Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Platforma wiertnicza - praca, warunki, wymagania, uprawnienia, zarobki, kurs

2019-01-08

Praca na platformie wiertniczej – warunki

 

Do pracy na platformie wiertniczej przyciągają wysokie zarobki, ale i prestiż. Imponująca wieża wiertnicza, lądowisko, oświetlenie potrafią zrobić wrażenie. Jednak dobrze jest przeanalizować wszystkie wady i zalety związane z zarobkiem w takim miejscu.
To praca na morzu. Z dala od lądu, a co za tym idzie, z dala od rodziny i przyjaciół. Trzeba być więc przygotowanym na okresy rozłąki.

 

Najczęstszy system pracy, jaki stosuje się na platformach wiertniczych, to zmiana 14/14 lub 28/28. Czternaście lub dwadzieścia osiem dni na platformie i odpowiednio czternaście lub dwadzieścia osiem dni odpoczynku. Zmiana robocza trwa zazwyczaj 12 godzin.

 

O platformach mówi się, że to małe miasta – więc tak jak w mieście, potrzebni są ludzie o różnych umiejętnościach. Załoga to czasem kilkaset osób. Na platformach jest potrzebny przede wszystkim personel zajmujący się zadaniami związanymi z funkcją platformy, jej obsługą, ale też z zadaniami związanymi z zakwaterowaniem i gastronomią. Tak więc znajdzie się miejsce dla elektryka, spawaczy, wiertaczy, chemików, personelu medycznego, ale także sprzątaczy, stewardów, kucharzy.
Na platformach znajdują się również miejsca, w których można się zrelaksować i odpocząć (siłownia, sauny, czy sale telewizyjne lub kinowe).

 

Praca na platformach wiąże się niestety też z różnego rodzaju niebezpieczeństwami, dlatego załoga platformy powinna być świadoma zagrożeń i gotowa do działania, w razie jakichkolwiek problemów.

 

Praca na platformach jest możliwa w różnych zakątkach świata. Są platformy wiertnicze na Bałtyku, na Morzu Północnym, ale też można szukać zatrudnienia np. w Zatoce Meksykańskiej.

 

Platforma wiertnicza - wymagania pracy

 

W związku ze specyficznymi warunkami panującymi na platformie wiertniczej praca nie jest odpowiednia dla każdego. Podstawowym czynnikiem, jest stan zdrowia danego kandydata. Chodzi o zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie każdy organizm jest w stanie znieść warunki życia na morzu m.in. silne wiatry lub palące słońce.

Oprócz opisanego wcześniej okresu rozłąki trzeba być przygotowanym też na coś odwrotnego - przebywanie 24 godziny na dobę z załogą platformy. Osoby wybuchowe lub nieumiejące podporządkować się rozkazom mogą stanowić zagrożenie dla siebie i dla załogi.

 

Na platformach zatrudniani są specjaliści z różnych zakątków świata, więc powinno się posługiwać językiem angielskim na poziomie komunikatywnym. Trzeba przejść również odpowiednie szkolenia oraz, w zależności od stanowiska, posiadać odpowiednie uprawnienia.

 

Wykwalifikowana kadra to oczywiście podstawa na platformie wiertniczej. Praca od zaraz (bez kilkuletniej nauki), jest jednak również możliwa. Jeśli stanowisko nie wymaga posiadania uprawnień, potrzebne do pracy będą jedynie kursy, które zapewnić już może sam pracodawca, po zaakceptowaniu aplikacji.

 

Praca na wiertni - uprawnienia

 

Pojawia się wiele pytań na temat uprawnień do pracy na platformach wiertniczych. Tak naprawdę ich charakter jest uzależniony od danego stanowiska – jego specyfikacji i regulacji prawnych z nim związanych (np. spawacz, elektryk, dźwigowy, wiertacz). Inna będzie też instytucja wydająca uprawnienia. Okręgowe urzędy górnicze, urzędy morskie – to m.in. od nich otrzymuje się odpowiednie dokumenty.

 

Platforma wiertnicza – zarobki

 

W przypadku załogi obsługującej platformę wiertniczą zarobki będą uzależnione od wielu czynników. Wykonywany zawód, doświadczenie, zdobyte uprawnienia – to wszystko wpływa na dzienną pensję pracownika platformy. Jednym z ważniejszych czynników jest stopień narażenia na niebezpieczeństwo (wskaźnik ten jest zupełnie inny przy pracy na stanowisku sprzątacza, a inny np. w przypadku nurków).

Stawki podaje się w kwotach na dzień. Warto jednak pamiętać, że dni odpoczynku nie są płatne. Jeśli pracuje się w systemie 14/14 to kwota musi wystarczyć na 28 dni. Kiedy w systemie 28/28 – na 56 dni.

 

Kursy na platformę wydobywczą

 

Do pracy na platformie niezbędne są odpowiednie kursy z zakresu bezpieczeństwa (indywidualne techniki ratunkowe, ochrona przeciwpożarowa, udzielanie pomocy medycznej).

 

Ze względu na międzynarodowy charakter branży należy zorientować się, czy pracodawca akceptuje certyfikaty wydane przez polskie instytucje, czy jednak potrzebne są inne dokumenty.

 

Coraz częściej pojawia się też wymóg ukończenia kursu BOISET (Podstawowy kurs bezpieczeństwa w morskim przemyśle wydobywczym), niektóre firmy stawiają również warunek ukończenia kursu ewakuacji z helikoptera (HUET).

Przeczytaj także: