Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Praca dla seniora: co robić na emeryturze?

2020-02-18

Praca dla seniora ma liczne korzyści. W niniejszym artykule sprawdzimy, co robić na emeryturze i dlaczego tak wielu ludzi zamiast zasłużonego odpoczynku po latach pracy wybiera dalszą aktywność zawodową.

 

Aktywność zawodowa ludzi starszych: korzyści

 

Codzienna rutyna, obowiązki i zobowiązania zawodowe, choć przez lata mogą wydawać się męczące, motywują i dają poczucie stabilności. Bywa, że przejście na emeryturę to trudne doświadczenie, nie tylko pod względem finansowym. W końcu zmienia się całe życie, trzeba ustalić nowe priorytety, skupić się na innych obszarach działalności, znaleźć coś, w czym można się będzie realizować przez kolejne lata.

Aktywność zawodowa osób starszych ma wiele plusów. Praca dla seniora daje możliwości większej integracji z ludźmi i zmniejsza prawdopodobieństwo wykluczenia społecznego. Sprawia, że emeryci czują się wciąż sprawni fizycznie, a aktywność umysłowa, której wymagają służbowe obowiązki, pcha ich do ciągłego rozwoju, zdobywania nowych kompetencji, np. związanych z użytkowaniem internetu, smartfona, komputera.

Nie sposób jednak pominąć faktu, że dla licznej grupy seniorów dorabianie na emeryturzeto nie dobrowolny wybór i sposób na realizację pasji, ale jedyna szansa na zapewnienie sobie godnych warunków życia. Emeryt zarobkujący na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia (umów oskładkowanych), może podwyższyć swoje świadczenie z ZUS-u. Jeśli osiągnął już powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni), nie obowiązują go limity przychodu, po których przekroczeniu emeryturę się zmniejsza lub zawiesza. Przypomnijmy – od 1 grudnia 2019 r. do 1 marca 2020 r. świadczenie jest zmniejszane przy wynagrodzeniu miesięcznym ponad 3452,20 zł, a zawieszane powyżej 6411,10 zł.


Jaka praca dla seniora?

 

Bardzo często aktywność na emeryturze oznacza pracę u tego samego pracodawcy co wcześniej. Jeśli nie w pełnym wymiarze, to na pół czy inną część etatu. Takie rozwiązanie sprawia, że senior może wciąż spełniać się zawodowo w tym, co robił przez lata. Nie zmienia środowiska pracy, co mogłoby się wiązać ze stresem. Funkcjonuje w znanym sobie systemie, często w wymiarze godzin pozwalającym na większą swobodę w planowaniu prywatnych spraw, jak opieka nad wnukiem, wyjazdy rekreacyjne, spotkania towarzyskie itd.

Inną opcją, zwłaszcza dla ludzi, którzy osiągnęli wysoką pozycję zawodową, jest świadczenie usług doradczych, dorywcza praca u innych pracodawców, ale w ramach swojego zawodu.

Należy też wskazać na pozytywny wpływ pracy osób w wieku emerytalnym na krajową gospodarkę. Polska, podobnie jak cała Europa, starzeje się. Z faktem tym wiążą się między innymi takie problemy, jak: malejąca grupa osób aktywnych zawodowo, rosnące wydatki na świadczenia dla stanowiącej większość grupy biernych zawodowo, pogłębiająca się społeczna marginalizacja osób starszych. Wymienione przykłady stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla przyszłości systemów społeczno-ekonomicznych wielu krajów europejskich. Dlatego też zwiększona aktywność zawodowa ludzi starszych stała się celem działań publicznych instytucji.

Z Funduszy Europejskich są np. finansowane szkolenia, staże i praktyki umożliwiające rozwój zawodowy osób w wieku 50+, seniorzy mogą korzystać z poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie otwarto na początku roku Senioralne Biuro Karier. Wszystko po to, by praca po 60. roku życia była łatwiej dostępna, dawała satysfakcję seniorom.

Przy obecnym deficycie pracowników w wielu branżach aktywny emeryt jest poszukiwany nie tylko do prostych prac, np. przy ochronie nieruchomości, w magazynie czy na portierni, ale też na wyższych stanowiskach, do pracy w biurze itd.

Przeczytaj także: