Praca w grupie firm przetwórstwa rolnego – proces rekrutacji, poszukiwane zawody

 
Praca w grupie firm przetwórstwa rolnego – proces rekrutacji, poszukiwane zawody

Rynek pracy w Polsce to nie tylko sprzedaż czy IT. Pracownicy poszukiwani są również w wielu gałęziach przemysłu, a kariera w firmie o takim profilu może być bardzo satysfakcjonująca. Zwłaszcza jeśli mówimy o grupie firm, która jest liderem na rynku. Jak wygląda praca w grupie firm przetwórstwa rolnego? Jakie są poszukiwane zawody i jak wygląda cały proces rekrutacji w takiej firmie? Wyjaśniamy to na przykładzie Grupy BZK.

 

Polska jest szóstym producentem żywności w Unii Europejskiej, a nasz sektor spożywczy stanowi ponad 20% wartości sprzedaży całego krajowego przemysłu. Ważną częścią tego sektora jest przetwórstwo rolne i przemysł mleczarski, który na arenie UE zajmuje wysoką, czwartą pozycję.

 

Grupa BZK to jedna z największych w Polsce grup przemysłu mleczarskiego, zbożowego i paliw odnawialnych. Co ważne, to firma o polskim kapitale. Mamy zakłady produkcyjne, centra dystrybucyjne i elewatory zlokalizowane w różnych częściach Polski. Prowadzimy więc stale bardzo dużo rekrutacji w różnych lokalizacjach i poszukujemy pracowników o różnorodnych specjalizacjach. Dzięki temu, że jesteśmy grupą spółek, oferujemy również szerokie możliwości rozwoju kariery zawodowej – podkreśla Ewelina Klimkowska, Specjalista ds. Rekrutacji i Szkoleń w BZK Sp. z o.o. (sprawdź też, jakie są zalety pracy w grupie spółek).

 

Praca w firmach przetwórstwa rolnego – oferty pracy i możliwości rozwoju

 

Etapy rekrutacji i jej przebieg

 

Każda firma ma własny sposób na zweryfikowanie kompetencji kandydatów do pracy, ale w większości przypadków proces rekrutacji rozpoczyna się od analizy CV.


Każde CV weryfikowane jest indywidualnie pod kątem stanowiska, na jakie prowadzona jest dana rekrutacja. Najczęściej pierwszym ważnym elementem jest doświadczenie w pracy na podobnym bądź analogicznym stanowisku. Zwracamy również uwagę na okresy zatrudnienia oraz stabilność dotychczasowej ścieżki kariery, ponieważ zależy nam, aby z potencjalnymi kandydatami wiązać się na dłuższy okres – wyjaśnia Klimkowska. Jeżeli dane stanowisko pracy wymaga pewnych konkretnych umiejętności, np. obsługi danego systemu, maszyny czy znajomości języka obcego, które opisane są w ogłoszeniu rekrutacyjnym, to warto umieścić informacje o nich w wyraźny, przejrzysty sposób, by zwiększyć szansę na to, że osoba analizująca zgłoszenie je dostrzeże – dodaje ekspert.


Przy analizie CV zarówno na stanowiska biurowe jak i techniczne czy robotnicze, zwraca się też uwagę na schludność i przejrzystość dokumentu.


A co, kiedy dopiero rozpoczyna się karierę zawodową i umiejętności w CV jeszcze nie są duże?


Ewelina Klimkowska wyjaśnia, że to, że CV nie jest obszerne, nie przeszkadza. W przypadku młodych osób, które chcielibyśmy nauczyć zawodu, zwracamy głównie uwagę na kierunkowe wykształcenie i ewentualnie zrealizowane praktyki.


Kandydaci, z których CV wynika, że mają potrzebne w firmie umiejętności, zaprasza się na spotkanie rekrutacyjne.

 

Rozmowa rekrutacyjna w firmie z branży przetwórstwa rolnego – jak wygląda?

 

Przebieg rozmów kwalifikacyjnych jest bardzo mocno zależny od stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja i w każdej firmie może wyglądać nieco inaczej.

 

W BZK staramy się, by pytania były formułowane jak najbardziej konkretnie i precyzyjnie. To nie tylko przyspiesza proces, ale też jest wyrazem szacunku dla czasu kandydata. Bardzo często zadajemy tzw. pytania behawioralne. Są to takie pytania, które pozwalają nam dowiedzieć się, jak kandydat zachowuje się i działa w odniesieniu do konkretnych sytuacji zawodowych. Na przykład, jeśli rozmowa kwalifikacyjna jest na stanowisko przedstawiciela handlowego, to takim pytaniem może być prośba o opis trudnej sytuacji z klientem z przeszłości kandydata, a przy stanowisku spichrzowego opis tego, co kandydat zrobiłby w przypadku na przykład awarii urządzenia do rozładunku zbóż – opisuje Specjalista ds. Rekrutacji.


Zarówno przy stanowiskach biurowych, terenowych czy technicznych ważne dla pracodawcy jest to, czy kandydat do pracy widzi, jakie mogą być skutki i efekty podejmowanych przez niego działań. W tak dużych firmach przemysłowych każda decyzja jest ważna, dlatego premiuje się osoby odpowiedzialne.


Rozmowy kwalifikacyjne nie zawsze wystarczą. Bywa, że firmy prowadzą testy rekrutacyjne. Potwierdza to Ewelina Klimkowska mówiąc: na stanowiska, na których kluczowa jest znajomość Excela, kandydatom przedstawiany jest do rozwiązania test oceniający poziom jego znajomości, a tam, gdzie wymagana jest znajomość języka angielskiego, część rozmowy prowadzona jest w tym języku.


W BZK staramy się, by rekrutacja przebiegała efektywnie. Znamy sytuację na rynku pracy i wiemy, że dobrzy kandydaci bardzo szybko otrzymują oferty pracy i w niedługim czasie stają się niedostępni. Aktualnie trzeba bardzo szybko reagować i prowadzić procesy rekrutacji w optymalnie krótkim czasie, oczywiście przy zachowaniu jak najwyższej jakości samego procesu rekrutacji. U nas jest to jedno, maksymalnie dwa spotkania. Okres, w którym staramy się zakończyć cały proces rekrutacji to około miesiąca (od opublikowania ogłoszenia do złożenia oferty wybranej osobie).

 

Jak zwiększyć swoje szanse na pracę w organizacji takiej jak Grupa BZK?

 

Jak każda duża firma, tak i Grupa BZK prowadzi szereg procesów rekrutacyjnych jednocześnie. Mimo tego, że stanowiska i oczekiwania wobec kandydatów są różne, to zawsze pierwszy etap rekrutacji, czyli ocena CV, jest kluczowy.

 

Potencjalnym kandydatom, zawsze doradzałabym poświęcenie czasu na przygotowanie dobrego, przemyślanego CV. I nie chodzi tu o ładne kolory czy dużą ilość informacji, lecz o przejrzyste zawarcie informacji o swoim doświadczeniu i podstawowych informacji o umiejętnościach. Zakłada się, że osoba, która poświęciła czas na staranne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, z równą starannością będzie podchodziła do powierzonych obowiązków zawodowych – wyjaśnia Ewelina Klimkowska.


Tam, gdzie konkurencja między pracownikami jest niska – np. na stanowiskach piekarza, spichrzowego, elektryka, najważniejsze jest to, by jasno pokazać swoje doświadczenie i pamiętać o zawarciu aktualnych danych kontaktowych. Kompetencje i umiejętności potwierdza się najczęściej w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego większość kandydatów może spodziewać się kontaktu ze strony firmy. W przypadku stanowisk biurowych, selekcja CV może być nieco ostrzejsza, bo zazwyczaj wymaga się całego szeregu umiejętności, a konkurencja między kandydatami bywa większa.


Otrzymanie zaproszenia na spotkanie rekrutacyjne to sygnał dla kandydata, że firma widzi w nim potencjał. Jak się przygotować do takiego spotkania? Elegancka biała bluzka czy koszula na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko techniczne nie są konieczne, ale warto zadać sobie trud by wyglądać schludnie i odpowiedzialnie. Najważniejsze jest jednak to, by przygotować się zarówno na pytania merytoryczne, które weryfikują wiedzę i umiejętności jak i na samodzielnie zadawanie pytań dotyczących firmy czy pracy.


To, co jest wspólne dla wszystkich prowadzonych przez nas rekrutacji to fakt, że w trakcie prowadzonych przez nas spotkań rekrutacyjnych staramy się przekazać jak najwięcej kluczowych informacji na temat specyfiki pracy na danym stanowisku w danej spółce. Zachęcamy kandydatów do zadawania jak największej ilości pytań, ponieważ spotkanie rekrutacyjne to najlepszy moment na rozwianie jakichkolwiek wątpliwości na temat proponowanej pracy – wyjaśnia Klimkowska.


Szansą na pracę są otwarcia nowych zakładów produkcyjnych. Wtedy poszukuje się dużej ilości osób i o pracę oraz szybki rozwój w strukturach firmy jest znacznie łatwiej.


Grupa BZK stale się rozwija – wyjaśnia Klimkowska. Jako przykład mogę podać uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego Komagry w Kosowie Lackim oraz sukcesywne otwieranie sklepów firmowych Bakomy w różnych miastach Polski (np. Międzyrzecz, Nysa, Białogard, Bytom). W związku z powyższym prowadzimy stale bardzo dużo rekrutacji w różnych lokalizacjach.


Najczęściej poszukujemy osób do obsługi produkcji (m.in. pakowacz, aparatowy, operator maszyn) oraz osób do utrzymania ruchu (elektryk, elektromechanik) m.in. do zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Elżbietowie, Teresinie, Kosowie Lackim, Janikowie (woj. Mazowieckie), Głębinowa i Kluczborka (opolskie), Tychów (śląskie), Nakła nad Notecią (woj. kujawsko – pomorskie), a także do naszych biur zlokalizowanych w Koprkach (okolice Ożarowa Mazowieckiego) czy Brzegu (woj. opolskie).


Ponadto regularnie poszukujemy magazynierów, kierowców (głównie z kat. C lub C + E) na trasy lokalne, ale i krajowe, spichrzowych do elewatorów, pracowników do nowo otwieranych sklepów Bakomy (kasjer-sprzedawca, kierownik sklepu, magazynier – kierowca, pracownik obsługi stoiska mięsnego). Rekrutujemy również kandydatów na stanowiska specjalistyczne i managerskie, między innymi do działów finansowych, kadr i płac, logistyki, produkcji, kontroli jakości.

 

Aktualne oferty pracy do Grupy BZK znaleźć można również w Praca.pl. Zapraszamy do aplikowania.

Więcej artykułów "Produkcja"
Praca Bakoma Sp. z o.o.

Polecane oferty