Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna

Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna

 
Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna

Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną

 

By rozmowa kwalifikacyjna była efektywna, powinny się przygotować do niej obie strony – kandydat i rekruter (lub pracodawca). Osoba aplikująca na dane stanowisko musi wykazać, że odpowiada wymaganiom oraz wpisuje się w profil pracownika. Jakie zadania stawia się przed rekruterem?

 

Przede wszystkim powinien wiedzieć, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, by dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebuje do podjęcia decyzji. Nie chodzi tylko o poznanie informacji z CV kandydata, ale też o to, jakim może być współpracownikiem, jak poradzi sobie z problemami, które mogą go spotkać na stanowisku pracy, czy jest osobą spokojną i opanowaną, czy raczej energiczną i impulsywną, w jaki sposób się wypowiada, jak nawiązuje relacje itd.

 

Schemat rozmowy kwalifikacyjnej

 

W rekrutacji bardzo ważne jest indywidualne podejście do kandydata. Oczywiście są elementy, które występują w prawie każdej rozmowie. Schemat rozmowy kwalifikacyjnej zawiera przedstawienie firmy i charakterystykę stanowiska. Nie zawsze prezentacji dokonuje się na początku spotkania. Być może rekruter postanowi sam sprawdzić, co kandydat wie o ewentualnym przyszłym miejscu pracy. Natomiast dokładne obowiązki można przedstawić dopiero po rozwianiu kluczowych wątpliwości, które pojawiły się podczas przeglądania CV.

 

Kolejną część stanowi rozmowa o umiejętnościach i kwalifikacjach kandydata – rekruter powinien dowiedzieć się, co aplikant jako pracownik wniesie do przedsiębiorstwa, co już potrafi, a czego ewentualnie trzeba będzie go douczyć.

 

Jednym z ostatnich elementów może być rozmowa o oczekiwaniach wobec kandydata. Jakim wyzwaniom będzie musiał podołać, z czym się zmierzyć na nowym stanowisku. Tutaj też powinno pojawić się miejsce na pytania aplikującej osoby.

 

Scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej

 

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej można zaplanować w postaci scenariusza. Jego podstawą jest oczywiście CV kandydata. Przy analizie życiorysu należy zapisać pytania, które należałoby zadać podczas spotkania – na przykład odnośnie przerw w zatrudnieniu, powodów rezygnacji z poprzedniego stanowiska. Oprócz odwołań do przeszłości danej osoby, warto zorientować się, jak widzi siebie po kilku latach pracy, w jakim kierunku chce się rozwijać, co osiągnąć. Jeśli wymaga tego sytuacja, dobrze jest zaplanować sobie testy i zadania, które kandydat powinien wykonać.

 

Mimo stworzenia konkretnego planu warto jednak pamiętać o elastyczności – być może zadanie jakiegoś pytania wyda się zbędne lub w pojawią się inne. W trakcie rozmowy należy prowadzić notatki, by nic nie umknęło uwadze.

 

Zasady przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej

 

Najważniejszą zasadą jest to, by przygotować się do każdej rozmowy. Należy przyjrzeć się CV kandydata, zaznaczyć najważniejsze informacje, zapisać gdy coś wymaga głębszego wyjaśnienia. Trzeba być jednak otwartym na zmianę ewentualnego scenariusza.

 

Rekruter musi pamiętać, by nie zadawać pytań, które są niezgodne z prawem. Mogą one sprawić, że zostanie mu zarzucona dyskryminacja – wiekowa, płciowa, religijna itp. Przyjazna atmosfera, komfortowe warunki do rozmowy to także bardzo istotne elementy spotkania rekrutacyjnego.

 

Jeśli istnieje taka możliwość, warto zorganizować rozmowę kwalifikacyjną, którą mogą przeprowadzić dwie osoby. Wtedy jest większa szansa na obiektywną ocenę kandydata i na zminimalizowanie ryzyka podjęcia złej decyzji.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • BBR Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki wykonywanie prac związanych głównie ze sprężaniem konstrukcji mostów kablami sprężającymi ich podwieszaniem oraz montażem urządzeń dylatacyjnych, obsługa sprzętu budowlanego w tym elektronarzędzi i sprzętu hydraulicznego, organizacja pracy w zakresie prowadzonych robót,...
  • CRL Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  kontrakt B2B  pełny etat   9 000 - 14 000 zł netto (+VAT)/mies.
    1 godz.
    Praca polega na: dostarczeniu odzieży czystej do Klienta na terenie całej Polski; rozłożeniu czystej odzieży do skrytek zgodnie z nazwiskiem na etykiecie i opisem na skrytce; odbiorze od Klientów odzieży i dowiezieniu jej do pralni;
  • specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    nawiązywanie nowych kontaktów handlowych, kreowanie pozytywnego wizerunku firmy na rynku, obsługa dotychczasowych klientów, praca w biurze i w terenie.
  • Zastępca / Asystent Kierownika Klubu

    Medicover Fitness & Gym   Gubin, ul. Ułanów Karpackich 3​    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Forma zatrudnienia: umowa o pracę, Wymagane doświadczenie: pierwsze doświadczenie w pracy z klientem​,​ Tryb pracy: zmianowy; Trenuj swoją karierę i dołącz do #TeamWell Fitness, który wspiera w budowaniu zdrowych nawyków! Pracuj z nami! wspieraj Kierownika w działaniach Klubu, buduj...
  • Programista - Operator frezarki CNC

    Baltix.se sp. z o.o.   Szwecja    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: programowanie i obsługa frezarki Okuma; programowanie z poziomu maszyny i komputera (EdgeCAM) kontrola jakości wykonanych detali; dbanie o stanowisko pracy;
  • Asystent / Asystentka ds. Rozliczeń

    Juwentus Serwis sp. z o.o.   Warszawa, Ursynów, ul. Poloneza 91    praca stacjonarna
    asystent
    1 godz.
    ZAKRES CZYNNOŚCI: asystowanie w dziale rozliczeń zawieranie umów cywilnoprawnych z agentami ochrony; terminowe przetwarzanie dokumentacji zgodnie z procedurami firmy; naliczanie wynagrodzeń na podstawie zestawień godzinowych; współpraca z kierownictwem ochrony obiektu i działem kadr;

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.