Praca.pl Poradniki Поради для громадян України
Стреси, пов’язані з війною в Україні – куди звернутися за допомогою?

Прискорене серцебиття, безсоння, відчуття безпорадності. Багато людей у ​​ці важкі часи відчувають сильний, тривалий стрес. Війна в Україні, безсумнівно, є страшною обставиною, яка посилює стрес і тривогу. Багато людей бояться за своїх рідних або були змушені покинути свої домівки, майно та весь нажите. Це неймовірна трагедія, яка кидає довгу тінь на майбутнє іншої країни. Як почати відновлювати своє життя? Як впоратися з новими буднями, впоратися зі страхами та величезним стресом? Психологічною допомогою можуть скористатися біженці з України, а також українці, які проживають у Польщі, чиї родичі постраждали від трагедії війни. Ось кілька порад, куди звернутися.

Симптоми стресу

Стрес – це природна реакція організму на події та обставини, які ми сприймаємо як негативні, важкі та складні. Це трапляється в різних життєвих обставинах – одні відчувають стрес на роботі, інші стикаються з необхідністю подорожувати чи залагоджувати службову справу. Такий стрес, як правило, помірний і тимчасовий і не викликає сильних фізіологічних реакцій.

У дуже складних ситуаціях, коли наше здоров’я і життя під загрозою, ми переживаємо травматичні переживання – рівень стресу різко зростає, і наше тіло посилає тривожні сигнали. Кожен організм реагує по-різному, але найпоширеніші симптоми сильного стресу включають:

  • прискорене серцебиття,
  • безсоння або сонливість,
  • погіршення пам'яті,
  • труднощі з концентрацією уваги,
  • відсутність або нестримний апетит,
  • слабкість,
  • панічні атаки,
  • трясіння рук,
  • м'язові судороги,
  • надмірне потовиділення,
  • випадіння волосся,
  • головні болі,
  • порушення менструального циклу у жінок.

Хронічний стрес знижує імунітет і підвищує ризик захворювань і недуг (наприклад, хвороби серця, виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, ожиріння, діабету та інших). Тому, якщо ви помітили деякі з перерахованих вище симптомів – варто звернутися за допомогою до психолога.

Біженці з України – куди звернутися за психологічною допомогою?

Біженці з України в Польщі, а також інші українці, які цього потребують, можуть скористатися безкоштовною психологічною допомогою. Були запущені спеціальні телефони довіри українською та російською мовами. Психологи та психотерапевти чекають тих, хто цього потребує за вказаними телефонами:

  • 669 981 038 - телефон довіри Польського міграційного форуму. Гаряча лінія працює щопонеділка з 16:00 до 20:00, у середу з 10:00 до 14:00 та у п’ятницю з 14:00 до 18:00.
  • 12 421 92 82 – цілодобова гаряча лінія Центру кризового втручання в Кракові. Ви також можете звернутися до закладу особисто – ul. Radziwiłłowska 8b, Kraków;
  • 22 566 22 27 – телефон довіри медичного центру Дамяна. Телефонувати можна щодня з 8:00 до 20:00;
  • 887 201 598 - телефон мультикультурного центру, працює з понеділка по п'ятницю з 9:00-19:00 та кожні останні вихідні місяця з 9:00-14:00. Ви також можете звернутися до центру особисто –al. Daszyńskiego 22, Warszawa;
  • 800 12 12 12 - Дитяча гаряча лінія опікуна з прав дитини. 21 березня, 22, 23, 24, 30 березня з 15:00 до 22:00 чергує дитячий психолог, який володіє українською та російською мовами. Додатково 26 березня психолог чергує з 22:00 до 6:00 (допомога може бути продовжена ще на один день).

Більше того, у багатьох психолого-педагогічних консультаціях є спеціалісти, які допомагають дітям, підліткам та дорослим. Є можливість домовитися про індивідуальну зустріч. Перелік закладів польською та українською мовами, які можна знайти у Варшаві, можна знайти тут. Спочатку запишіться на прийом по телефону. Нагадуємо, що ця допомога абсолютно безкоштовна.

Стаття польською мовою: Stres związany z wojną na Ukrainie – gdzie szukać pomocy?

Читайте також: Жінки з України – де знайти роботу в Польщі?

Więcej artykułów "Поради для громадян України"

Polecane oferty

  • Зварювальник / Слюсар / Лакувальник

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    ЗВАРЮВАЛЬНИКИ - зварювання напівавтоматом MAG 135 всі позиції; СЛЮСАР – шліфування, зачистка зварних швів; МОНТАЖ – уміння читати технічний рисунок; монтаж металоконструкцій; ФАРБУВАЛЬНИК - фарбування пістолетом; ЕЛЕКТРИК - МОНТАЖНИК - монтаж електроустановки.
  • Gram Sadeccy sp.j.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    12 godz.
    контролювати терміни придатності товарів для споживання на складі та в торговому залі регулярно поповнювати товари в торговому залі, належним чином викладати їх,...
  • Lakiernik – Pomocnik lakiernika

    13 godz.
    OPIS STANOWISKA: malowanie natryskowe pistoletem; poprawki malarskie – kontenery na ciągniki siodłowe; prace przygotowawcze przed malowaniem – czyszczenie, szpachlowanie, oklejanie; wykonywanie napraw powłok lakierniczych. WYMAGANIA: doświadczenie zawodowe – mile widziane; znajomość lub...
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    przyjmowanie towarów od dostawców, kontrola ilości i jakości przyjmowanych towarów, przygotowanie zamówień na towary, bieżące uzupełnianie towarów na sklepie, dbanie o czystość na sklepie i magazynie.
  • Spawacz / Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy    praca zdalna
    15 godz.
    Opis stanowiska: spawanie półautomatem - metoda 135 lub 141; wszystkie pozycje; Wymagania: doświadczenie zawodowe; umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami;
  • Asystentka / Asystent Wychowawcy w przedszkolu

    Montessori Pobiedziska   Pobiedziska    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Edukacja i wychowanie dzieci w wieku przedszkolnym; Planowanie, przygotowanie, prowadzenie zajęć; Przygotowanie i kreowanie otoczenia edukacyjnego, Kontakt z rodzicami; Dbanie o dobry wizerunek przedszkola.

Najnowsze artykuły

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.