List motywacyjny: pracownik biurowy – jak napisać poprawnie?

 
List motywacyjny: pracownik biurowy – jak napisać poprawnie?

Wyobraź sobie, że przeglądasz ogłoszenia o pracę i znajdujesz ofertę marzeń – praca biurowa, w nowoczesnym budynku niedaleko Twojego domu. Spełniasz wszystkie wymagania, znasz potrzebne programy komputerowe i wszystko wskazuje na to, że masz ogromne szanse na tę pracę! Co więcej, pracodawca zapewnia o atrakcyjnym wynagrodzeniu i oferuje bogaty pakiet benefitów, w tym owocowe czwartki i opiekę medyczną, ale… wymaga od kandydatów nadesłania CV i listu motywacyjnego. W tym momencie część poszukujących pracy nieco się zniechęca i zamyka ogłoszenie. Nie bądź jedną z tych osób! Napisanie listu motywacyjnego nie jest trudne, a może dać Ci ogromną przewagę w procesie rekrutacji. Czytaj dalej i dowiedz się, jak przygotować ten dokument aplikacyjny.

 

Pracownik biurowy – jak wygląda list motywacyjny?

 

Być może nie raz zadawałeś sobie pytanie: po co komu list motywacyjny?Ten dokument wydaje się reliktem przeszłości. Wciąż jednak mówi bardzo wiele o nastawieniu kandydata i gotowości do podjęcia dodatkowych kroków, aby zdobyć pracę. List motywacyjny nie ma bowiem uniwersalnego charakteru. Powinien  być skrojony na miarę – napisany pod konkretną ofertę pracy. Ten wysiłek może się jednak opłacić.

 

Dokumenty aplikacyjne mają formalny charakter. W liście zastosuj więc następujący układ treści:

  • Twoje dane kontaktowe umieść w lewym górnym rogu,
  • w prawym górnym rogu zapisz miejscowość oraz datę sporządzenia listu,
  • niżej, również po prawej stronie umieść dane adresata listu (imię i nazwisko rekrutera/ pracodawcy poprzedzone zwrotem Szanowny Panie/ Szanowna Pani bądź dane firmy),
  • na środku wpisz tytuł – List motywacyjny lub List motywacyjny – pracownik biurowy,
  • teraz możesz przejść do sedna, czyli opisania, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko,
  • list zakończ zwrotem grzecznościowym Z poważaniem/ Z wyrazami szacunku i swoim imieniem i nazwiskiem,
  • na samym dole strony wpisz klauzulę RODO (zgoda na wykorzystanie danych osobowych w procesach rekrutacyjnych).

Pracownik biurowy –  jak zacząć list motywacyjny?

 

List motywacyjny powinien być zwięzły i konkretny. Nie ma więc sensu rozpisywać się na kilka stron na temat całego swojego życia zawodowego. Przeciwnie, dokument musi odnosić się do treści ogłoszenia, pokazać, że kandydat spełnia wymagania pracodawcy. Zarówno zakres zadań na stanowisku pracownika biurowego w kilku firmach, jak i wymagania wobec kandydatów bywają bardzo różne. Z tego właśnie powodu błędem jest kopiowanie co do słowa innego listu motywacyjnego, wzorów znalezionych gdzieś w internecie.

 

Jak zacząć list motywacyjny? Standardowo stosuje się zdanie wprowadzające, np.:

 

W związku z prowadzoną w Państwa firmie rekrutacją zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko pracownika biurowego.

 

albo:

 

Aplikuję na stanowisko pracownika biurowego w Państwa firmie, ponieważ chcę rozwijać się w tym obszarze zawodowym i lubię pracę z ludźmi.

 

Dalej możesz przejść bezpośrednio do umotywowania swojego zgłoszenia.

 

Pracownik biurowy –  jak zakończyć list motywacyjny?

 

Na końcu dobrze jest podsumować całość, wyrazić chęć dalszego udziału w rekrutacji, zapewnić o gotowości wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Ostatnie zdanie listu motywacyjnego pracownika biurowego może brzmieć np. tak:

 

Będę wdzięczny/wdzięczna za możliwość spotkania się z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

lub:

 

W razie pytań pozostaję do Państwa dyspozycji. Chętnie opowiem więcej o moim doświadczeniu i umiejętnościach podczas rozmowy rekrutacyjnej.

 

Pamiętaj, aby na końcu dodać także swoje imię i nazwisko poprzedzone zwrotem grzecznościowym (Z poważaniem). Na dole strony powinna się znaleźć formułka RODO, taka sama jak Klauzula CV).

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty