Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Herbaciarnia – jak założyć, biznesplan

Herbaciarnia – jak założyć, biznesplan

 
Herbaciarnia – jak założyć, biznesplan

\Własna herbaciarnia to pomysł na biznes dla pasjonatów aromatycznego naparu, spotkań przy filiżance herbaty i delektowania się jej wyrazistym smakiem. Jak każdy biznes – wymaga jednak także sporego zaangażowania, czasu na dopełnienie formalności, uwagi. O czym zatem trzeba pamiętać, chcąc miłości do herbaty poświęcić się zawodowo?

 

Herbaciarnia, a może sklep z herbatą?


Jaką formę wybrać, na jaką nazwę się zdecydować – to kwestie, którym trzeba będzie stawić czoła już na początku. O ile, zwłaszcza w większych miastach, ze znalezieniem kawiarni w pobliżu nie będziemy mieć żadnego problemu, o tyle herbaciarnia nie jest już tak popularną formą lokalu gastronomicznego. Pijalnia herbaty ma długie tradycje – pierwsze herbaciarnie w Europie zakładano już w XVII w. i także dziś mogą spotkać się z pozytywnym odbiorem otoczenia.

Warto pomyśleć o połączeniu herbaciarni ze sklepem z herbatą. Świetnie sprawdza się także sprzedaż internetowa, co może być również sposobem na rozpoczęcie działalności przy mniejszych kosztach na start – bez wynajęcia i urządzania lokalu. Ludzie często szukają akcesoriów do parzenia herbaty i kawy czy zestawów herbat na prezent. Oryginalny asortyment pozwoli nam przyciągnąć klientów.

Jeśli decydujemy się na stacjonarną herbaciarnię, sklep czy połączenie tych dwóch form, nasz lokal powinien być bardzo klimatyczny. Głównym bohaterem jest oczywiście aromatyczna i smaczna herbata, także mrożona, ale w menu dobrze uwzględnić również dodatki – wytrawne przekąski, wyroby cukiernicze i inne napoje – np. kawa, świeże soki.

 

Biznesplan herbaciarni – jak przygotować


Biznesplan pomoże uporządkować pomysły, będzie też przydatny np. gdy planujemy ubiegać się o dotacje z Urzędu Pracy. Standardowo ten dokument zawiera takie elementy jak: charakterystykę przedsięwzięcia (z uwzględnieniem m.in. formy prawnej, rodzaju działalności, źródeł finansowania), plan marketingowy (opis produktów i usług, charakterystyka rynku, grupy docelowej, analiza konkurencji, planowane działania marketingowe itp.), plan finansowy (ceny, koszty, prognozowane przychody, rachunek zysków i strat), harmonogram działania, wydatków. Przydatna może też być analiza SWOT.

 

Sprzedaż herbaty: co musisz wiedzieć?

 

Warto w asortymencie mieć różne rodzaje herbat – od najpopularniejszych (czarna, owocowa i zielona herbata mają swoich zagorzałych wielbicieli) poprzez te mniej znane, jak pobudzająca yerba mate czy herbata jaśminowa, po nietypowe rodzaje, np. herbatę wędzoną, dymną, rozkwitającą. Przydadzą się także akcesoria do parzenia herbaty – czajniczki, zaparzacze oraz do jej serwowania – zestawy filiżanek, kubki, termosy itd.

Warto wiedzieć, że sprzedając herbatę, niezależnie czy stacjonarnie, czy online, musimy spełniać wymagania sanepidu. Po zarejestrowaniu firmy trzeba więc złożyć odpowiedni dla danej działalności wniosek o zatwierdzenie i wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli żywności Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Warto dokładnie sprawdzić, jakie są wymogi. Inaczej będą one wyglądać w przypadku sklepu, inaczej, gdy prowadzimy lokal, w którym serwujemy przekąski od dostawców i jeszcze inaczej, kiedy planujemy sami np. piec słodkości do herbaty.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.