Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ratownik górski - specyfika pracy, jak zostać, czy warto

Ratownik górski - specyfika pracy, jak zostać, czy warto

 
Ratownik górski - specyfika pracy, jak zostać, czy warto

Ratownik górski - na czym polega praca


Dla niektórych góry są prawdziwą miłością, dlatego wykorzystują każdą możliwość do tego, aby wybrać się na wycieczkę. Jeżeli jesteśmy przygotowani, mamy specjalny sprzęt i wiemy, jak zachować się w trudnych sytuacjach, to prawdopodobnie możemy czuć się bezpieczni. Jednak góry to nieokiełznany żywioł, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Niestety, część osób, które decydują się na zdobywanie szczytów, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dobrze przygotować się do takiej wyprawy. Dlatego bardzo ważni są przeszkoleni ratownicy górscy.

Na czym polega praca ratowników GOPR czyli Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego? Nie jest to łatwa profesja. Do zadań ratowników należy: udzielanie pierwszej pomocy oraz dbanie o bezpieczeństwo osób na szlakach. Osoby, które chcą rozpocząć karierę w strukturach GOPR lub TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) powinny posiadać wiedzę z zakresu technik ratownictwa górskiego oraz topografii terenu. Do zadań kadry należą między innymi: udział w zorganizowanych akcjach ratowniczych, udzielanie pomocy medycznej, organizowanie transportu lub miejsca opieki dla poszkodowanych, prowadzenie szkoleń z zakresu właściwego zachowania się górach.


Jak zostać goprowcem


Osoby zainteresowane pracą w strukturach GOPR muszą mieć ukończone 18 lat oraz legitymować się co najmniej średnim wykształceniem. Na początku należy także przedłożyć następujące dokumenty:

    • podanie o przyjęcie do GOPR (musi ono zawierać opinię dwóch wprowadzających członków GOPR),
    • CV,
    • dwie fotografie,
    • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków,
    • zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy.

Oprócz tego trzeba zdać egzamin, który składa się z części praktycznej (jazda na nartach oraz test sprawnościowy) oraz teoretycznej (pytania dotyczą historii ratownictwa górskiego oraz znajomości topografii).
Aby pełnić dyżury, musimy jeszcze ukończyć kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), a następnie (po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu) zostajemy zakwalifikowani na kurs wstępny, którego celem jest zapoznanie kandydatów ze specyfiką służby. Staż kandydacki trwa około dwóch lat i składa się między innymi ze specjalistycznych szkoleń (medycznych, skałkowych, topograficznych, narciarskich). Warto tutaj podkreślić, że wyżej wspomniany egzamin raczej zdaje większa część kandydatów, natomiast podczas stażu ich liczba znacznie się zmniejsza. Wiąże się to z trudnymi warunkami pracy, z których nie każdy wcześniej zdawał sobie sprawę. Widok osób umierających ma znaczny wpływ na rezygnację z tej ścieżki kariery. Podczas stażu przyszli ratownicy dyżurują, jednak cały czas są nadzorowani przez starszych i doświadczonych kolegów. Po pozytywnym zaliczeniu stażu kandydaci są przekierowywani na kurs ratownictwa górskiego pierwszego stopnia, który kończy się kolejnym - bardziej wymagającym egzaminem końcowym. Zdanie tego sprawdzianu sprawia, że zostajemy przyjęci w szeregi GOPR i składamy przysięgę.

Ratownicy górscy muszą się cały czas doszkalać, a przede wszystkim dbać o kondycję fizyczną. Ważna jest także znajomość technik liniowych oraz szkolenie jaskiniowe.

 

Ratownik górski – czy warto zostać ratownikiem GOPR


Osoby, które chcą rozpocząć pracę jako ratownicy górscy, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo ciężki zawód, wymagający dużego poświęcenia. Jest to profesja niebezpieczna, dlatego nie każdy będzie się do niej nadawał. Kandydaci GOPR muszą być zdecydowani, odważni, powinni umieć pracować w grupie. Niestety nie przekłada się to na zarobki. Wynagrodzenie najczęściej wynosi około 2500 zł netto. Biorąc pod uwagę częste narażanie życia, taka kwota wydaje się dość małą zapłatą. Jednak większość osób traktuje pracę ratonika jako swego rodzaju służbę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    6 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Specjalista ds. jakości i bezpieczeństwa żywności

    NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: Kontrola jakości surowców, półproduktów i wyrobów gotowych, nadzór nad jakością produktu na wszystkich etapach procesu; Przeprowadzanie szkoleń pracowników z zakresu GHP, GMP, HACCP; Przeprowadzanie audytów wewnętrznych i zewnętrznych zgodnie z...
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów, nawiązywanie i utrzymywanie relacji z Klientami, realizacja celów sprzedażowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi, operacyjna obsługa Klientów detalicznych, małych i średnich firm.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.