Wybrana kategoria

Na czym polega leasing VAT marża?

2019-10-11

Leasing przy fakturze VAT marża – jakich sytuacji dotyczy i w jaki sposób go przeprowadzić?

 

Czym jest faktura VAT marża?

 

Faktura VAT marża dotyczy sytuacji sprzedaży towaru lub usługi przez pośrednika (np. w komisie z używanymi telefonami czy sklepie z antykami). Jest to faktura, w której podatek VAT nie jest wyszczególniony – zawiera ona jedynie kwotę należności ogółem. Wynika to z faktu, że podatek VAT nie jest naliczany od całości kwoty, jakiej dotyczy faktura, a jedynie od części tej kwoty. Tej, która stanowi wynagrodzenie pośrednika sprzedającego dany towar.


Faktura VAT marża dotyczy przedsiębiorców, którzy:
• świadczą usługi turystyczne,
• dokonują dostaw towarów używanych,
• dokonują dostaw dzieł sztuki,
• dokonują dostaw towarów używanych.

 

Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu jest wystawiana przez pośrednika (np. w komisie), który nabył auto od osoby fizycznej. VAT jest wtedy doliczany jedynie do różnicy między ceną zakupu auta, a jego sprzedaży (marży pośrednika).

 

Leasing VAT marża – co oznacza to określenie?

 

Leasing na fakturę VAT marża to sytuacja, kiedy umowa leasingu dotyczy towaru używanego, kupionego przez przedsiębiorcę od pośrednika, który nabył go od osoby fizycznej. W praktyce najczęstszymi sytuacjami tego typu jest leasing samochodu z fakturą VAT marża bądź zakup używanych maszyn lub sprzętu IT.

 

Leasing na VAT marża nie jest dostępny we wszystkich firmach oferujących usługi leasingowe, dlatego chcąc np. kupić auto sprowadzone z zagranicy, warto dowiedzieć się, czy wybrana firma leasingowa oferuje taką możliwość.

W przypadku chęci wzięcia w leasing towaru używanego, kupionego u pośrednika, czynsz opłacany przez leasingobiorcę składa się z części kapitałowej i odsetkowej.

 

Faktura VAT marża – jaki leasing?

 

Faktura VAT marża a leasing finansowy
Ta opcja wydaje się bardziej opłacalna, gdyż VAT doliczany jest jedynie do rat odsetkowych. Do nabywcy należą odpisy amortyzacyjne.

 

Faktura VAT marża a leasing operacyjny
W leasingu operacyjnym, każda rata jest powiększana o podatek VAT. W efekcie, mimo iż np. samochód sprzedawany jest bez VAT, leasingobiorca musi zapłacić podatek. Odliczyć można go tylko wtedy, kiedy auto jest wykorzystywane do celów firmowych.

 

Leasing zwrotny VAT marża
Taki leasing też wydaje się mało opłacalny ze względu na konieczność wystawienia faktury VAT ze stawką 23%.

 

Faktura VAT marża leasing czy kredyt?

 

Leasing z fakturą VAT marża jest bardzo zbliżony do kredytu. Co zatem opłaca się bardziej? Każdą sytuację należałoby przeliczyć indywidualnie, uwzględniając proponowane przez bank oraz leasingodawcę warunki. Co do zasady leasing operacyjny VAT marża wyjdzie drożej, bo trzeba będzie doliczyć VAT. Leasing finansowy VAT marża może mieć podobne warunki jak kredyt (finansowo). Przedsiębiorcy decydują się na leasing również dlatego, że łatwiej go uzyskać niż kredyt. W przypadku leasingu obiektu zakupionego na fakturę VAT marża, zasada ta jednak nie działa, bo nie wszystkie firmy leasingowe mają taki leasing w swojej ofercie.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj