Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Błędy pracodawców w zastosowaniu elastycznego czasu pracy

Błędy pracodawców w zastosowaniu elastycznego czasu pracy

 
Błędy pracodawców w zastosowaniu elastycznego czasu pracy

Niekiedy z uwagi na charakter pracy niemożliwe jest pełnienie obowiązków służbowych codziennie w dokładnie takich samych godzinach. Kodeks pracy dopuszcza stosowanie elastycznego dnia pracy, jednak nie wszyscy pracodawcy wiedzą, jak z tego prawa korzystać. Jakie są najczęstsze błędy przy wprowadzaniu ruchomego czasu pracy w firmie?

 

Elastyczny system pracy – czyli jaki?

 

Na początek warto przypomnieć podstawowe obowiązki pracodawcy związane z ustalaniem czasu wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników. Szczegółowe wytyczne znaleźć można w dziale VI Kodeksu pracy „Czas pracy”.

 

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek ustalić rozkład czasu pracy dla podwładnego w formie pisemnej lub elektronicznej. Sporządzony harmonogram musi przedstawić mu minimum „tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład” (art. 129.).

 

Są jednak cztery okoliczności, w których pracodawca nie musi ustalać dla pracownika grafiku:
1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia (...) albo z umowy o pracę;
2) w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań (…), w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik;
3) na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 140.1. ruchomy czas pracy;
4) na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

 

Elastyczny, czyli inaczej ruchomy czas pracy może zakładać, że pracownik będzie rozpoczynał obowiązki o różnych godzinach w poszczególnych dniach tygodnia. Dopuszcza się też, że podwładny sam wybierze, o której zacznie pracę – w ramach jakiegoś wcześniej ustalonego przedziału godzin. Istotne jest to, by w praktyce elastyczny czas pracy nie naruszał prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Pracownikowi bowiem przysługuje co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę i co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowo (z pewnymi zastrzeżeniami).

 

Warto podkreślić, że stosowanie ruchomego i indywidualnego rozkładu czasu pracy jest możliwe tylko na pisemny wniosek pracownika – szef nie może mu ich narzucić.

 

Pracodawca w każdym systemie pracy może przedłużyć okres rozliczeniowy do 12 miesięcy, o ile jest to uzasadnione ze względu na obiektywne okoliczności (np. techniczne). Powinien jednak pamiętać, że by móc przedłużyć wspomniany okres, zgodzić musi się zakładowa organizacja związkowa (lub organizacja reprezentatywna w przypadku kilku związków zawodowych) albo przedstawiciele pracowników (jeśli ci zostali wyłonieni w ramach przyjętego systemu firm). Niezbędne jest ustalenie porozumienia w tym zakresie na piśmie, a jego kopię pracodawca musi przekazać w ciągu 5 dni do okręgowego inspektora pracy.


Elastyczny system pracy – błędy

 

O najczęstszych błędach w czasie stosowania elastycznego systemu pracy Państwowa Inspekcja Pracy informowała już w 2015 r. Instytucja ta wymieniła wówczas 7 najczęstszych niedopatrzeń pracodawców. Warto je przywołać, by uniknąć łamania przepisów w przyszłości i tym samym nie narażać firmy na grzywny i uzasadnione roszczenia ze strony pracowników.

 

1. Brak ustalenia grafiku dla pracowników. Warto zaznaczyć, że niedopuszczalne jest informowanie pracownika o tym, w jakich godzinach będzie pracować z dnia na dzień.

2. Ustalanie harmonogramu w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy. Do głównych „grzechów” należy tu nieuwzględnianie czasu wypoczynku.

3. Niepowiadomienie pracowników o obowiązujących ich rozkładach czasu pracy.

4. Poinformowanie podwładnych o harmonogramie, ale w sposób nieprawidłowy, np. ustnie, bez zachowania właściwego terminu itd.

5. Niewłaściwy sposób wprowadzania przedłużonego okresu rozliczeniowego.

6. Niedopełnienie obowiązku przekazania odpowiedniemu okręgowemu inspektorowi pracy kopii porozumienia ws. przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy.

7. Przekazanie wyżej wymienionego porozumienia, jednak po dopuszczalnym terminie.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Ekonomista Kontraktu

    ALTOR Sp. z o. o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Współpraca przy bieżącej koordynacji i administracji projektem w zakresie rzeczowo-finansowym, kontrola dokumentów pod kątem formalnym, merytorycznym i rachunkowym oraz poprawności i zgodności z umowami, Weryfikacja realizacji umów i zleceń pod względem finansowym, Zarządzanie...
  • Asystent / Asystentka Biura

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: bieżąca obsługa sekretariatu, obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej, koordynacja obiegu dokumentów i zapewnienie właściwego przepływu informacji, obsługa gości zewnętrznych, rezerwacje podróży służbowych, koordynacja dostępności sal konferencyjnych....
  • Młodszy Specjalista ds. Analiz i Raportowania

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szamocka 6    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)
    1 godz.
    Praca w Szpitalu LUX MED Onkologia​ ul. Szamocka 6, 01-748 Warszawa.
  • Administrator sieci mainframe (z/os)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:administrujesz środowiskiem sieciowym systemu centralnego naszego Banku;dbasz o zapewnienie wysokiej dostępności i wydajności platformy Mainframe w środowisku z/OS;proaktywnie monitorujesz pracę systemów i aplikacji;analizujesz błędy i awarie w warstwie...
  • Administrator mq (z/os)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:administrujesz środowiskiem MQ systemu centralnego naszego Banku;dbasz o zapewnienie wysokiej dostępności i wydajności platformy Mainframe w środowisku z/OS;proaktywnie monitorujesz pracę systemów i aplikacji;analizujesz błędy i awarie w warstwie...
  • Administrator systemu z/os

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:dbasz o zapewnienie wysokiej dostępności i wydajności platformy Mainframe;administrujesz systemem operacyjnym z/OS,uczestniczysz w migracji do nowych wersji oprogramowania, analizie oraz implementacji rekomendowanego serwisu,proaktywnie monitorujesz pracę systemów,...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.