Wybrana kategoria

Jak odrzucić ofertę pracy?

2019-12-03

Kiedy odrzucić ofertę pracy?


Choć zazwyczaj czekamy na telefon od potencjalnego pracodawcy i mamy nadzieję na pozytywny wynik rekrutacji, są pewne powody i okoliczności, w których warto przemyśleć, czy przyjąć propozycję pracy. Odrzucenie oferty będzie jak najbardziej uzasadnione w wielu przypadkach.


Zaproponowane na rozmowie rekrutacyjnej warunki pracy i płacy nie są dla nas atrakcyjne


Choć na początku entuzjastycznie podeszliśmy do oferty, po dłuższym przemyśleniu sprawy może się ona okazać mało satysfakcjonująca. Rozpoczynając pracę za zbyt niskie wynagrodzenie czy nieodpowiednią do naszych kwalifikacji, możemy niemal mieć pewność, że niebawem znów przyjdzie nam szukać zatrudnienia. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli pracę na takich warunkach podejmuje osoba bez doświadczenia, dla której priorytetem jest nauka zawodu lub gdy umawiamy się z pracodawcą na polepszenie warunków np. po okresie próbnym.


Zauważyliśmy, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej panowała zła, napięta atmosfera


Niemiły rekruter, niestosowne pytania o nasze życie osobiste, o gotować do pracy w nadgodzinach czy podkreślanie, że szef ma w firmie zawsze racje, powinny sprawić, że zaświeci nam się czerwona lampka. Choć może to być oczywiście kwestia przypadku, to jeśli przywitała nas zdenerwowana sekretarka, a idąc na spotkanie, mijaliśmy wyglądających na przygnębionych i milczących pracowników, zapewne warunki pracy w biurze w tej firmie niekoniecznie są sprzyjające.

 

Otrzymaliśmy lepszą ofertę


Osoba, która aktywnie poszukuje pracy, bierze udział nawet w kilku rozmowach kwalifikacyjnych tygodniowo. Zdarzyć się więc może, że kiedy wstępnie zgodzi się na pracę w jednej firmie, otrzymuje propozycję od konkurencyjnego przedsiębiorstwa. W takim przypadku warto jak najszybciej powiadomić pracodawcę, z którego rezygnujemy. Nie powinniśmy obawiać się także podania powodu naszej decyzji (być może otrzymamy jeszcze korzystniejszą propozycję).


Jak odmówić przyjęcia oferty pracy?

 

W każdej sytuacji warto dbać o swój profesjonalny, dobry wizerunek. Uzasadniona odmowa przyjęcia oferty pracy na pewno go nie nadszarpnie, w przeciwieństwie do np. urwania kontaktu z pracodawcą. Chcemy być mili, więc wysyłamy mailowo podziękowanie za przyjęcie do pracy, umawiamy się na podpisanie umowy i… nie przychodzimy na to spotkanie. Trudno znaleźć scenariusz, który lepiej zaprezentuje lekceważący stosunek kandydata wobec pracodawcy.

Jeśli zdecydujemy się na odmowę przyjęcia do pracy, powinniśmy jak najszybciej przekazać informację rekruterowi. To, czy podamy powód, zależy od naszej woli – nie czujmy się do tego zobligowani. Ważne natomiast, by pozostawić po sobie dobre wrażenie. Być może w przyszłości jeszcze przyjdzie nam spotkać się z osobą, której odmówiliśmy. Wtedy informacja o odrzuceniu oferty przekazana w elegancki sposób może zadziałać na naszą korzyść.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj