Proces rekrutacji: symptomy, po których poznasz nieodpowiedniego kandydata do pracy

 
Proces rekrutacji: symptomy, po których poznasz nieodpowiedniego kandydata do pracy

 Proces rekrutacyjny, zwłaszcza gdy potrzebne są złożone narzędzia rekrutacyjne, z punktu widzenia pracodawcy jest czasochłonny i kosztowny, podobnie, jak wdrażanie nowego pracownika. Dlatego ważne, aby wybrać trafnie i spośród setek kandydatów wyselekcjonować tego, który ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, ale też po prostu dogada się z resztą zespołu w codziennej pracy.

 

Już na etapie selekcji CV zazwyczaj udaje się odrzucić osoby, niemające potencjalnie szans, by sprawdzić się w firmie. Zdarza się jednak także, że ktoś z perfekcyjnym życiorysem podczas spotkania kwalifikacyjnego okazuje się dalekim od ideału rozmówcą. Oto 10 pierwszych symptomów, po których można poznać nieodpowiedniego kandydata do pracy.

 

1. Spóźnia się na spotkanie rekrutacyjne

 

W każdym poradniku dla poszukiwaczy pracy czołową radą jest: unikaj spóźnień. Mimo tego rekruterzy wciąż spotykają niepunktualnych kandydatów i słyszą te same wymówki: korki, spóźniony autobus, przebita opona w aucie.

 

2.Nie informuje o spóźnieniu

 

Samo spóźnienie nie jest jeszcze niewybaczalnym błędem. Trudno jednak traktować poważnie kandydata, który o tym, że nie stawi się na czas, nawet nie poinformuje rekrutera. Takie zachowanie warto potraktować jako sygnał ostrzegawczy, bo skoro rozmowa kwalifikacyjna nie była wystarczająco ważnym powodem do punktualności, to czy można oczekiwać, że będzie nim poranne zebranie w pracy?

 

3. Jest nieprzygotowany do rozmowy rekrutacyjnej

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdzenie informacji o firmie, świadczy o tym, że kandydat traktuje spotkanie rekrutacyjne poważnie. Brak choćby podstawowej wiedzy o działalności potencjalnego pracodawcy jest ważną wskazówką, że to nie będzie wymarzony, zaangażowany pracownik.

 

4. Jest arogancki

 

Twierdzi, że zna wszelkie narzędzia pracy, wypowiada się o sobie w superlatywach, ale obca jest mu etykieta i szacunek do rozmówcy. Być może wg niego aroganckie zachowanie pracownika ma pokazać pewność siebie, to, ile firma zyska, zatrudniając tak wykwalifikowaną, a przy tym wygadaną osobę.

 

5. Żuje gumę podczas spotkania

 

Takie zachowanie jest po prostu nieeleganckie i lekceważące. To brak elementarnej wiedzy w zakresie zasad savoir-vivre’u, trudno więc wymagać od kogoś, kto żuje gumę, prowadząc rozmowę, że będzie wiedział, jak zachowywać się w kontaktach z klientami czy współpracownikami.

 

6. Ma nieodpowiedni strój

 

Choć nie szata zdobi człowieka, profesjonalny wizerunek i schludny strój na rozmowę kwalifikacyjną powinny być normą. Nie wszyscy kandydaci jednak interpretują ów profesjonalizm w wyglądzie tak samo.

 

7. Rozmawia tylko o wynagrodzeniu

 

Pieniądze są oczywiście niezwykle istotną kwestią, ale warto pamiętać, że nie tylko one motywują do sumiennego wykonywania obowiązków. Jeśli czas na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat wykorzystuje jedynie na omówienie kwestii finansowych, zapewne odgrywają one dla niego najistotniejszą rolę. Są ważniejsze niż rozwój zawodowy, lojalność wobec pracodawcy czy stosunki międzyludzkie w zespole.

 

8. Interesują go tylko benefity pozapłacowe

 

Podobnie jak z wynagrodzeniem, benefity pozapłacowe mają motywować i zachęcać do pracy, ale nie powinny być jedynym punktem zainteresowania potencjalnego pracownika.

 

9. Niepochlebnie wyraża się o poprzednim pracodawcy

 

Mój poprzedni szef był bardzo niekompetentny/ niczego mnie nie nauczył/ dostał stanowisko po znajomości/ kompromitował się na każdym roku/ w tajemnicy powiem, że zwolnił mnie z zazdrości i strachu, że zajmę jego miejsce… Co powinien zrobić  rekruter, który zadawszy pytania na rozmowie o pracę o poprzednie miejsce zatrudnienia, słyszy argumenty w podobnym tonie? Przede wszystkim zastanowić się, czy po przyjęciu takiego pracownika za jakiś czas nowy przełożony nie stałby się podmiotem podobnych oskarżeń.

 

10. Kłamie na temat zdobytego doświadczenia

 

Jeśli pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wykażą, że kandydat podkolorował swoje CV, warto poznać przyczyny tego stanu rzeczy, jednak trudno byłoby zaufać takiej osobie w przyszłości. Odpowiedź na pytanie, czy tomoże być idealny kandydat do pracy, nasuwa się sama.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca MAKRO Cash and Carry Polska S.A.

Polecane oferty