Praca.pl Poradniki Поради для громадян України
Заснування компанії в Польщі громадянином України - правила, сприяння

Створити компанію в Польщі громадянином України зараз просто і не вимагає багато складних формальностей. Які умови необхідно виконати, щоб стати підприємцем у Польщі? Яку підтримку можуть отримати громадяни України?

Громадянин України здійснює діяльність у Польщі - яким умови він повинен відповідати?

Перш за все, щоб відкрити власний бізнес у Польщі, потрібне легальне перебування та номер PESEL для українця. Детальну інформацію про легальне перебування людей, які виїхали до Польщі перед війною, можна знайти в нашому посібнику про закон про допомогу громадянам України.

Люди, які відповідають цим двом умовам, можуть відкривати та вести бізнес на тих самих умовах, що й громадяни Польщі. Важливо, що ці полегшення стосуються і українців, які приїхали до Польщі до початку війни (24 лютого 2022 року) і перебувають у країні на законних підставах.

Таким чином, ви можете створити ФОП та зареєструвати його в CEIDG (Центральний реєстр господарської діяльності), а також відкрити партнерство або особисте та отримати запис у KRS-ie  (Національний судовий реєстр).

Форми ведення компанії в Польщі:

  • одноосібне підприємництво - вимагає мінімальних формальностей і є найпростішою формою ведення бізнесу. Діяльність можна зареєструвати онлайн безкоштовно, і вам не потрібен капітал для початку,
  • компанії - у Польщі існують різні типи компаній - цивільні, особисті та капітальні. Створення компанії вимагає більше формальностей, підписання договору, реєстрації, яка підлягає оплаті, і найчастіше наявність статутного капіталу.

Для початку, керуючи невеликим бізнесом з обслуговування, варто подумати про відкриття бізнесу однієї особи. Зробити це можна абсолютно безкоштовно: онлайн – на порталі CEIDG або відвідавши будь-який офіс комунальної служби. Щоб створити онлайн-компанію, потрібен довірений профіль, який можна отримати в офісі комунальної служби (також отримавши номер PESEL) або кваліфікований підпис.

Заснування бізнесу громадянином України – на яку підтримку можна розраховувати?

Почати бізнес, відкрити бізнес і отримати перших клієнтів, особливо в іншій країні, непросто. Громадянин України, який вирішив займатися бізнесом у Польщі, може розраховувати на підтримку.

Перш за все, варто повідомити в найближче повітове бюро праці. Українці в Польщі мають право подати заявку на отримання номера PESEL. Легальне перебування дає право зареєструватися в бюро зайнятості як безробітного, що пов’язано з низкою прав. Ви можете скористатися послугами професійної консультації та працевлаштування, а також стажування, навчання та відшкодування витрат на догляд за дітьми. Важливо, що ви також можете подати заявку на фінансування для відкриття бізнесу. У багатьох великих містах Польщі є інформаційні пункти при бюро зайнятості, де допомога надається українською мовою. У Варшаві Центр обслуговування громадян України, де можна зареєструватися як безробітний та попросити підтримки, знаходиться за адресую: ul. Marszałkowskiej 77/79.

Управління українцями компанії в Польщі також підтримує Польське агентство інвестицій і торгівлі. Він пропонує безкоштовні офісні приміщення в центрі Варшави, постійне обслуговування українською мовою, базу даних про наявні логістичні площі та виробничі цехи. Фахівці PAiH надають інформацію про створення компанії та умови ведення бізнесу в Польщі. Вони також допомагають знайти нерухомість та консультують щодо доступної фінансової допомоги. Ми зв’яжемося з консультантом Польського агентства інвестицій і торгівлі електронною поштою (адреса: ukraina@paih.gov.pl) або за телефоном (+48 22 334 99 11).

Версія польською мовою: Założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy – zasady, ułatwienia

Więcej artykułów "Поради для громадян України"

Polecane oferty

  • Зварювальник / Слюсар / Лакувальник

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    ЗВАРЮВАЛЬНИКИ - зварювання напівавтоматом MAG 135 всі позиції; СЛЮСАР – шліфування, зачистка зварних швів; МОНТАЖ – уміння читати технічний рисунок; монтаж металоконструкцій; ФАРБУВАЛЬНИК - фарбування пістолетом; ЕЛЕКТРИК - МОНТАЖНИК - монтаж електроустановки.
  • Lakiernik – Pomocnik lakiernika

    18 godz.
    OPIS STANOWISKA: malowanie natryskowe pistoletem; poprawki malarskie – kontenery na ciągniki siodłowe; prace przygotowawcze przed malowaniem – czyszczenie, szpachlowanie, oklejanie; wykonywanie napraw powłok lakierniczych. WYMAGANIA: doświadczenie zawodowe – mile widziane; znajomość lub...
  • Gram Sadeccy sp.j.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    18 godz.
    контролювати терміни придатності товарів для споживання на складі та в торговому залі регулярно поповнювати товари в торговому залі, належним чином викладати їх,...
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    przyjmowanie towarów od dostawców, kontrola ilości i jakości przyjmowanych towarów, przygotowanie zamówień na towary, bieżące uzupełnianie towarów na sklepie, dbanie o czystość na sklepie i magazynie.
  • Spawacz / Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy    praca zdalna
    20 godz.
    Opis stanowiska: spawanie półautomatem - metoda 135 lub 141; wszystkie pozycje; Wymagania: doświadczenie zawodowe; umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami;
  • Asystentka / Asystent Wychowawcy w przedszkolu

    Montessori Pobiedziska   Pobiedziska    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Edukacja i wychowanie dzieci w wieku przedszkolnym; Planowanie, przygotowanie, prowadzenie zajęć; Przygotowanie i kreowanie otoczenia edukacyjnego, Kontakt z rodzicami; Dbanie o dobry wizerunek przedszkola.

Najnowsze artykuły

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.