogo firma wybrała, nie będzie odpowiednim pracownikiem. Sprawdźmy, czym na pewno nie charakteryzuje się dobre ogłoszenie o pracę. Jakie błędy popełniają pracodawcy w procesie rekrutacji i jakie zasady pisania ogłoszenia łamią?

 

Zasady pisania ogłoszenia o pracę: jakie błędy popełniają pracodawcy?

 

  • Źle sformułowane wymagania stanowiska pracy

 

Tylko pozornie każdy rekrutujący wie, jak napisać ogłoszenie, by aplikowały na nie odpowiednie osoby.Podstawowym problemem pracodawcy jest złe zaprojektowanie stanowiska pracy, co wiąże się nierozłącznie z opisem, na podstawie którego opracowywane są wymagania, jakie powinien spełniać kandydat.

 

Jeśli odpowiedzieliśmy na źle sformułowane ogłoszenie w sprawie pracy, bardzo możliwe, że nikt się do nas nie odezwie, mimo że pozornie spełniamy wymagania zawarte w ofercie. Najprostszy przykład ogłoszenia o pracę, które nie zostało doprecyzowane: kiedy zaznaczono jedynie wymóg posiadania wyższego wykształcenia i kilka kompetencji miękkich, mogą na ofertę odpowiadać absolwenci różnych wydziałów. Jeśli na stanowisku najlepiej sprawdzą się osoby po 2-3 określonych kierunkach, pracodawca otrzyma olbrzymią liczbę aplikacji, które są mu zupełnie nieprzydatne.

 

Jeśli jednak trafiliśmy na tego rodzaju ofertę i dostaliśmy zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne, jedyne co nam pozostaje, to omówienie wątpliwości z potencjalnym pracodawcą. Dopiero pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pozwolą sprecyzować oczekiwania obu stron. Nie bójmy się więc zapytać, co dokładnie będziemy robić w pracy, bo to pozwoli nam zaprezentować nasze rzeczywiste umiejętności i predyspozycje.

 

  • Nieokreślona kultura organizacyjna firmy

 

Mimo posiadania bardzo wysokich, zgodnych z wymaganiami kwalifikacji, może się okazać, że specyficzna kultura organizacyjna firmy, w której ubiegamy się o pracę, będzie przeszkodą w wyborze naszej osoby.

 

Trudno jest tutaj o jakieś remedium, ponieważ przyczyny odrzucenia naszej kandydatury należą do sfery psychologicznej lub społecznej, a sama forma ogłoszenia nie do końca zostawia miejsce na dokładne opisanie kultury organizacyjnej. Takie elementy również decydują o przyjęciu określonego kandydata, nawet jeżeli w ofercie się o nich nie wspomina. Jeśli więc odbyliśmy z naszej perspektywy dobre spotkanie w sprawie pracy, ale decyzja pracodawcy jest negatywna, być może przyczyną tego jest kwestia pozamerytoryczna.

 

  • Wysokie oczekiwania pracodawcy wobec pracownika

 

W wielu branżach rynek pracy notuje nieustannie wysoki deficyt pracowników. Jednak nawet tam zdarzają się firmy, których ogłoszenia o pracę zawierają długą listę wyśrubowanych wymogów, nie do końca adekwatnych do zakresu odpowiedzialności i obowiązków kadry. Jeśli nasz potencjalny pracodawca ma nierealistyczne wymagania, stanowisko może bardzo długo pozostawać nieobsadzone. W takich przypadkach zatrudnienie pracownika, który w pełni sprosta oczekiwaniom, często graniczy z cudem.

 

Reasumując, pisanie ogłoszenia nie jest prostą sztuką, abrak telefonu z odpowiedzią pracodawcy nie musi oznaczać, że przyczyną odrzucenia naszej kandydatury były błędy w CV czy zła prezentacja na rozmowie. Czasem okazuje się, że wina leży po stronie prowadzącego rekrutację i warto o tym pamiętać.

 

Przeczytaj także: