Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

 
Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje, Kodeks pracy

Obowiązki pracownika

 

Kodeks pracy zawiera zarówno wzajemne prawa, jak i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Obliguje zatrudnione osoby przede wszystkim do dbania o dobro zakładu pracy. Leży ono w interesie obu stron, dlatego szef i podwładni powinni dokładać wszelkich starań, aby firma mogła się rozwijać, poszerzać swoją działalność i przynosić zyski.
Wedle art. 100. kodeksu: „Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.”

Co można zrobić, jeśli podejrzewa się któregoś z podwładnych o działanie na niekorzyść pracodawcy i jeśli ktoś zdecydowanie nie jest sumienny? Prawo dopuszcza szereg możliwości ukarania niesubordynowanego pracownika.


Kodeks pracy - działanie na niekorzyść pracodawcy


Niedbałe wykonywanie obowiązków i w efekcie utrata kluczowego klienta, przychodzenie do pracy w stanie nietrzeźwości, notoryczne spóźnienia i nieusprawiedliwione nieobecności… to tylko niektóre z szerokiej palety nieakceptowalnych zachowań. Konsekwencje, jakie mogą spotkać niesubordynowanych pracowników ściśle określa Kodeks pracy. Zatrudnieni muszą się liczyć z upomnieniem, naganą, a nawet wypowiedzeniem umowy o pracę.

Dział V Kodeksu pracy poświęcony został odpowiedzialności materialnej pracowników. Dotyczy zarówno odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, jak i za powierzone mienie. Zawiera zasady, na jakich pracodawca może domagać się zadośćuczynienia finansowego za wyrządzone szkody.


Działanie na niekorzyść pracodawcy - konsekwencje

 

Wyobraźmy sobie, że jeden z pracowników przez nieuwagę pomylił się w raporcie finansowym i naraził firmę na straty, a drugi przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu, rozbił służbowy telefon, a potem poszedł jeszcze na parking i przypadkiem zarysował firmowe auto. Na pierwszy rzut oka widać różnicę między tymi dwoma przykładami.  

Pracodawca w obu przypadkach może wyciągnąć konsekwencje z działań podwładnych. Wymiar kary powinien być adekwatny do winy pracownika. Zgodnie z art. 122. Kodeksu pracy: „Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości”. Co za tym idzie, pracodawca może domagać się pokrycia całkowitych kosztów naprawy służbowego telefonu i samochodu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku nieumyślnego działania na niekorzyść pracodawcy. W takich przypadkach, zgodnie z art. 119. Kodeksu pracy: „Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.”

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Projektant / Asystent Projektanta instalacji OZE oraz układów automatyki i telemechaniki EAZ

    2MKP Energia Sp. z o.o.   Warszawa, Al. Stanów Zjednoczonych 72    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta / asystent  umowa o pracę / o dzieło / zlecenie / o staż/praktykę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    uczestniczenie w opracowywaniu projektów technicznych instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, uczestniczenie w pozyskiwaniu warunków przyłączenia instalacji fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych do sieci elektroenergetycznej, uczestniczenie w pozyskiwaniu warunków zabudowy oraz...
  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Kierownik Apteki

    Apteka Dr.Max   Bolesławiec, Al. Tysiąclecia    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru monitorowanie stanów w magazynie aptecznym
  • Lekarz Pedodonta

    Medicover Stomatologia   Warszawa, ul. Ząbkowska 29    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  pełny etat / część etatu
    6 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, z doświadczeniem w leczeniu dzieci.
  • Magister Farmacji

    Apteka Dr.Max   Jelenia Góra    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych; prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru; monitorowanie stanów w magazynie aptecznym;
  • Magister Farmacji

    Apteka Dr.Max   Pieszyce    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych; prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru; monitorowanie stanów w magazynie aptecznym;

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.