Wybrana kategoria

Groomer - czy to przyszłościowy zawód?

2019-03-04

Praca groomera polega na pielęgnacji psów i kotów. Określa się go często mianem zwierzęcego fryzjera. Co jednak dokładnie dzieje się za drzwiami salonu groomerskiego, kiedy zostawiamy w nim swojego pupila?

 

Zawód groomer - na czym polega praca?

 

Podstawowe zadanie groomera to pielęgnacja sierści – strzyżenie, trymowanie, czesanie, mycie. Chociaż każdy może to zrobić sam, w domowym zaciszu, coraz więcej ludzi woli skorzystać z pomocy specjalisty. Lepsze narzędzia, warunki sprawiają, że i zwierzęta będą czuły się bardziej komfortowo, i efekt końcowy będzie lepszy. A wyzwania są czasami bardzo skomplikowane – skołtunione i posklejane włosie, zwierzę, które boi się wody itp. Z pomocy groomera korzysta się też bardzo często przed wystawami zwierząt.

 

Jednak groomerstwo to nie tylko pielęgnacja sierści. W gabinecie można również zadbać o uszy, oczy, skórę czy pazury. Kompleksowe zabiegi związane są z wyglądem zewnętrznym zwierzęcia, ale tak naprawdę mają bardzo duży wpływ na jego zdrowie. Usunięcie insektów, pielęgnacja przesuszonej skóry to kolejne zadania groomera.

 

Do zawodu można przygotować się na odpowiednich kursach. Na tych najlepszych będzie możliwość stosowania specjalistycznych narzędzi, próbowania swoich sił na zwierzęcych modelach. Organizatorzy powinni zadbać o to, by kursant miał do czynienia z przedstawicielami różnorodnych ras. Da to możliwość udoskonalenia umiejętności pod względem pielęgnacji zarówno psów miniaturowych, jak i wielkich dogów, strzyżenia długiej sierści, ale też dbania o skórę tzw. „nagich” kotów, pozbawionych włosia.

 

Groomer musi mieć również świadomość, że praca ze zwierzętami nie jest do końca przewidywalna. Nigdy nie można być w stu procentach pewnym, jak pies czy kot zachowa się w danych okolicznościach.

 

Dobrze też pamiętać, że profesjonalny groomer będzie musiał dostosowywać się do różnorodnych życzeń klientów. Mimo że jego praca związana jest z pielęgnacją zwierząt to jednak powinien również dogadywać się z ludźmi.

 

Salon groomerski - czy warto zainwestować?

 

Kiedy już ukończymy odpowiednie kursy, warto zastanowić się nad otworzeniem własnego salonu. Jest to początkowo duża inwestycja. Po pierwsze założenie działalności, znalezienie odpowiedniego lokalu, koszty ewentualnego remontu. Dalej, istotą profesjonalnego gabinetu będzie odpowiednie wyposażenie. To na szczęście łatwo jest dostać w groomershopie. Od narzędzi do pielęgnacji, jak pilniki, nożyczki groomerskie, szczotki, grzebienie, przez bazę specjalistycznych kosmetyków, aż po stanowiska do pracy (stoły, wanny).

 

Warto sprawdzić, czy nie ma możliwości, by skorzystać z pomocy – dotacji finansowych na prowadzenie własnego biznesu. Jeśli zakład groomerski w danym miejscu będzie strzałem w dziesiątkę, to wkład pieniężny może szybko się zwrócić.

 

Ile zarabia groomer

 

Zarobki groomera uzależnione są od sposobu zatrudnienia (praca dla kogoś czy własny gabinet).
Ważne również jest lokacja danego zakładu. To wpływa na ilość klientów. W mniejszych miastach czy na wsiach można jeszcze wyczuć dystans do tego typu usług. Zupełnie inaczej jest w większych aglomeracjach, gdzie wizyty u groomera prowadzi się regularnie.
Przeciętna wizyta pielęgnacyjna kosztuje od ok. 50 do 200 zł.

Przeczytaj także: