Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nerwica w pracy

Nerwica w pracy

 
Nerwica w pracy

Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe często mają trudności w wykonywaniu obowiązków służbowych, awansowaniem, robieniem kariery. Skąd wiadomo, że zły stan psychiczny to już nerwica? Jak radzić sobie z atakiem nerwicy w firmie? Czy jest możliwe zachorowanie na nerwicę przez pracę?

 

Nerwica – objawy

 

Zaburzenia nerwicowe mają bardzo szerokie spektrum objawów, zarówno gdy chodzi o sferę psychiczną, jak i fizjologiczną. Objawy te wchodzą ze sobą w relację zwaną dodatnim sprzężeniem zwrotnym, to znaczy wzajemnie na siebie wpływają i powodują nasilenie kolejnych negatywnych reakcji.

 

Do symptomów nerwicy należą m.in.:
• nieuzasadniony, a często również niesprecyzowany niepokój, lęk, który ma charakter długotrwały,
• nagłe napady lęku i paniki,
• fobie (np. przed ostrymi przedmiotami, bakteriami, zwierzętami, klaustrofobia, lęk przed wyjazdami, tłumem, sytuacjami społecznymi, strach przed pracą i in.),
• apatia, znużenie, brak motywacji,
• przygnębienie i stany depresyjne,
• trudności z zaśnięciem,
• zaniżenie zdolności do odczuwania przyjemności,
• zaniżona samoocena,
• zmniejszone libido,
• natręctwo myśli, powtarzania tych samych gestów, czynności,
• trudności z koncentracją i pamięcią,
• chwiejność emocjonalna,
• poczucie oderwania od rzeczywistości, odrealnienia,
• zaburzenia percepcji,
• ból głowy, żołądka, kręgosłupa,
• nagłe uderzenia gorąca,
• bóle i kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej,
• suchość w ustach,
• drżenie rąk,
• nadmierne pocenie się,
• trudności w oddychaniu.

 

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 wśród stanów nerwicowych wyróżnia:
• zaburzenia lękowe oraz fobie,
• zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (wcześniej zwana nerwicą natręctw lub nerwicą natręctw myślowych),
• zaburzenia dysocjacyjne,
• zaburzenia adaptacyjne i zespół stresu pourazowego,
• zaburzenia somatoformiczne.

 

Istnieje wiele innych klasyfikacji nerwic. Zaproponowana przez polskiego lekarza A. Kępińskiego wyróżnia np. nerwicę lękową czy nerwicę neurasteniczną (charakteryzującą się przewlekłym stanem przemęczenia).

 

Ogólnie rzecz biorąc nerwicę wywołuje wewnętrzne napięcie psychiczne, które pojawia się, gdy jednostka znajduje się w nieakceptowanej, trudnej, nie spełniającej jej potrzeb sytuacji społecznej.

 

Okoliczności te mogą zachodzić również w środowisku pracy, w którym osoba odczuwa silny, przewlekły stres. Osoba taka początkowo może odczuwać potrzebę do wzmożonej aktywności, jeszcze bardziej intensywnego angażowania się w pracę, przez co często objawy zaburzeń nerwicowych są przez nią i otoczenie ignorowane. Nieleczona nerwica może prowadzić do rozwoju chorób psychicznych, a nawet śmierci.

 

Nerwica – jak sobie poradzić?

 

Przyczyny i sposoby właściwego leczenia nerwicy może wskazać jedynie lekarz. Wszystkie inne porady mają charakter poglądowy. W wielu przypadkach zachodzi konieczność przyjmowania leków. Nie istnieją przy tym uniwersalne tabletki na nerwicę – objawów stresu i przyczyn nerwic może być tak wiele, że właściwe środki farmakologiczne może dobrać jedynie specjalista.

 

Dlatego ważne jest, by osoba, która zauważa u siebie symptomy zaburzeń na tle nerwowym, nie wahała się poszukać pomocy u psychoterapeuty.

 

Co jeszcze może zrobić osoba widząca u siebie np. objawy nerwicy lękowej? Prócz podjęcia leczenia, warto, by zadbała o właściwy wypoczynek po pracy, uprawiała sport lub ruszała się na świeżym powietrzu oraz pamiętała o zdrowej diecie. Kojąca dla nerwów może być joga, techniki oddechowe czy herbatki ziołowe.

 

Co, jeśli stany lękowe czy inne objawy nerwicy pojawiają się w pracy? Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i sytuacji w środowisku pracy. NIektorym pomoże krótki spacer czy techniki oddechowe, dla innych podobne doraźne metody mogą być niewystarczające. Jeśli pracownik ma taką możliwość, dobrze, by powiedział o problemie zaufanej osobie, np. pracodawcy, przełożonemu, współpracownikowi, osobie z działu HR. Dzięki temu będzie wiedzieć, do kogo zwrócić się po ewentualną pomoc bez zbędnych wyjaśnień, kiedy znajdzie się w trudnej sytuacji. Pracownik cierpiący na zaburzenia nerwicowe może również skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.