Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie wstecz

Zwolnienie lekarskie wstecz

 
Zwolnienie lekarskie wstecz

Zachorowałeś, a najbliższy wolny termin u internisty wypada pojutrze? Do tej pory lekarz mógł wystawić ci tzw. zwolnienie lekarskie wstecz. Na szczęście po rewolucji związanej z wprowadzeniem e-zwolnień wciąż jest to możliwe. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

 

Zwolnienie lekarskie – na ile dni wstecz


1 grudnia 2018 roku  zmieniły się zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Od tej pory wszystkie L4 mają formę elektroniczną, czyli tzw. formularzy e-ZLA. Lekarz wysyła je bezpośrednio do ZUS-u i do pracodawcy, dzięki czemu niemal natychmiast zostają oni poinformowani o niedyspozycji pacjenta. Zazwyczaj zwolnienie obowiązuje od dnia badania. Czasami jednak nie jesteśmy w stanie pojawić się u lekarza już pierwszego dnia choroby. Jeśli ten stwierdzi, że faktycznie byliśmy niezdolni do pracy, może wystawić nam zwolnienie wstecz.

Obowiązuje kilka zasad dotyczących L4 z datą wsteczną. Przepisy jednoznacznie określają, na ile dni wstecz zwolnienie lekarskie może zostać wystawione. Zgodnie z ustawą są to maksymalnie trzy dni. Jeśli nieobecność w pracy była dłuższa, za nadliczbowe dni nie będzie nam przysługiwać wynagrodzenie chorobowe. Istnieje wyjątek od tej reguły. Wsteczne L4 na dłuższy okres wystawia na przykład psychiatra.

Warto pamiętać, że zwolnienia mogą być wystawiane również z datą późniejszą w stosunku do wizyty u lekarza, lecz nie później niż na 4 dni po badaniu. Ma to zastosowanie na przykład wówczas, gdy po wizycie u internisty przypadają dni wolne od pracy. Przykładowo, jeśli stawiliśmy się na badanie w piątek, a weekend jest dla nas czasem wolnym, lekarz może wystawić zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy od poniedziałku.

Z L4 z datą późniejszą możemy skorzystać również wtedy, gdy zgłosiliśmy się na badanie, już przebywając na zwolnieniu lekarskim. Przykładem może być sytuacja, kiedy pracownik w trakcie choroby zgłasza się do lekarza, a ten stwierdza, że jego stan niezdolności do pracy z dużym prawdopodobieństwem się wydłuży.

 

Zwolnienie lekarskie wstecz – czy będą akceptowane przez pracodawcę


Pracodawca ma obowiązek przyjąć zwolnienie lekarskie z datą wsteczną, jednak jeśli budzi ono jego wątpliwości, może sprawdzić, czy zostało wystawiane w sposób prawidłowy. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od stycznia 2019 r. pracownik przebywający na chorobowym musi poinformować przełożonego o miejscu, w którym przebywa. Dzięki temu pracodawca i ZUS mają możliwość sprawdzenia, czy zwolnienie nie jest wykorzystywane w niewłaściwy sposób.  

W przypadku wstecznych zwolnień lekarskich kontrola fizyczna oczywiście nie jest już możliwa. Pracodawca wciąż ma jednak możliwość dokonania kontroli formalnej. Innymi słowy, może sprawdzić, czy L4 nie zostało sfałszowane i czy wydano je zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli podejrzewa oszustwo, może wystąpić do lekarza, który wystawił wsteczne zwolnienie o wyjaśnienie sprawy. Natomiast w przypadku, gdy wątpliwości pracodawcy budziła sama procedura wystawiania L4, może ten fakt zgłosić do ZUS-u.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.