Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

 
Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

Prowadzenie własnego biznesu może dawać ogromną satysfakcję, a z drugiej strony – okazać się niemałym wyzwaniem. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy poszukują różnego rodzaju pomocy i wsparcia, które pozwolą im nie tylko utrzymać się na rynku, ale także rozwijać swój biznes, np. wprowadzając na rynek nowe i lepsze towary, zwiększając tym samym zyski. Jedną z form wsparcia, z jakiego mogą skorzystać przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest pomoc de minimis. Na czym polega pomoc de minimis i jak otrzymać taką pomoc? Ile wynosi limit otrzymanej pomocy de minimis? Sprawdź warunki pomocy publicznej udzielanej w różnych sektorach gospodarki.

 

Spis treści

Czym jest pomoc de minimis?

 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i będące przedsiębiorcami na gruncie polskim mogą ubiegać się o różnego rodzaju wsparcie. Pomoc de minimis stanowi właśnie jedną z form wsparcia publicznego i pomocy udzielanej przez państwo na rzecz przedsiębiorców. Co to jest i jaka jest wielkość pomocy de minimis?

 

Zanim jednak skupimy się na zagadnieniu pomocy de minimis, warto zaznaczyć, że przekazanie jakiegokolwiek rodzaju wsparcia dla przedsiębiorstwa należy zgłaszać do Komisji Europejskiej. Wymóg ten jest pochodną założenia, że każda pomoc publiczna ingeruje w naturalną konkurencję rynkową, będąc wsparciem jedynie określonej grupy przedsiębiorców. Z założenia tego wymyka się jednak pomoc de minimis. Dlaczego?

 

Wyjaśnienia możemy doszukiwać się tutaj w wyjaśnieniu pojęcia: „pomoc de minimis”. Definicja tego rodzaju wsparcia zakłada, że ze względu na niewielką wartość pomocy, jaka może zostać udzielona w tym trybie, oraz fakt, że nie wpływa ona na handel między państwami członkowskimi, nie zakłóci ona w żaden sposób konkurencji w wymiarze unijnym. Pomoc de minimis nie stoi w związku z tym w sprzeczności z traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

 

Pamiętaj! 

 

Pomoc de minimis ze względu na małą wartość nie zakłóca konkurencji w wymiarze unijnym i nie wywiera wpływu na handel między państwami członkowskimi, a tym samym nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.

 

Rozporządzenie Komisji Europejskiej o pomocy de minimis

 

W tym miejscu warto również wspomnieć, że zasady udzielania pomocy de minimis reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej z dnia 18 marca 2013 roku, a pomoc ta może być udzielona w różnych formach. Wśród nich wymienić należy między innymi: 

 

  • szkolenia,

  • dotacje na inwestycje, 

  • zwolnienia podatkowe,

  • jednorazowa amortyzacja,

  • pożyczki i kredyty preferencyjne, 

  • umorzenie zobowiązań publicznych (np. podatków, składek ZUS). 

 

Pamiętaj! 

 

Pomoc de minimis może zostać udzielona między innymi w formie szkoleń, pożyczek czy nawet umorzenia odsetek ZUS i innych należności.

 

Pomoc de minimis – komu jest udzielana?

 

Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia publicznego, z którego może skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwo. Choć może się wydawać, że wsparcie to przysługuje wszystkim przedsiębiorcom, warto wiedzieć, że są jednak pewne wyjątki.

 

Istnieją także osobne procedury dotyczące udzielania pomocy de minimis w sektorze rolnym lub rybołówstwie – patrz poniżej.

 

Pamiętaj! 

 

Pomoc de minimis skierowana jest do podmiotów gospodarczych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 

 

Zgodnie z przepisami prawa, branżami wyłączonymi z pomocy de minimis są: 

 

  • przedsiębiorcy działający w sektorze rybołówstwa i akwakultury, 

  • przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją podstawową produktów rolnych,

  • przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorze  przetwarzania i wprowadzenia do obrotu rolnych, jeżeli:
    • wysokość pomocy ustalana jest w oparciu o cenę lub ilość tego typu produktów nabywanych od producentów podstawowych objętych pomocą,
    • przyznanie pomocy będzie prowadziło do przekazania jej nawet w niewielkiej części producentom podstawowym,
    • pomoc wykorzystana miałaby być na działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich,
    • przyznanie pomocy uzależnione jest od pierwszeństwa korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy.

 

Wyjaśniając kwestię tego, komu przysługuje pomoc de minimis, należy zaznaczyć, że ten rodzaj wsparcia przeznacza się na rozwój przedsiębiorstw, a nie na ratowanie firm w kiepskiej sytuacji finansowej.  Z pomocy de minimis nie mogą zatem skorzystać firmy znajdujące się na skraju bankructwa i podmioty zagrożone niewypłacalnością. 

 

Każdemu przedsiębiorcy przysługuje limit pomocy de minimis, jaką może otrzymać. Dlatego też niezwykle ważne jest kontrolowanie każdej formy wsparcia i pomocy, jaką podatnik otrzymuje od organu udzielającego i weryfikowanie, czy konkretne wsparcie nie jest właśnie pomocą de minimis i nie przyczyni się do przekroczenia dopuszczalnego limitu. 

 

Jak otrzymać pomoc de minimis? 

 

Osoba, która ma zamiar ubiegać się o uzyskanie pomocy de minimis, musi spełnić kilka warunków. Pierwszym i podstawowym jest oczywiście działanie jako zarejestrowana działalność gospodarcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Warto wiedzieć, że kluczowym warunkiem uzyskania tego typu wsparcia jest również nieprzekroczenie maksymalnej kwoty przysługującej jednemu podmiotowi gospodarczemu. Pomoc de minimis jest bowiem ograniczona kwotowo, a maksymalna wysokość, jaką można otrzymać w okresie 3 lat podatkowych wynosi zazwyczaj 200 tys. euro – wyjątkiem jest pomoc przyznawana w sektorze transportowym (więcej informacji dotyczącej limitów i kwot dofinansowania w dalszej części tekstu). 

 

Wartość pomocy de minimis – limit

 

Pomoc de minimis jest ograniczona kwotowo. Maksymalna kwota sumowa jest dla wszystkich pomocy de minimis otrzymanych w ciągu ostatnich 3 lat podatkowych. Dlatego też podmiot korzystający z pomocy de minimis, ustalając wysokość uzyskanego dotychczas wsparcia, powinien wziąć pod uwagę zarówno bieżący rok podatkowy, jak i dwa lata poprzednie. Warto zweryfikować każde wsparcie, jakie otrzymaliśmy, by nie przekroczyć dopuszczalnych limitów pomocy.

 

A jak sprawdzić pomoc de minimis? Wyszukiwarka SUDOP, czyli System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej może okazać się niezwykle przydatna do kontrolowania przysługujących przedsiębiorcy limitów. 

 

Zaświadczenie o pomocy de minimis

 

Przydatne będzie także zaświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis. Organy udzielające pomocy powinny wydać przedsiębiorcy zaświadczenie o przekazanym wsparciu, które będzie stanowiło podstawę ubiegania się o podobną pomoc w przyszłości. W ten sposób beneficjent będzie mógł wykazać, w jakiej wysokości daną pomoc otrzymał. 

 

Pamiętaj! 

 

Jeśli jesteś beneficjentem pomocy de minimis, poproś organ udzielający wsparcia o zaświadczenie o pomocy de minimis, które w przyszłości będzie niezbędne do ubiegania się o kolejne dotacje de minimis. 

 

Kwota Pomocy de minimis

 

Pomoc de minimis, zasady przyznawania czy szczegółowe sposoby obliczania wartości pomocy publicznej tego typu – wszystko to regulowane jest wspomnianym wyżej Rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Dokument ten określa limity pomocy de minimis, czyli maksymalną kwotę pomocy, jaką państwo może udzielić jednemu podmiotowi gospodarczemu na przestrzeni 3 lat kalendarzowych. 

 

Wysokości te zostały ustalone na poziomie:

 

  • 200 tys. euro dla przedsiębiorstw, które nie zajmują się transportem drogowym i nie zostały wykluczone przepisami,

  • 100 tys. euro dla firm zajmujących się transportem drogowym towarów (z wyjątkiem usług zintegrowanych).

 

W tym miejscu warto wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem „usługi zintegrowane”. Te, oznaczają działania, w których drogowy transport towarów jest jedynie jednym z elementów usługi, np. usług przeprowadzkowych, pocztowych czy chociażby kurierskich. W przypadku usług zintegrowanych limit pomocy de minimis został ustalony na 200 tys. euro.

 

Pamiętaj! 

 

Pomoc de minimis nie może być wykorzystana w celu nabycia pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów. 

 

Wysokość pomocy publicznej w rolnictwie 

 

Nieco inaczej wygląda jeszcze pomoc de minimis w rolnictwie. W przypadku tego sektora, kwota pomocy z ostatnich 3 lat podatkowych – łącznie ze wsparciem de minimis, o które się wnioskuje – nie może przekroczyć łącznie 20 tys. euro. 

 

Pamiętaj! 

 

Polska może udzielić pomocy dla całego sektora rolnictwa do kwoty 295 932 125 euro w ciągu 3 lat podatkowych. Jest to tzw. górny limit krajowy, który w momencie przekroczenia będzie skutkował zablokowaniem wypłaty jakiejkolwiek pomocy.

 

Pomoc de minimis – sprawdź, na co możesz przeznaczyć ten rodzaj pomocy

 

Szanse na otrzymanie pomocy de minimis ma wielu przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju pomoc może być przeznaczona jedynie na rozwój przedsiębiorstwa, ale nie na ratowanie podmiotu znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej czy nawet na skraju bankructwa. Zatem, na co można przeznaczyć pomoc de minimis? Ten rodzaj wsparcia można wykorzystać chociażby w celu inwestycyjnym czy doradczym. Środki mogą być przekazane także na różnego rodzaju szkolenia, kursy czy właśnie usługi doradcze.

 

Warto jednak pamiętać, że przepisy dotyczące pomocy de minimis zakładają, że ta może zostać wykorzystana tylko na z góry założony cel. W praktyce oznacza to, że otrzymane wsparcie nie może zostać spożytkowane w dowolnym celu, ponieważ ten musi być zgodny z zapisami w dokumentach, na podstawie których beneficjent otrzymał pomoc. Zapis taki znajduje się zazwyczaj w umowie zawartej pomiędzy przedsiębiorcą a instytucją udzielającą wsparcia. 

 

Pamiętaj! 

 

Pomoc de minimis może zostać spożytkowana jedynie na cel, jaki został z góry ustalony w umowie zawartej pomiędzy przedsiębiorcą a organem udzielającym wsparcia. 

 

Pomoc de minimis – jak wypełnić formularz?

 

Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie publiczne musi wypełnić konieczny formularz informacji przedstawianych przy wnioskowaniu o pomoc de minimis. Wzór formularza wydaje się bardzo intuicyjny. Konieczne będzie podanie w nim takich informacji, jak chociażby wielkość podmiotu, sytuacja ekonomiczna czy informacje dotyczące branży, w której działa ubiegający się o pomoc przedsiębiorca. Kluczową rubryką jest ta dotycząca otrzymanej wcześniej pomocy. Warto pamiętać, że jakiekolwiek nieścisłości czy podanie nieprawidłowych danych może skutkować odmową udzielenia pomocy de minimis. 

 

Pomoc de minimis – jak księgować? 

 

Zagadnieniem, które nieustannie budzi wiele wątpliwości w związku z pomocą de minimis, jest wykazywanie takiego rodzaju wsparcia w księgach podatkowych. Zatem jak księgować pomoc de minimis? 

 

W świetle aktualnego prawa podatnik nie ma obowiązku wykazywania pomocy de minimis w ewidencjach podatkowych. Warto jednak mieć na uwadze, że jest on bezwzględnie zobligowany do przechowywania wszelkiej dokumentacji związanej z uzyskaniem tej formy wsparcia. Wszelkiego rodzaju wnioski, potwierdzenia i dokumenty rozliczeniowe – to wszystko okaże się niezbędne chociażby w przypadku kontroli wydatkowania udzielonego wsparcia. 

 

Pamiętaj! 

 

Podatnik nie ma obowiązku wykazywania pomocy de minimis w księgach podatkowych, natomiast jest zobligowany do przechowywania wszelkich związanych z nią dokumentów. 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Magazynier / Pomocnik (m/w/d)

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 73,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Przyjmowanie i wydawanie towarów; Organizacja i utrzymanie porządku w magazynie; Współpraca z zespołem; Wymagania: Podstawowy poziom językowy A1 w języku niemieckim lub angielskim; Zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej;
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji personalnej pracowników od zatrudnienia do zakończenia współpracy oraz dokumentacji dla umów cywilno-prawnych. Konsolidacja danych dotyczących czasu pracy w celu sporządzania ewidencji czasu pracy. Obsługa systemu kadrowo-płacowego i...
  • Pracownik fizyczny - obróbka mięsa (bez znajomości języka niemieckiego)

    Tönnies Zerlegebetrieb   Niemcy, Weissenfels, Am Schlachthof 1   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy pracowników do zakładu mięsnego do trybowania i klasowania mięsa wieprzowego. Praca na jedną zmianę od poniedziałku do piątku, co druga sobota pracująca (jeżeli jest więcej zamówień). Czas rozpoczęcia pracy 4:15 lub 4:45 maksymalnie do 9,5h dziennie. Mile widziane osoby z...
  • Architekt prowadzący

    BBGK ARCHITEKCI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Warszawa, Al. 3 Maja 2    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Prowadzenie projektu na wszystkich etapach projektowych; Nadzór nad realizacją projektu pod względem estetyki, funkcjonalności oraz zgodności z przepisami prawnymi i normami budowlanymi; Koordynowanie pracy zespołu projektowego oraz podwykonawców wszystkich branż...
  • Architekt – nadzory autorskie

    BBGK ARCHITEKCI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Warszawa, Al. 3 Maja 2    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Poszukujemy architekta/architektki do pełnienia nadzorów autorskich - Warszawa.
  • Pracownik Działu Marketingu i Wsparcia Obsługi Klienta

    ELHAND TRANSFORMATORY Sp. z o.o.   Lubliniec, ul. Klonowa 60    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jakie zadania mamy dla Ciebie? Współpraca z zewnętrzną agencją marketingową w celu realizacji założonych celów marketingowych. Koordynowanie procesu przygotowywania materiałów marketingowych, takich jak katalogi, prezentacje, karty produktowe, case studies, zapewniając ich wysoką...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.