CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

Zdjęcie w CV 2010-11-06

Czerwone oczy czy rozciągnięta twarz na zdjęciu w CV to jest małe piwo przy tym, z czym spotykają się rekruterzy podczas pierwszej selekcji aplikacji. Coraz mniej dziwią już zdjęcia panów w samych majtkach, przytulona para zakochanych, czy np. dziewczyna w skarpetkach na tle kabiny prysznicowej.

– Dzięki zdjęciu CV staje się bardziej osobiste i wiarygodne. Obecnie ponad 80 proc. życiorysów posiada fotografię kandydata. W dobie wszechobecnych aparatów cyfrowych zrobienie zdjęcia nie jest żadnym problemem. Brak zdjęcia staje się coraz bardziej nienaturalny, przez co pracodawca może uważać, że kandydat ma coś do ukrycia – twierdzi Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Wizytówka firmy

Istnieją zawody, które polegają głównie na ładnym wyglądaniu, np. hostessy, modelki. Recepcjonistki, stewardessy czy prezenterki TV mają już więcej obowiązków, ale dobra prezencja również jest elementem niezbędnym. Wprawdzie prawo zabrania dyskryminacji kandydata ze względu na wygląd, ale rzeczywistość zwykle okazuje się brutalna dla ludzi nie grzeszących urodą. – Przy rekrutacji pracowników mających pełnić funkcje reprezentacyjne np.  promować firmę podczas targów lub konferencji, zdjęcie zazwyczaj jest  rozstrzygającym kryterium– mówi Aneta Szczygieł, ekspert rynku pracy z portalu Praca.pl. – Wielu pracodawców uważa, że osoby ładniejsze, zgrabniejsze mają większe predyspozycje do osiągania sukcesu, ponieważ są bardziej pewne siebie, co z kolei ułatwia np. negocjacje z klientami czy nawiązywanie relacji biznesowych – dodaje Szczygieł.

nasze-cv.pl

Przeglądając niektóre aplikacje można pomyśleć, że kandydatom pomylił się proces rekrutacji z rejestracją konta na portalu społecznościowym. Niestety takie wpadki zazwyczaj dyskwalifikują już na starcie w wyścigu o wymarzoną pracę. –Nikt nie twierdzi, że zdjęcie w CV musi wyglądać jak z płyty grobowej. Co więcej, odradzałbym zamieszczać zdjęcia legitymacyjne, na których zwykle wychodzimy bardzo pochmurnie. Do CV najlepiej pasuje zdjęcie przedstawiające tylko głowę, ewentualnie trochę tułowia. Na zdjęciu powinniśmy być pogodni ale nie rozbawieni. Jeśli mamy jakieś niedoskonałości na twarzy, najlepiej usunąć je za pomocą prostego programu komputerowego.– mówi Michał Filipkiewicz.

Zdjęcie idealne:

- musi być dobrej jakości, nie rozmazane;
- jego rozmiar nie może być za duży (dobrze, aby zdjęcie zajmowało do 200 KB);
- powinno być zrobione na jednolitym tle;
- kandydat powinien być na nim uśmiechnięty (ale nie roześmiany) lub mieć pogodny wyraz twarzy; zdjęcia legitymacyjne nie są dobrym pomysłem jeśli chodzi o CV - wyglądamy na nich dość sztywno i sztucznie, a przede wszystkim ponuro;
- kandydat powinien mieć na sobie schludne ubranie;
- widoczna musi być cała twarz i najlepiej tylko twarz (zdjęcie w CV nie jest duże, więc jeśli zechcemy pokazać większą część siebie, to w efekcie nasza twarz przestanie być dobrze widoczna);
- zdjęcie musi być aktualne;
- powinno być zamieszczone u góry CV, obok danych kontaktowych (w praktyce znajduje się najczęściej w prawym górnym rogu dokumentu);
- na zdjęciu powinna być tylko jedna osoba.

Oto kilka przykładów zdjęć z dokumentów aplikacyjnych , przesyłanych do portalu Praca.pl.

- Błękitne niebo, piękne jezioro i kandydat zanurzony do połowy łydki w wodzie. Oczywiście jak na porządnego pracownika przystało nie jest nago. Ma błękitne slipy.
- Płaski telewizor, nowoczesna meblościanka i on - umięśniony super kandydat bez koszulki.
- ”Jestem młoda, miła, uśmiechnięta i nie lubię nosić butów”- to kolejna kandydatka ze zdjęciem raczej nie pasującym do CV.
- Kolejna kandydatka mogła jeszcze bardziej schować się za monitorem komputera, bo widać jej zbyt dużo głowy.
- Dumny żołnierz Polski Ludowej na tle dwupiętrowej pryczy wojskowej, to kandydat, który żadnej pracy się nie boi.
- Kolejna kandydatka to chyba żona gangstera. Aż strach jej nie zatrudnić.

Przeczytaj także:

Skomentuj