Wybrana kategoria

Praca w IT z perspektywy kobiet - rozmowa z ekspertem HR

2021-04-08

O kobietach w świecie IT rozmawiamy z Anną Gugałą, HR Director oraz Kingą Bałdygą Senior BCM Lead wArla GSS.

 

Praca.pl: Motywem przewodnim rozmowy jest obecność kobiet w branży IT. Proszę o 3 słowa, które kojarzą się Paniom na start z tym obszarem.


Kinga Bałdyga: Kobiety w świecie IT kojarzą mi się z rozwojem, efektywnością, pasją. Takie właśnie ekspertki miałam przyjemność spotkać na mojej zawodowej drodze. Kobiety lubiące swoją pracę, zbierające doświadczenia i potrafiące je wykorzystać przy kolejnej okazji. Kobiety odpowiedzialne za swój obszar i dotrzymujące danego słowa, dzięki czemu postępy w naszych projektach były szybko osiągane. Kobiety potrafiące przekonywać i porywać innych, kiedy wierzyły, że ich rozwiązanie jest tym słusznym.


Praca.pl: Jak wyglądają statystyki w Państwa firmie? Jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?


Anna Gugała: Obecnie w strukturach Arla IT 35% pracowników to kobiety, a na stanowiskach kierowniczych w IT pracuje ich 27%. Dwa lata temu kobiet w Arla IT było 32%, czyli obserwujemy niewielki, ale jednak wzrost. Jednocześnie liczba pracowników działu wzrosła prawie dwukrotnie, co pokazuje, że pozytywna zmiana jest jeszcze bardziej znacząca.


Praca.pl: Jak wygląda kwestia wynagradzania kobiet w IT? Czy równość jest mitem?


Anna Gugała: Równość wynagrodzeń nie jest mitem, ale też zdajemy sobie z tego sprawę, że nie wszędzie i nie zawsze jest jeszcze rzeczywistością. W Arli przyglądamy się temu regularnie i z bliska, również dzięki temu, że w krajach Skandynawskich jest to wręcz obowiązek pracodawcy. W Arla IT mamy bardzo niewielkie, drobne różnice procentowe miedzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn, które, przede wszystkim, wynikają z faktu, że wśród mężczyzn jest więcej specjalistów z dłuższym stażem. Natomiast jeśli chodzi o wynagrodzenia oferowane kandydatom (zewnętrznym czy wewnętrznym), to są definiowane wyłącznie przez kwalifikacje, a nie płeć.


Praca.pl: Dlaczego kobiety decydują się lub nie na pracę w IT? Jak zacząć? Co wziąć pod uwagę na początku drogi?

 

Kinga Bałdyga: Zainteresowanie kobiet branżą IT widocznie zmienia się na przestrzeni lat. Na początku mojej kariery zawodowej panie w dziale IT stanowiły mniejszość lub wręcz wyjątki. Jednak przy tak dynamicznie rozwijającej się branży coraz więcej osób zauważa, że jest wypełniona stanowiskami, które jeszcze kilka lat temu nie istniały. Nowe technologie i sposoby ich wytwarzania czy zarządzania coraz częściej wymagają elastyczności i stałego rozwijania umiejętności. Studia kierunkowe wciąż stanowią dobrą podstawę do wejścia do zawodu, jednak przestały być jedynym sposobem zdobycia kwalifikacji. Szerszy dostęp do platform developerskich, wiedza dostępna na portalach i forach tematycznych, mnogość kursów nakierowanych na poszczególne rozwiązania sprawiają, że coraz więcej kobiet decyduje się na tę ścieżkę kariery. I na pewno jest ona satysfakcjonująca dla każdej nastawionej na rozwój osoby, lubiącej logiczne myślenie i potrafiącej wyobrazić sobie nową rzeczywistość i nietuzinkowe sposoby działania.


Kolejnym aspektem podnoszącym atrakcyjność branży jest Citizen Development. Dla osób, które chciałyby budować aplikacje i automatyzacje procesów to wielkie ułatwienie umożliwiające pracę również tym niezaznajomionym z różnymi językami programowania. Ale świat IT to nie tylko umiejętności techniczne. To również praca osób zarządzających projektami, testerów, to wsparcie coachów, trenerów, business change managerów, Scrum Masterów, Product Ownerów i wielu innych osób. Wraz z coraz szerszym przyjmowaniem różnych form metodyki Agile w firmach różnorodność atrakcyjnych stanowisk w IT wzrasta, a co za tym idzie, wzrasta również ilość dostępnych opcji.


Przeglądając ogłoszenia, warto zwrócić uwagę na wymienione w nich wymagania, ale nie poddawać się tylko dlatego, że nie spełniamy ich w 100%. W szybko zmieniającej się branży zawsze znajdzie się miejsce dla otwartych osób, gotowych podjąć wyzwanie nauki czegoś nowego.


Praca.pl: Spróbujmy przewidzieć, jak będzie wyglądać udział kobiet w IT?


Anna Gugała: Różnorodność w każdym zespole, dziale, firmie wpływa pozytywnie na wyniki biznesowe, atmosferę, samopoczucie pracowników. I nie są to tylko nasze przypuszczenia albo myślenie życzeniowe, to są twarde dane potwierdzone poważnymi naukowymi badaniami.


Branża IT rozwija się bardzo intensywnie, pandemia tylko przyspieszyła tę dynamikę. Jednocześnie zachodzące zmiany społeczne, nowoczesne spojrzenie na role kobiet i mężczyzn w rodzinie i na rynku pracy, zmiana przekonań o predyspozycjach kobiet i mężczyzn do nauk ścisłych przekładają się na coraz większą aktywność młodych (i nie tylko) kobiet w IT.


Nie chciałabym powielać stereotypów, wspominając o tradycyjnych cechach, przypisywanych płciom i ich wpływie na pracę zespołów IT i całych firm. W Arli wierzymy, że różnorodność, a przede wszystkim, „Inclusion”, czyli włączanie do funkcjonowania każdej osoby, niezależnie od jej cech, tworzenie środowiska, w którym różnorodni ludzie są akceptowani i doceniani, jest nadrzędną wartością i gwarancją kreatywności, produktywności i zaangażowania.


Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

 

Przeczytaj także: