Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Analityk Biznesowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Analityk Biznesowy jest swoistym spoiwem łączącym, poprzez analizę i opis projektów, dwa światy: zagadnienia IT i biznes. Funkcjonuje na granicy tych dwóch obszarów i dba o to, by rozwiązania IT były dopasowane do biznesowych potrzeb klientów.

Do jego obowiązków należy gromadzenie i analiza wymagań klientów oraz udział w opracowaniu optymalnych rozwiązań dla projektów i produktów wymagających użycia narzędzi informatycznych. Zajmuje się modelowaniem i analizą procesów biznesowych, a po przygotowaniu konkretnych rozwiązań tworzy i aktualizuje dokumentację analityczno-projektową i testową.

Opracowuje nowy, biznesowy kształt ofertowych rozwiązań IT. Dzięki niemu firma ma szanse na uzyskanie przewagi konkurencyjnej i tym samym sukces na rynku.


WYMAGANIA

 

Istnieją określone specjalności studiów (na kierunkach informatycznych i z zakresu zarządzania) przygotowujące do pracy jako analityk biznesowy. Na rynku jest także bogata oferta studiów podyplomowych w tej tematyce.

Aby pracować na samodzielnym stanowisku dyplom musi być jednak poparty doświadczeniem zawodowym w pracy nad projektami biznesowymi IT dotyczącymi aplikacji, portali, stron WWW czy e-commerce.

Praca analityka wymaga także dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich. Analityk powinien wykazywać się empatią i otwartością do klienta, komunikatywnością i łatwością  w budowaniu długofalowych relacji oraz intuicją, co pozwoli mi na zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań, które znajdą zastosowanie w warunkach komercyjnych. Osoba na tym stanowisku musi umieć porozumieć się zarówno z klientem w zakresie jego potrzeb biznesowych, jak również specjalistami IT w celu odpowiedniego przygotowania rozwiązań pod kątem technologicznym.


WARUNKI PRACY

 

Praca analityka biznesowego to przede wszystkim kontakt z ludźmi. Odbywa on dziesiątki spotkań, z zarówno wewnątrz firmy, jaki z klientami, dla których realizowane są zlecenia. Bardziej doświadczeni pracownicy mogą zajmować stanowiska kierownicze. Wówczas, co podstawowych obowiązków, dochodzą im zadania z zakresu zarządzania własnym zespołem projektowym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Analityk biznesowy pracuje w firmach zajmujących się realizacją projektów biznesowych związanych z branżą IT. Ponadto może dostać pracę m.in. w działach IT odpowiedzialnych za relacje z biznesem i projekty wdrożeniowe; działach biznesowych zajmujących się wdrażaniem rozwiązań informatycznych i projekty innowacyjne lub jako specjalista w zakresie analizowania wymagań i przeprowadzania testów dotyczących analizy projektów biznesowych IT. Niektórzy analitycy prowadzą też samodzielną działalność jako zewnętrzni konsultanci lub coach.


ZAROBKI

 

Zarobki na tym stanowisku zależą od miejsca pracy, lokalizacji firmy, umiejętności i doświadczenia zawodowego, w którym szczególne znaczenie ma portfolio zrealizowanych projektów. Na stanowisku dyrektorskim wynagrodzenie może przekraczać 7 tys. zł, samodzielny specjalista na etacie otrzymuje zaś przeciętnie ok. 5 tys. zł. Do tego dochodzą premie uzależnione od uzyskanych wyników oraz dodatki pozapłacowe.

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Analityk Biznesowy

zobacz więcej ofert pracy dla Analityk Biznesowy